BAŞKANIM DOĞRU SÖYLER

.

1381 0

Şemsettin Solak

Şemsettin Solak

 
         Kimseye tabi olmadan yaşayacaksın!
         Birileri seni alet gibi kendi çıkarı için kullanmamalı…
         Açık ve dürüst istekler yerine getirilir, ancak samimi bir şekilde ikna edilmeli insanlar.
         Kurnazca yapılan programlar bir gün tersine döner saman kelateri gibi kafamıza geçiverir. Kaçış yolunu göremez hırpalanırız.
        Hiçbir olup bitene karışmazsak bizden iyisi olmaz. İçimizden gelmeyerek sahte gülücükler dağıtarak bir yere kadar gelebiliriz. Etraftakiler bunu fark edecekler ve bize istediğimizi vermeyeceklerdir. İşte oradan çekip gitme zamanıdır.
       Hele bir bakalım insanlara! İnsan kılığından çıkarak çok değişik postlar giyenleri seçebiliyoruz. Ne postlar! Ne postlar.
       Bir bakıyorsun çığırtkan bir kahkaha, kulaklarını çınlatırcasına adeta anırıyor. Ama az ötede çok keyif verici bir kahkaha adeta insanı davet ediyor. Çünkü bu kahkaha nezaket kurallarına uygun ve insanın ruhunu okşuyor.
      Birileri tarafından bir masaya oturtulmuş bir fino, bir tilki, bir güvercin, muhabbet kuşu ve belki de bir ayı olsa acaba neler yaparlar.
     Fino sahibinin paçalarına zıplaya zıplaya sarılacaktır. Derdi kucağa alınıp sevilmesidir.
     Tilki köşesine çekilip olanı biteni izler payına kaç yumurta düşer ve bunların sayısını arttırmak için planlar yapar.     Çalamazsa aç kalacağına inanır.
     Güvercin adı üstünde sevilmeyi bekler. Yem bulursa karnını doyurur.
     Muhabbet kuşuna gelince patronunu dinler, dinler, dinler veee başlar tekrar etmeye. Patron ne derse tekrar eder. Tekrar etmeler yetersiz kalır şirin görünmek için kim bilir kendi çıkarları için o da bir söz uydurur, aklı ancak ona uygundur ve der ki, PATRONUM DOĞRU SÖYLER.
    Aslında nerelerden geldiklerini ve neler yaptıklarını bilir. Gizler. Görünürde tek bildiği patronunu onaylamaktır. Çok basit bir şekilde çıkarcıdır. Kendi dediğine inanmaz da söylerde söyler.
    Ya Ayı!
    Heybetiyle ona verilen görevi yapar. Görevi küçük adamı büyük göstermektir. Önünde arkasında dolanarak adama kimseyi yaklaştırmaz. Küçük adam güvenle yoluna devam eder. Ayı yok olunca ve yenisini almaya gücü varsa ne ala ama yoksa sesi kesilir, büzülür ve belki de yok olur.
   Sabahtan akşama ve belki de akşamdan sabaha etrafımızda ne postlar var…
   Olmayan sadece insan…
   Arada insan kılığındaki insanlara da rastlıyoruz.
   İnsan olmak çok önemli!
   İnsan olmanın değerlerine sahip çıkmamızda yarar var.
   Şahsi çıkarları için hainlik yapanlara insan denir mi?
   Önünü görmek için devletin kandilini kullanmak ne demek?
   Yüzbinlerce ağacın kesilip yok edilmesine sahip çıkarak kendini çevreci ilan etmek nasıl bir anlayıştır?
    Anne ve babasının verdiği terbiyeyi silip atmak ve ona buna benzemek ne demek?
    Güzelim ülkemizi ülke yapan bileşenleri nasıl reddederiz ki?
   Öyle kendince durup düşünmeli, insani değerlerimizi arındırmalı ve gelecekte geriye dönüp baktığımızda geçmişimizle gurur duymalıyız.
Hepimizden Hepimize selam olsun
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.