Biga’da koronavirüs vakaları artınca yasaklar geldi!

Biga ilçesinde son günlerde artan koronavirüs vakaları sonrasında toplanan İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu bazı yasaklama kararları getirdi.

2365
Biga’da koronavirüs vakaları artınca yasaklar geldi!

Biga İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Kaymakamı Mustafa Can başkanlığında toplanarak ilçe genelinde son günlerde artan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeni ile alınacak önlem ve tedbirlerin görüşerek yeni kararlar aldı. Konuyla alakalı yapılan açıklamada; “Bilindiği üzere Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma vatandaşlarımızı korumak ve salgının toplu eylem/etkinlikler nedeniyle yayılması riskinin önlenmesi amacıyla gereken tedbirler salgın sürecinde alınmıştır ve alınmaya devam edilmektedir. Gelinen noktada başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesi, hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığının riske atılması ve İlçemiz genelinde son günlerde artan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeni ile vakaların yayılmasını engellemek ve toplum sağlığını korumak için gerekli kararların alınması ihtiyacı doğmuştur” denildi.
 
Bu kapsamda Biga İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar ise şöyle aktarıldı; “İlçemiz genelinde gerçekleştirilebilecek, kamu kurum ve kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ekonomik amaçlarla yapılan programlar kapsamında gerçekleştirilebilecek etkinlikler hariç, tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, el ilanı ve bildiri dağıtma, konferans, panel, kermes, yardım toplama faaliyetleri vb. her türlü eylem/etkinliklerin yasaklanmasına,
Bankalar(kamu ve özel) ile bankacılık hizmeti veren kurum ve kuruluşlara ait bina, ATM vb. alanların hijyeni ve önlerinde sıra bekleyen vatandaşlarımızın maske kullanmaları ile sosyal mesafenin korunmasından banka ve bankacılık hizmeti veren kuruluşların sorumlu olmalarına,
Kararlarımızla ile ilgili uygulamalarda herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, sıralı/sorumlu amirlerce tüm birimlerimizle koordinasyon ve işbirliği çerçevesinde hareket edilerek gerekli tedbirlerin alınması ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususlarına oybirliği ile karar verilmiştir.”
 
Haber Merkezi
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İNTANİYE UZMANI MI?5776 - 09.09.2020 09:48:35
Yok öyle bir şey.Halk Sağlığı Başkanlığına görevlendirilmesinden sonra arkadaşlarımız bir birine düştü. Eksik olmasın geldiği yerlerde bu konuda oldukça başarılı sınav verdiği söyleniyordu. Bu başarısını poliklinik yaparsa en az %50 kaybeder. Çalışanlar için yeterli bir oran. Ha Ali yapar mı bilmem. Zor görünüyor.Benden duymamış olun.
Avatar
İNTANİYE UZMANI YOK5773 - 05.09.2020 23:20:49
Çanakkale'nin en büyük ilçesi olan Biga da İNTANİYE uzmanı yok. varda yok olması isteniyor. Masa başında oturması keyfine bakması için Çanakkale seçilmiş. Bir uzmanın yetişmesi için devlete maliyeti ortada iken,devletin sana ihtiyacı olunca masa altında gizlenmek niye. Ha bunun baş mimarı ALİ TAŞÇI ve ekibi dir. Hep beraber oturun,kahvenizi yudumlayın. Ölen ölür kalan kalır,AFİYET OLSUN.