İlçe minibüslerine 2 saatlik izin (VİDEO)

Çanakkale İdare Mahkemesi’nin aldığı karar nedeniyle ile minibüslerinin Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne gitmelerine yasak gelmişti.

657
İlçe minibüslerine 2 saatlik izin (VİDEO)
VİDEO HABER

Çanakkale İdare Mahkemesi’nin aldığı karar nedeniyle ile minibüslerinin Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne gitmelerine yasak gelmişti. Bu kararın yanlış olduğu gerekçesi ile birçok kesim tarafından tepki gösterildi. Bunun üzerine Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan bir araya gelerek bir çözüm yolu buldu. Ulaşımı sağlamak adına sabah saat 07.00 - 09.00 saatleri arasında ilçe minibüslerinin hastaneye ulaşımı sağlamak adına gerekli iznin verilmesi için Çanakkale İl Trafik Komisyonuna dilekçe hazırladıklarını iki başkan dile getirdi.
İlçe Minibüslerinin Mahkeme Kararı ile Devlet Hastanesine çıkamaması hakkında Kepez Belediyesi ile Çanakkale Belediyesi ortak basın toplantısı gerçekleşti. Yapılan toplantıda konuşan Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, “Çanakkale Belediyesi yetkilileri ve Kepez Belediyesi yetkilileri, taşıyıcılar kooperatifi yetkilileri bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirmiştir. Toplantının sonunda hastanemize ilçe minibüslerin sabah 7 ile 9 arasından girmeleri ve dönüşte yolcu almadan aynı güzergahı kullanarak geri dönmesinde bir sakınca olmadığı prensip kararını bir tutanakla imza altına almışlardır” dedi.
İlçe otobüslerinin Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne İdare Mahkemesinin alınan kararıyla çıkmamasına hakkında yapılan uygulamaları dile getiren Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, “Son günlerde kamuoyunda en çok konuşulan konulardan biride ilçe minibüslerinin Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi ulaşımı ile ilgili bir konu oldu. Bugün burada ilçe minibüslerinin hastaneye ulaşımı ile ilgili en başından bugüne kadar yaşanan süreci kamuoyuna paylaşmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Kepez Hamidiye Mahallesinde Ekim 2017 yılından beri hizmet vermeye başlamıştır. Hastanemize konumu itibariyle ulaşım araçlarla sağlanma zorunluluğu vardır. Dolayısıyla il trafik komisyonumuz 07. 11. 2017 tarihinde karar alarak ilçe minibüslerinin sadece hastaneye belli saatler arasında yolcu getirmeleri ve getirdikleri yolcuları almaları, gittiği güzergahta şehir içi yolcu almamaları kaydıyla ilçe minibüslerine güzergah izni verilmiştir. 2018 yılında ise Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin başhekimliğinin  il trafik komisyonuna başvurusu üzerine ilçe minibüslerin gün ve saat aralığı olmadan yolcu getirmeleri ve almaları talebi komisyonca kabul edilerek, uygulanmaya başlanmıştır. Yani 2017 yılında belli saatlerde il komisyonu ilçe minibüslerinin hastaneye belirli saatlerde izin vermekte, 2018 yılında başhekimliğin talebi üzerine saat mevzusu ortadan kaldırılarak her saat hastaneye ulaşım izni verilmişti. Alınan bu karardan sonra ilçe minibüsçüler şehir içi yolcusu aldıkları konusunda şikâyetler gelmeye başlamıştır. Bunun üzerine 18 numaralı Şehir İçi kooperatifleri ve motorlu taşıyıcılar kooperatifi yetkilileri 8.01.2019 tarihinde Çanakkale il trafik komisyonuna daha önce alınan kararın tekrar gözden geçirilmesi talebinde bulunmuştur. Başvuruları il trafik komisyonu tarafından ret edilmiştir. 18 nolu şehir içi otobüsçüleri kooperatifi Çanakkale İdari mahkemesine il trafik komisyonunu aldığı kararın iptali için dava açmıştır. İdare mahkemesi dava konusu olan işlevin komisyon kararın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle kararın iptaline karar vermiştir. Yani minibüsçüler Çanakkale idare mahkemesine açtıkları davayı kazanmışlar. Bunun üzerine Çanakkale Valiliği bir üst mahkeme olan İzmir Bölge İdare Mahkemesine gitmiştir. İzmir Bölge idare Mahkemesi başvuruyu ret etmiştir. Alınan İl Trafik Komisyonun aldığı karar iptal edilmiştir” şeklinde konuştu.

07.00 - 09.00 saatleri arasında ilçe minibüslerinin hastaneye ulaşımı için gerekli iznin verilmesi talebinde bulundum
Konuşmasına devam eden Başkan Arslan, “30 Ocak Perşembe günü 650 sayılı Çanakkale Valiliği Emniyet Müdürlüğü yazısıyla belediyemize il trafik komisyonu kararının iptal edildiği ilçe otobüs ve minibüslerin Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine giremeyecekleri belediyemize bildirilmiştir. Gelinen noktada Çanakkale ve Kepez Belediyeleri konuya taraf değildir. Ama kamuoyuna Çanakkale ve Kepez Belediyesi tarafından alındığı algısı yayılmaya çalışılmaktadır. Çanakkale belediye başkanım ve ben bu sorunun çözümü içim iki kez görüştük. Çözüm olarak bizler yaşlı, engelli, hasta ve yakınlarının mağdur olmaması için belli saatler arasında ilçe minibüs ve otobüslerin devlet hastanesine giderek indirme yapmasının yolcu almadan aynı güzergâh üzerinden geri dönmesinin kamuoyuna yararı olacağı görüşüne vardık. Bunun üzerine Çanakkale Belediyesi yetkilileri ve Kepez Belediyesi yetkilileri, taşıyıcılar kooperatifi yetkilileri bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirmiştir. Toplantının sonunda hastanemize ilçe minibüslerin sabah 7 ile 9 arasından girmeleri ve dönüşte yolcu almadan aynı güzergahı kullanarak geri dönmesinde bir sakınca olmadığı prensip kararını bir tutanakla imza altına almışlardır. Bu toplantı sonrasında oluşan uzlaşı üzerine Kepez Belediye Başkanı olarak ben Çanakkale Valiliği İl Trafik Komisyonuna 07.00 - 09.00 saatleri arasında ilçe minibüslerinin hastaneye ulaşımı için gerekli iznin verilmesi talebinde bulundum. Eğer İl Trafik komisyonu uygun bulur ve ilgili kararı alırsa ilçe minibüsleri artık yalnızca sabah saatlerinde hastanemize ulaşım sağlayacaklardır” diye konuştu.

Hasta Gurupları  Geldiklerinde Sağlıklı Bir Şekilde Devlet Hastanesine Ulaşmaları Gerekir
 Sabah 7 ila 9 arası ilçelerden ilk gelen hastaların devlet hastanesine ulaşmaları ile ilgili girişimleri olduğunu ifade eden Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “ Kepez Belediye Başkanımız Birol Arslan çok net anlaşılır şekilde konuyu ifade etti. Peki Çanakkale Belediye Başkanı olarak ben neden buradayım. Çünkü Çanakkale Belediyesi ve Kepez Belediyesi Toplu Taşıma Hizmetini Beraber veriyoruz. Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi ,Kepez Belediyesinin mücavir alanı ve sorumluluk alanında. Biz ilk devlet Hastanesi açıldığında hatta Üniversite Hastanesi Kepez’ in içindeyken Kepez’ in içine de ilçe Minibüsleri  giriş çıkış yapılıyordu. Çanakkale Merkezdeki Devlet hastanesi de yeni yerine taşınınca bu güzergahtaki saatlere uygun olarak bu güzergahta ilçe minibüslerinin sabah 7 ila 9, akşamda 16 ila 18 arası şehrin içine girişleri uygun bulunmuştu. Aynı yöntemi kepez yeni devlet hastanesi içinde uygulamaya başladık. Daha sonra Bu durum ilçe minibüslerinin Kepez’ de bulunan Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne giriş ve çıkış için 24 saat olarak karar alındı, ancak bu karara itiraz geldi. Sonrasında bu itiraz mahkemeye taşındı ve mahkeme bu itirazı kabul etti. Mahkemenin kararına göre şu an hiçbir ilçe minibüsü Çanakkale içine giremez ve yolcularını da Devlet Hastanesine bırakamaz. Burada şöyle bir sıkıntı var sonuç itibari ile ilçelerden Çanakkale Devlet Hastanesine gelen hastalar var. Bu hasta gruplarının özellikle ilçelerden sabah ilk gelişlerinde sıkıntı olabilir. Çünkü bu hasta grupları içerisinde ortopedik hastalar olabilir, hamile hastalar olabilir, bebekli hastalar olabilir, yaşlı hastalar olabilir.  Bu hasta gurupları Çanakkale’ye geldiklerinde sağlıklı bir şekilde devlet Hastanesinin kapısına ulaşmaları gerekir. O bakımdan şimdilik biz sabah 7 ila 9 arası ilçelerden ilk gelen hastaların devlet hastanesine ulaşmaları ile ilgili girişimimiz var” diye konuştu.

İlçeden Sabah İlk Gelen Hastaların Zahmetsizce Devlet Hastanesine Ulaşmalarını Sağlayacağız
Konuşmasına devam eden başkan Gökhan, “Biz bu arada Çanakkale ve Kepez Belediyesi olarak ring uygulamasına başladık. Üniversite Hastanesinin önüne bir durak oluşturduk. İlçeden gelen hastalar bu durakta aktarma yapıyor. Böylece Çanakkale Onsekiz Mart Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi arasında ring seferlerini başlattık. Saat 07.10’ da ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinden ring seferler başlıyor. Bu şekilde İlçeden Devlet Hastanesine gelmek için Çanakkale gelerek üniversite hastanesi aktarma durağında indirilen yolculara bu şekilde devlet hastanesine ulaşmalarını sağlayan bir hizmet veriyoruz. Bu sitem sabah ilk saatlerden sonra uygun olabilir ama sabah ilçelerden gelen ve Devlet hastanesine gidecek ilk guruba bir kolaylık sağlanması gerekiyor diye düşündük Çanakkale Belediyesi ve Kepez Belediyesi bu fikri tutanak haline getirdik. Şimdi Kepez Belediye Başkanlığı bu tutanağı İl trafik Komisyonuna sundu. Kepez belediyesi ilçe minibüslerinin sadece sabah 7 ila 9 arasında devlet hastanesine girebilmesi için dilekçesini verdi. Bizde bu dilekçe Çanakkale Belediyesi olarak İl Trafik komisyonunda destek vereceğiz. Bu şekilde en azından ilçeden sabah ilk gelen hastaların zahmetsizce devlet Hastanesine ulaşmalarını sağlayacağız. Bu arada direk Çanakkale Otogardan’ da direk Devlet Hastanesine Ç 11 KS Sefakent seferleri ile direk Otogardan Devlet Hastanesine yolcuları taşıyan seferini de yaparak yolcuları taşıyoruz. Şu an itibari ile bu şekilde hizmet veriyoruz. Bu konu ile ilgili şöyle bir algı oluştu. Sanki İlçe Minibüslerinin Çanakkale’ye girişlerini biz yasaklamışız gibi  bir algı oluşturuldu. Ve bu algı özellikle Çanakkale belediyesi üzerine oluşturuldu. Çanakkale Belediyesi yasaklamış gibi algı oluşturulsa da tam tersi biz Çanakkale Belediyesi olarak vatandaşın yararına olacak her şeye destek verdik. Daha öncesinde ilçe minibüslerinin Çanakkale’ ye girişleri 24 saate çıkaran izni de onayladık. Ancak söyle bir durumla karşılaştık. Sınırlı Sorumlu 18. Nolu taşıyıcılar kooperatifi konu ile ilgili haklı. Çünkü ne yazık ki yıllardan beri sadece Devlet Hastanesine değil Şehir içine de giren ilçe ilçe minibüsleri duraklar arasında bile yolcu aldığı tespit edildi. İlçe minibüsleri kooperatifleri ile defalarca toplantılar yapıldı. Çanakkale merkezden duraklar arası yolcu almayın, yapmayın dendi. İlçe minibüsleri sadece ilçe yolcularını alabilir. Bu konuda da ileriye dönük yapacağımız çalışmada ilçe yolcuları için belirli duraklar yapacağız. Aslında yasalara göre ulaşım otogardan otogaradır. Ancak Çanakkale’nin durumu farklı. İlçelerde yaşayıp Çanakkale’de iş yapan ya da tersi Çanakkale’ de yaşayıp ilçelerde iş yapan Çanakkaleliler var. Bu hemşerilerimize mesai saati başlangıcı ve mesai bitiş saatlerinde ilçe minibüslerinin şehir içine girmelerine müsaade ettik. Ama maalesef ilçe minibüsleri şehir içinde duraktan durağa yolcu almaya devam ediyor. İlçe minibüslerinin bu tavrı devam ederse bu gidişle ilçe minibüslerinin Çanakkale şehir içine girmeleri tamamen yasaklanacak. Çünkü Yasa bunu diyor. Biz İl Trafik komisyonunda kooperatifin itirazlarına rağmen dedik ki bu konuda hemşerilerimizin mağduriyeti var. Bu şekilde ilçe minibüsleri bizim kooperatifin ekmeğine göz dikmiş oluyorlar bu hoş değil. Kepez belediyemiz ilçe minibüslerinin sabah saat 07 ila 09 arasında devlet hastanesine girmesi ile ilgili müracaatını yaptı. Şimdi il trafik komisyonunda da bu dilekçeye destek vereceğiz” dedi.

Damla Şener Okdaş
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.