ÇOMÜ ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında protokol

'Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü Sınırları İçindeki Flora ve Faunanın Belirlenmesi, İzlenmesi, Korunması ve Eğitim’ protokolü, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ve Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci tarafından imzalandı.

386
ÇOMÜ ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında protokol

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü ve Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ortaklığında yürütülecek olan ‘Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü Sınırları İçindeki Flora ve Faunanın Belirlenmesi, İzlenmesi, Korunması ve Eğitim’ protokolü, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ve Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci tarafından imzalandı.
 
Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Tarhan ve Biyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri ile Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü heyeti de protokol imzasında hazır bulundu. İmzalanan protokolle, çalışmanın kapsamını oluşturan, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde yayılış gösteren yaban hayatı türlerine ve yörenin Kazdağları olması dolayısıyla birçok endemik veya endemik olmayan bitkilerin yetişme alanı olmasından dolayı bu flora ve faunaya ait bilimsel literatür taranarak arazi çalışmaları gerçekleştirilecek.
 
Arazi çalışmaları Bölge Müdürlüğü genelinde tüm şeflikler dahilinde yapılacak ve çalışmaların sonunda tespit edilen türlerin CITES Sözleşmesi (Nesli Tehlikede Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) kapsamını ve IUCN (Uluslararası Doğayı Koruma Birliği) risk kategorilerini de içeren bir yardımcı fotoğraflı katalog oluşturularak bu türler ve habitatları hakkında personele eğitim verilmesi ile türlerin bugünkü yayılış gösterdikleri habitatların koordinatları tespit edilip harita üzerine işlenmesi sağlanacak.
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.