Devlet halkın sağlığı derdinde, Birileri eylem

Dünyada can almaya devam eden Koronavirüs, son zamanlarda Çanakkale’de de etkisi gittikçe artıyor.

218
Devlet halkın sağlığı derdinde, Birileri eylem

Dünyada can almaya devam eden Koronavirüs, son zamanlarda Çanakkale’de de etkisi gittikçe artıyor. Çanakkale Valiliği, virüsün daha fazla yayılmaması için eylemlere yasaklarken, sözde çevreciler sosyal mesafeyi hiçe sayarak ve yasağı dinlemeyerek toplanması tepki çekti.
 
Tüm hayatı alt üst eden Koronavirüs, etkisi her yerde olduğu gibi Çanakkale’de devam ediyor. Bir süre önce vaka sayısında azalma olurken, havaların ısınması ve İstanbulluların Çanakkale’ye akın etmesi ile tekrar artış oldu. Özelikle virüsün merkezi haline gelen İstanbulluların tatil için geldiği Çanakkale’de vaka sayısında hızla artış meydana geldi.
 
İSTANBUL’DAN GELİP EYLEM YAPMAK İSTEDİLER
Çanakkale Valiliği, virüsün daha fazla yayılmaması, vatandaşların sağlığının tehlikeye girmemesi ve esnafların da bu zor dönemden daha fazla etkilenmemesi için yasakları dengede tutuyor. Kapılarına kilit vurulan bir maden için İstanbul’dan gelip eylem yapmak isteyenlerin virüsü daha fazla yayma tehlikesine karşı valilik yasak getirdi. Sözde çevrecilerin hem Cumartesi akşamı hem de Pazar günü yapmayı planladıkları eylemlere halkın sağlığı için izin verilmedi. Çanakkale Valiliği, virüs nedeniyle bir hafta boyunca eylemlere yasak koydu.

Bu yasağa rağmen Cumartesi akşamı Golf Aile Çay Bahçesi’nde sözde çevreciler toplandı. Sosyal mesafeye dikkat etmeyen grubun yasağa rağmen eylem yapmasına polis ekipleri izin vermedi. Çanakkale Valiliği tarafından yasağın hatırlatılmasına rağmen grup açıklama yapmak isteyince polis ekipleri müdahale etti. Sözde çevrecilerin halkın sağlığını tehlikeye atması ise dikkat çekti.
 
Valilik tarafından yasak ile ilgili şu açıklama yapıldı; “Dünya genelinde milyonlarca kişiyi etkileyen ülkemizde de yaklaşık 222.402 vatandaşımızın hastalanmasına ve 5.545’ten fazlasının vefat etmesine sebep olan KORONAVİRÜS salgının il genelinde de son zamanlarda artış göstermesi, planlanan eylem/ etkinlikler nedeniyle başka kişilere de bulaşma riski taşıdığı, ayrıca 07 Temmuz 2020 tarihinde Tarihi Gelibolu Yarımadasında çıkan orman yangınında 450 hektar ormanımızın tamamen yandığı, çıkan bu yangının anında müdahale edilmesine rağmen bu derece büyümesinin en önemli unsurunun sıcakların ve rüzgârların yoğun olmasından kaynaklandığı değerlendirildiğinden,
 
Anayasamızın 34. Maddesindeki; “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir” hükmü gereğince,
 
2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. Maddesi dikkate alınarak mevcut kamu düzeninin korunması, kamu sağlığının tehlikeye atılmaması ve salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla ; 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. Maddesinde; “Bölge Valisi, Vali veya Kaymakam, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla belirli bir toplantıyı bir ayı aşmamak üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık bir ve yakın tehlike mevcut olması halinde yasaklayabilir.”
 
5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nu 11. Maddesinin c fıkrasında; “İl sınırları içerisinde huzur ve güvenliği, kişi dokunulmazlığını, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için Vali gereken karar ve tedbirleri alır.” denilmektedir.
 
2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 19. Maddeleri ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11 .Maddesi hükümleri gereğince; Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere Çanakkale il sınırları içerisinde (İl Merkezi, İlçeler, Polis ve Jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) 25/07/2020 tarihi saat 00:01 ‘den 31/07/2020 tarihi saat 23:59’a kadar yedi (7) gün süre ile meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alanlarda Miting, Açık Yer Toplantıları, Gösteri Yürüyüşleri, Protesto Eylemi, Basın Açıklamaları, Stant Kurma, Bildiri Dağıtımı, Toplu Karşılama ve uğurlama etkinlikleri vb. türdeki her türlü eylem ve etkinliklerin YASAKLANMASI hususunu.”

Bünyamin Nami Tonka

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.