Aciller dolup taşıyor, domuz gribi hızla yayılıyor: İlaç bulunamıyor

Halk arasında ‘domuz gribi’ olarak bilinen grip hastalığı Çanakkale genelinde hızla yayılıyor Acil Servisler, aile sağlık merkezi tıklım tıklım. Doktorların bu hastalık için yazdığı ilaç ise bulunamıyor.

4971
Aciller dolup taşıyor, domuz gribi hızla yayılıyor: İlaç bulunamıyor

Halk arasında ‘domuz gribi’ olarak bilinen grip hastalığı Çanakkale genelinde hızla yayılıyor Acil servisler, aile sağlık merkezi tıklım tıklım. Doktorların bu hastalık için yazdığı ilaç ise bulunamıyor. Eczanelerde ilaç yok. Eczacı, “Bana da lazım ben de hastayım ama bulamıyoruz” diyerek adeta durumun vahametini ortaya koyuyor.  Bu ilacın alternatifi de olmadığı için birçok hasta,  çaresizce bekliyor.
 
Çanakkale’nin sağlık alanında kötü yönetildiği bir kez daha ortaya çıktı. İl genelinde bir çok vatandaş, gribal enfeksiyon nedeniyle acil servislere ve aile sağlık merkezlerine akın ediyor. Buralar adeta hastalarla dolup taşıyor. Hızla yayılan virüs vatandaşları kırıp geçiriyor. Durum adeta kontrolden çıktı. Halk arasında domuz gribi olarak bilinen hastalığa yakalanan vatandaşlar, reçetelere yazılan ilaçlardan bir tanesi Çanakkale’de piyasada bulunamaması vatandaşlar üzerinde tedirginlik yaratıyor.

10 KİŞİ MÜRACAAT EDİYORSA 2 KİŞİNİN İLACINI KARŞILAYABİLİYORUZ
Ortaya çıkan ilaç kaosu hakkında açıklamalarda bulunan Çanakkale Eczacı Odası Başkan Ecz. Jale Karaata, 10 kişiden ancak 2’sinin ilacını temin edebildiklerini itiraf ederek durumun önemini ortaya koydu.
Çanakkale Eczacı Odası Başkan Ecz. Jale Karaata, ilaç sıkıntısının olduğuna vurgu yaparak, “Bir sıkıntı var. Bir fizibilite hatasından mı kaynaklandı onu tam bilemiyorum. Tam yetkili ben değilim, firma sahibi değilim, sağlık bakanı değilim. Bizim ilaç takip sisteme İTS diye bir sistemimiz var. Bu sistemde Sağlık Bakanlığı ilacın nerede olduğunu, üreticide mi kaldı, ne kadar üretildi, ne kadarının dağıtıldığını, ne kadarının depoya, eczaneye verildiğini Sağlık Bakanlığı görüyor. Bununla ilgili en doğru açıklamayı Sağlık Bakanlığı yapacaktır. Ama ilaç maalesef depolara gelirken talepten daha az geldiği için eczanelere dağıtım sayısında düşüş oldu. Talepler koruma amaçlıda olabilirdi. Eczaneye gelen herkes çok hasta olaraktan, bu virüse yakalandığından değil, koruma amacıyla da bu ilaca talep olabilir. 10 kişi müracaat ediyorsa 2 kişinin ilacını karşılayabiliyoruz. İlaç eğer piyasaya verilirse, üretimini hızlandırırlarsa durum düzelir. Şöyle de olmuş olabilir; bu seneki üretimde planlanan öngörü ‘a’ adetse ihtiyaç ‘a’ adet değil, ‘b’ adet olduysa üretimde bir sıkıntı vardır. İki günde bir eczanelere 2’şer, 3’er tane vermeye gayret gösteriyorlar. Bizim de umudumuz önümüzdeki günlerde sayının artması. Hastalık günden güne azalıyor. Tuttuğumuz nöbetlerden ve hastanelerdeki poliklinik sayısından da bunu anlıyoruz. Geçen hafta Pazar günü nöbetindeki yoğunluk bu haftaki Pazartesi günü nöbetinde yoktu. O kadar talep olmadı” ifadelerini kullandı.
 
WHATSAPP GRUBU İLE İLACIN KİMDE OLDUĞUNU ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYORUZ
Alt tarafı bir grip olduğunu söyleyen Jale Karaata, “Alt tarafı grip bu. Gribin bir sürü tedavi yöntemleri var. Yüzde yüz tahlil yapılmadan ‘Domuz Gribi’ veya başka nasıl adlandırıyorlarsa, öyle bir grip diye bu ilaca dayanmanın bir anlamı yok. Çanakkale’de ne ölüm vakası yaşandı, ne bir şey oldu. Çok fazla yoğun bakımlık bir hasta olmadı. Vatandaşımız azcık bir şeyleri abartıyor gibi geliyor bana. Bize gelen 100 reçetenin içinde 30 tanesinde 'Enfluvir’ vardır. Biz bu ilaca yok değince kalan 4 kalem ilacın 4’ünü alan insanlar gayet sağlığı kavuştu. Burada tedirgin olacak bir şey yok. Emin olarak, bastıra bastıra söylüyorum; endişe edilecek bir şey yok. Çok acil olanlarda ilacına bir şekilde ulaştılar” dedi.

Karaata, Whatsapp grubu sayesinde hastaları mağdur edilmediğini söyleyerek, “Biz kendi aramızda da eczacılarla çok özverili bir şekilde çalıştık. Bir Whatsapp grubumuz var. Bana reçete geldiği zaman ‘arkadaşlar elinde olan var mı’ diye soruyorum. Çünkü farklı depolarla çalışıyoruz. Bütün galerinin elinde az miktarda da olsa ilaç vardır. Özel depoların bazıları eczanelerin bazılarına birikim yaptılar. Ama biz Whatsapp grubumuzla bunu arkadaşlara sorarak, ilaç lazım olan hastayı hemen o eczaneye yönlendirerek hastayı mağdur etmemek için gerekeni yaptık” dedi.

SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN SES YOK
Çanakkale genelinde böyle büyük bir sorun ortaya çıkarken, vatandaşların beklediği bir açıklama da yok. Başta sosyal medya hesaplarında olmak üzere bir çok platformda sorun ortaya konulurken, Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğü’nün başında bulunan Müdür Ali Taşçı’dan ise hiç ses çıkmıyor. Müdürlük ya sorunun farkında değil, yada çözmekte geç kaldığı için sesini çıkarmıyor. Vatandaşlar eczanelerde ilaç bulmadıkları gibi, çözüm konusunda da herhangi bir bilgilendirme yapılmıyor.  Kötü yönetimle sık sık gündeme gelen Sağlık İl Müdürlüğü bu olayda da sınıfta kaldı.

Mehmet Güler
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BEN-SEN-O4480 - 31.01.2020 21:49:57
Sağlık da neler oluyor beyler. Bu işe dur diyecek Çanakkale'mizde devlet adamı kalmamış mı.? Kim yada kimler bekleniyor. Siz kendinizi düzeltmez iseniz Ali bey, birileri sizi düzeltir. Bu ülke Çanakkale deki gibi boş ve sahipsiz değil. Çanakkale de memuru, amiri ,siyasisi ,siyasizi kafasına kuma gömmüş. AFYON yutmuş gibi.
Avatar
DEVLET4478 - 30.01.2020 21:14:43
Eğer bu çivisi çıkacak olursa,ne Vali ne Sağlık Müdürü Ali Taşçı nede DEVLET kalır.
NOT: Sağlık da çivinin çıktığı bellide görmemezlik den geliniyor.
Avatar
STK ve ALİ TAŞÇI4477 - 30.01.2020 11:42:37
Ali bey memurluğu unutmuş.STK ları tehdit etmeye başlamış. Ç.Yorum daki açıklaması açık.Ç. Yoruma açıklama yaptım fakat yayınlanmadı. Çünkü istedikleri tek yorum yapılmadı. Sayın Valim Devlet memuru tehdit ve bu tip demeç ile uğraşmaz, gereğini yapar. Başda Vali beyi göreve davet ediyorum. Ali beyin STK ları tehdit edecek gücü ve güçleri nerden ve kimlerden alıyor. Devletin çivisini çıkardınız
Avatar
MHP-TÜRK Sağlık Sen4474 - 28.01.2020 00:12:38
Sayın Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu hanım efendi, 80.000 oydan MHP nin oyu 26.000 neden düştü acaba. Bunu irdelerseniz AK Partinin izlemiş olduğu yanlış uygulamalardır. İl in istemediği ,Sendikanın istemediği bu Ali Taşçı beyi neden orda tutarsınız. Bu kişiler bize gelecekler oy isteyecekler. Ellerini kollarınızı bağlamayın. Pişman olursunuz.
Avatar
BÜLENT TURAN BEYE4473 - 28.01.2020 00:06:56
Sayın vekil;yorumları okuyup da gereğini yapmamış işen yazıklar olsun. Yada okuyan arkadaşların sana bildirmemiş ise onlara yazıklar olsun. Söylüyorum haziranı bekleme vekil. Yanlış yaparsın,insanları üzersin,bu yanlış sizin önünüze muhakkak gelir. İttifak ortağınız başta İl başkanı rahatsız.
Avatar
Ali topu at4471 - 25.01.2020 15:00:34
Ali topu tut
Avatar
Ali TAŞÇI4470 - 25.01.2020 14:56:06
Aman yanlış anlaşılmasın depremi fırsat bilip bu yorumlar yapmıyorum. Ah vah demeden sağlık takı sıkıntıya çözüm bulun. Depremden sonraki ilk 6 saat çok önemli. İnsanlarımızın hayatını ve yaşam hakkını kötü yönetilen sağlığın iyöneticilerinin insafıns bırakmayalım.Çözüm makamı görev başına
Avatar
Deprem4469 - 25.01.2020 14:50:34
Deprem ülkemiz için bir gerçek. kent için büyük bir risk . Hekim olarak olası bir depremde sağlığın organize olacağını düşünmüyorum. Ali taşçı yönetimindeki bir sağlığın iyi bir sınav vermeyeceği kesindir. Adım gibi biliyorum bütün planlar hazır ama çoğu güncellenmemiş. Adresler eksik telefonlar yazılmamış hiç kimse hangi ekibin başında belli değil. Emekli olup gidenler de işin başka gerçeği.
Avatar
DEPREM: SAĞLIK4468 - 25.01.2020 12:38:45
Beyler Elazığ daki deprem de ölenlere Allah dan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. DİKKAT: BÖYLE BİR REZALETLE YÖNETİLEN SAĞLIK ÇANAKKALE MİZDE NASIL ORGANİZE OLUR. İNANIN SAĞLIK YÖNÜNDEN SINIFDA KALIRIZ.SAĞLIK YÖNETİCİLERİ BU İŞİ YÖNETEMEZ. “AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER” BEN UYARIYORUM KİMİ BAŞDA BÜLENT TURAN, JÜLİDE İSKENDEROĞLU VE VALİ ORHAN TAVLI
Avatar
ACI-SAĞLIK4466 - 24.01.2020 22:59:17
Gerçek den doğru tespit mi bunlar. Acilde kiriz var. ,Yorumlardan anlaşıldığı gibi sağlığın sayibi kalmamış. Ne diyelim darısı ABD nin başına.
Avatar
SAĞLIK DA NELER OLUYOR.4465 - 24.01.2020 22:52:53
İnanın haberimi okumalıyım yoksa yorumları. Bu haberden daha çok yorumlarda haber var. Bu ilin sahibi yok gibi geldi bana. En kötü tarafı işin içinde sağlığın olması. Utandım gerçekten. Bizim kurumda böyle bir rezalet olsa çalışanlar ve hizmet verdiğimiz kişi o kurumu terk ederdi. İnanın ayıp ayıp. Bu rezalete son verin sayın VALİM.
Avatar
JÜLİDE VEKİLİM NEREDE4463 - 24.01.2020 18:56:31
Vekilim sizin görüşünüzü merak ediyoruz. Sizlerle siyaset yapıp koşturan Dr. arkadaşın eşini neden gündeme getirmiyorsunuz. Akif hocayı sağlıkcılar seviyor. Bir bak iyi olacaktır.
Avatar
ALİ BABANIN ÇİFLİĞİ4462 - 24.01.2020 18:51:32
Ali babaya dokunmayın. Yazıktır,günahtır. Bu maaşa bu kadar yapılır bu iş. 30.000 i 50.000 TL. ye çıkarın bakın. Çiflikdeki mahsül ve üretimi pazarlamaya yetişemezsiniz. Önemli olan yanındaki beceriksiz ve yeteneksiz kişilerin performansı artacaktır. Var ol Ali yürü seni kim tutar.
Avatar
TÜRK SAĞLIK SEN ÜYESİ4461 - 24.01.2020 14:08:58
Ben bir Türk sağlık Sen üyesiyim. Sayın Ali taşçı ve yönetiminden tüm üye arkadaşlarım rahatsız.Vekillerimiz siyasiler özellikle (CUHUR ittifakı) bu problemi 15 Haziran’a kadar taşırsanız sizleri affetmeyeceğiz. Kapımızın çalınmasını da istemiyoruz. Benim bağlı olduğum bir sendika başkanım var.onunla konuşup bunları size teyid edecektir. MHP’ye vur ak partiye dokunma. Nereyegider bu bilemiyorum
Avatar
Sayın Bülent TURAN BEYE4460 - 24.01.2020 13:21:48
Bu yorumları grup başkanvekili me iletsinler. Sağlığın bu kadar rezalet yönetildiğinden haberi yoktur. Gerekli önlemleri alacağından şüphem de yoktur. Çanakkale için Türkiyemiz için elini taşın altına koyan vekilime yapılan bu haksızlığı kabul etmiyorum. Şikayetlerin gittiğinden haberdardır lakin bu kadar basiretsiz kişiler yönetildiğinden haberdar değildir. çözüm noktasında Cuma burdasınız
Avatar
GRİP=İNTANİYE4459 - 24.01.2020 11:27:16
Bu ne diyebilirsiniz. Bu adamına göre muamele. Ortalıkta grip denen bir salgın var. İntaniye uzmanı doktor ihtiyacı olmayan birimde görevli. İlçelerimizde ki hastanelerimizde uzman yok. İşte kanıt ,sağlığın nasıl yönetildiğine açık bir örnek. Beyler sağlık torpil kaldırmaz. Nerede olduklarına ne iş yaptıklarını ve de ne ürettiklerine bakmak isterseniz müracaat doktor Ali taşçı
Avatar
D.C.4457 - 23.01.2020 22:36:53
Olmamış beyler,gülün geçin
'SAĞLIĞI OLANIN UMUDU, UMUDU OLANIN HER ŞEYİ VAR DEMEKTİR'
'AYAĞINI SICAK TUT BAŞINI SERİN,GÖNLÜNÜ FERAH TUT,DÜŞÜNME DERİN'
Avatar
Ben Bilmem O bilir4456 - 23.01.2020 22:28:01
Ali beyi günahım kadar sevmem. Bu hataların %51 Ali beyin%49 siyasilerin. Neden mi bu ekibi seçer iken hiç müdahale edilmemesi ve kendisi de bu dişi meleklere ses çıkarmaması. Ben bunlarla çalıştık. İki keçi güdemezler. Ali bey de her şeyi bilgisi olmadan ben bilirim havasında. Gitmelimi evet gitmeli. SAYGILAR EY GÜÇ SAHİPLERİ
Avatar
Dr Dr Sağlık4455 - 23.01.2020 14:17:58
Ali bey sizlerin gözünde iyi idareci olabilir. İdareciden herkesin memnun kalmasıda beklenmez. Lakif sağada da bir gerçek var. Sağlıda çalışanlar bu bey efendiden büyük bir çoğunluğu rahatsız. Çanakkale yi ve çalışanları tanımayan kişi ile bu kadar. Çözüm sevilen ve yanında öz verili çalşmak istenen Uz. Dr. Akif Zaloğlu
Avatar
Emekliliği gelen sağlıkcı4454 - 23.01.2020 14:00:55
Aman bana ne diyemiyorum ama bütün arkadaşlarımın rahatsız olduğunu biliyorum nasip olursa Allah sağlık verirse Temmuzda emeklilik dilekçemi veriyorum Ali taşçıyü sevenler çalışmaya devam etsin
Avatar
CANAKKALE BİLSİN4453 - 23.01.2020 13:57:57
Sayın bülent Turan makamınızda bu kişi başarılı olabilir ama kendi atadığı kişilerle iki ay sonra kavga ediyor diyen siz değil miydiniz vede ayrıca Başarı kriteriniz ne kağıt üzerinde bütün kurumlara bak hepsi başarılı ha bir de şunu unutmayalım bu Ali Taşçı sağlık Bakanlığında tanıdıkları var başarıyı sağada da aramak lazım. Biz göremiyoruz siz görüyorsanız söyleyin o gözle bizde bakalım
Avatar
Çanakkale 4452 - 23.01.2020 13:33:20
Bu adı geçen kişilerden siyasetçiler şikayetçi Valilik şikayetçi çalışanlar şikayetçi halk şikayetçi ne bekleniyor çözüm Ali taşçının alınması ise beklemeyin . Türbinlerin ve halkın sesine kulak verin yoksa hepimiz zarar görürüz demedi demeyin
Avatar
AGALAR BEYLER AMİRLER AKİL KİŞİLER4451 - 23.01.2020 13:28:53
Sizlere sağlık calışan bir Ferdi olarak sesleniyorum Liyakatsız ehliyeti olmayan kişileri başımıza getirirseniz Allah’ta sizin başınıza İstemediğiniz şeyleri getirir sağlık ehil ellerde olmalı yoksa yanarız çözüm bu problemi bir gün daha geç kalınmıştır
Avatar
Sağlık memuru4450 - 23.01.2020 13:22:46
Sağlık memuru derki ki ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar sür eşeğini niğdeye
Avatar
Recep Yavuz İVEDİK4449 - 23.01.2020 13:20:02
İşte sağlıkta olanlar kanal 17 izleyelim gülelim saati bilahare bildirilecektir
Avatar
Garip memur Çanakkale4448 - 23.01.2020 13:18:24
Biz müdürlükte çalışan gariban bir memuruz. Ne müdürü eleştirecek ne de başkasını eleştirecek gücümüz kalmadı maddi imkansızlıklar boynumuzu büktü. Ama sağlığımızdan yanlış kişilerin amirimiz olması nedeniyle sağlığımızı kaybetmeyiz dedim ya gariban bir memurz Ali Taşçı’nın ve ekibinin maaşlarına ulaşması şansımız yok benim de tanıdıklarım yavuz hanımRecebim olsa bu dertlerden kurtulmuş olurdum
Avatar
Dr dr4447 - 23.01.2020 13:00:47
Sayın yetkililer sayın sağlık müdürü Ali bey gece onlara kadar melekleriyle beraber çay içip kahve içip meyve yiyip çalışıyor meleklerin eşleri de evde yemek hazırlıyorDaha nasıl çalışsın
Avatar
Çanakkale Adıyaman4446 - 23.01.2020 12:57:16
Sağlıkdaki Çağrenin ilacı adıyamandaki aktarcıda
Avatar
Sağlık memuru4445 - 23.01.2020 12:55:21
Yorumları okudum sadece güldüm neden Çanakkaledeki sağlık ve sağlık Bakanlığında ne de valilik tarafından yönetiliyor sağlık Bakanı yavuzhan Bakan yardımcısıRecep bey gerisi fasafiso
Avatar
Burada Sağlık YOKKKK4444 - 23.01.2020 12:34:54
Demiyorum ki ne demek lazım Çanakkale’de sağlık ceza Ruslara kalmış elimizden tutacak yok mu diye inliyor Allah’ım büyüktür herkesi bildiği gibi yapsın