Masumiyetin somut hali, hayvanlar...

.

2198 0

Zeynep Ersöz

Zeynep Ersöz


Konuşamıyorlar, bağıramıyorlar, canım yanıyor diyemiyorlar, karşı koyamıyorlar. Zararsızlar. Canlarını yakan canilere karşı bile zararsızlar.
Onlar hiç suçu olmayan, dünyanın kötülüklerinden bihaber masum hayvanlar. Eziyet  gördüler, dövüldüler, yakıldılar, aç susuz bırakıldılar ve daha nicesi..
''İnsanlıktan nasibini almamış'' tabiri tam da bu vahşeti yaşatanlar için.
Peki neden? İnsanlık nasıl bu hale gelebildi? İnsanlar, ki insan dememek gerekir, onlara hiçbir zararı dokunmayan bu sessiz, kendi halinde yaşayıp giden hayvanlardan ne istiyorlar?
Uzmanlar şiddetin insanların gelişmişlik seviyesinin artışıyla ters orantılı olduğunu belirtiyorlar. Kişilikleri oturmamış antisosyal insanlar içlerinde barındırdıkları nefreti dışa bu şekilde vuruyorlar. Bu bir nevi ego tatmini. Dış dünyayla arasında bir ilişki kuramamış, problemli kişilikler. Bu belirtilerin hastalıklı olduğunu anlayabiliyoruz, hatta ne yazık ki en acısıyla her gün sosyal medyada, haberlerde izleyebiliyoruz.
Bu ruh sağlığı yerinde olmayan kişiler durmak bilmiyorlar ve karşımıza sürekli başka dayanılmaz görüntülerle çıkıyorlar. Tedavi şart! Tedavi edilmedikleri sürece verilen para cezaları, hapis cezaları sadece geçici çözümler olacak.
Ve garip olan şu ki bazı haberlere baktığımızda bu olayların sadece eğitimsizlikten kaynaklanmadığını görebiliyoruz.
Başlık şu: İş adamından kediye tüyler ürperten şiddet! Avukat kadın köpeği ölesiye dövdü!
Sorun keşke eğitim olsaydı. Çözüm yolları daha basit olabilirdi. Fakat bu yapılanlar insalığın doğasına aykırı sadistlikler.
Hayvan hakları savunucuları savaşıyor. Bu canilerin anayasadaki maddeler doğrultusunda en ağır şekilde cezalandırılması için.
Elimizden geleni yapmalı ve birlik olmalıyız. Susmamalı ve görmezden gelmemeliyiz. Elimize telefonu alıp videoya çekmek yeterli olmuyor. Tabiki bu olayların görülmesi gündemde ses getirip bazı siyasilerin harekete geçmesine sebep oluyor fakat aynı zamanda duruma müdahale edip o an yaşanan ya da yaşanacak zalimliğe dur diyebiliriz.
Bu hasta insanlarla hep beraber savaşalım.