Rekor kırdı

Tekrar seçilen Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, ilçede bir rekora da imza attı. 35 yıldır 2 dönem art arda aynı kişinin belediye başkanı olamadığı Lapseki’de Başkan Yılmaz, bunu başardı.

305
Rekor kırdı

 
Geçen dönem yaptığı başarılı çalışmalarla ilçe halkında ikinci kez başkanlık onayı alan Yılmaz, yeni projelerle birlikte Lapseki’yi bölgenin yıldızı yapacaklarını söyledi.
 
 
Geçen Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde 4 bin 695 oy alarak yeniden Lapseki Belediye Başkanı olarak seçilen Eyüp Yılmaz Boğaz TV’ye konuk oldu. 31 Mart Yerel seçimleri sonuncunda değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, “Alt yapı zor bir iştir. Belediye başkanları çok kolay alt yapıya girmek istemezler. Onun içinde sorunlar birikmiş birikmiş, hasırın altına süpürüle süpürüle en son gelmiş bize kadar. Biz dedik ki bu böyle olmamalı. Sorunlarımızı torunlarımıza bırakmamalıyız dedik. Eğer sorunlarımız varsa çözmeliyiz dedik. Öylede yaptık. Suyuyla, kanalizasyonuyla, doğalgazıyla diğer işleriyle. Onlar bittikten sonra üst yapısıyla, her tarafının taş asfalt yapılmasıyla birlikte Lapseki’yi rahatlattık.” İfadelerini kullandı.
HİZMET HER ŞEYDEN ÖNEMLİ
35 yıldır Lapseki’de 2 dönem art arda aynı kişinin belediye başkanı olamadığını vurgulayan Eyüp Yılmaz, “Elbette ki hizmet her şeyden önemli. Memlekete hizmet, millete hizmet, vatandaşlarımıza hizmet… Biz hep diyorduk; ‘biz kazanacağız’ diye. Biz biliyorduk zaten anketlerde çıkıyordu. Biz onu görebiliyorduk. Ama sandıktır, seçimdir kolay değil. Elbette ki ona göre çalışmak gerekiyor, insanlara dokunmak gerekiyor, anlatmak gerekiyor, yanlış bilinenleri doğru olduğunu anlatabilmek için belki zamana ihtiyacımız oluyor. Bu 2-3 aylık süreçte yaptığımız çalışmalara neticesinde, Lapseki’de yaşayan vatandaşlarımızda ve seçmenlerimize de teşekkür ediyorum. Yüzde 56 oyla seçildik. Burada en önemlisi uzun yıllardır, 35 yıldır Lapseki’de arka arkaya bir belediye başkanı 2 dönem yapmamış. Bu çok önemliydi. İnsanların kafasında böyle bir soru işareti vardı. Biz biliyorduk ama onlara anlatmaya çalışıyorduk. Hayır öyle değil iş yaptıysanız, çalıştıysanız, gönül köprülerini kurduysanız, insanlara dokunduysanız… Biz onları yaptık siz rahat olun diyorduk. Yinede insanlarımızda bir tereddüt vardı. Sandıklar açıldığında gördük ki; iş yapan, insanlar dokunanın, gönül köprüleri kuran, insanların sevinçli, hüzünlü günlerinde yanında olan kişilere teveccühlerini gösteriyorlar bunu görmüş olduk.” Şeklinde konuştu.
SORUNLARIMIZI TORUNLARIMIZA BIRAKMAMALIYIZ
Artık Lapseki’nin altını üstüne getirmeyeceğiz. Vatandaşları yormayacağız. Bundan sonra daha çok görsel, daha doğrusu makyaj yapacağız. İnsanın yaşadığı yerde ihtiyaçlar bitmiyor. Bugün birçok iş yapıyorsunuz ama birçok daha yapılacak iş var. Lapseki’de yapılacak çok iş var. Lapseki gelişen bir ilçe. Geçtiğimiz dönem gerçekten biz zamanımızın çoğunu hem maddi boyutuyla, hem diğer boyutuyla alt yapıya harcadık. Alt yapı zor bir iştir. Belediye başkanları çok kolay alt yapıya girmek istemezler. Onun içinde sorunlar birikmiş birikmiş, hasırın altına süpürüle süpürüle en son gelmiş bize kadar. Biz dedik ki bu böyle olmamalı. Sorunlarımızı torunlarımıza bırakmamalıyız dedik. Eğer sorunlarımız varsa çözmeliyiz dedik. Öylede yaptık. Suyuyla, kanalizasyonuyla, doğalgazıyla diğer işleriyle. Onlar bittikten sonra üst yapısıyla, her tarafının taş asfalt yapılmasıyla birlikte Lapseki’yi rahatlattık. Yaklaşık 2 yıl Lapsekili vatandaşlarımız, yaz oldu toz oldu, yağmur yağdı çamur oldu bunların sıkıntısını çektiler. Onlarda sabrettiler sonunda bugünkü haline geleceğini biliyorlardı.
BU SEFER YÜKÜMÜZ DAHA AĞIR
Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, vatandaşların beklentilerinin arttığını söyleyerek, söz verilen bütün projelerin yapılacağını söyledi. Yılmaz, “Teşkilatlarımız bize sonuçları anında sandık başından bildiriyordu. Ben evde izledim. Dostlarımızla, çocuklarımızla, torunlarımızla hep beraber sonuçları evde aldık. İlk sonuçlar bizim Dalyan Mahallesi diye bir mahallemiz var. Dalyan Mahallesi’nden gelmeye başladı. Baktık kafa kafayaydı. Ama diğer taraflarda durumumuzun çok iyi olduğunu biliyorduk. Diğer sandıklardaki durumları aşağı yukarı biliyorduk. Sandıkların yüzde 50’si açıldığında il başkanlığına ilan edebilirsiniz dedik. Çünkü bildirdiğimizde 500 kadar fark vardı. Ondan sonra her sandık açıldığında fark açılmaya başladı. Bin 107 falan oldu en son durum. İyi bir seçim dönemi geçirdik. Seçim dönemlerinde ufak tefek kırgınlıklar olur. Ben bütün partilere, adaylara özellikle teşekkür ediyorum. Güzel bir dönem geçirdik. Teveccüh bizden yana oldu. 5 yıl daha Lapsekililere hizmet edeceğiz. Bu sefer yükümüz daha ağır. Seçim sonuçlarını incelediğimizde geçen defa yüzde 40 ile seçilmiştik. Bu defa yüzde 56 olunca, elbette ki şimdi vatandaşın bizden beklentisi arttı. Biz ona göre çalışmalıyız. Kaldı ki özellikle şunu da söylemek istiyorum. Deniz kenarında tek ilçe AK Parti belediyesi biziz. Kendimizi bugüne kadar ispatladığımızı düşünüyorum ama bundan sonra daha da kendimizi göstermemiz gerekiyor. Biz projelerimizi gerçekleştirilmesinde geçen dönemden daha çok titiz olmamız gerekiyor. Söz verdiğimiz bütün projeleri bu dönem gerçekleştireceğiz. 10’uncu sandıktan sonra tamam dedik. Biz alışkınız daha önceden defalarca girdik.  Ben daha öncesinde muhtarlığa, il genel meclis üyeliğine, ilçe başkanlığına, ziraat odasında oldu. Bu seçimler alışkını yani. Belediye başkanlığı öncesinde bu tür sandığa girdik çıktık. Elbette ki insanda kaybettiğinizde bir hüzün, kazandığınızda bir sevinç olur. Bu doğaldır. Ama aşırı sığ değil. Milletimize hizmet edeceğimiz için gerçekten sevindik. Ailemizle birlikte, dostlarımızla birlikte, sevenlerimizle birlikte eğlendik.” dedi.
NEREYE İSTİYORSANIZ ORAYA YAPACAĞIZ
Geçen dönemden söz verip de yapamadıkları 2 proje olduğunu söyleyen Yılmaz, “2 projemiz var. 1 tanesi kapalı Pazar yeri. Lapsekili vatandaşlarımıza söz vermiştik. Kapalı Pazar yeri yapacağız diye. Yapamamamızın nedenini ben seçim sürecinde vatandaşlarımıza anlattım. Lapseki’de biz 13 dönüm yer satın almıştık çevre yolunun kenarında. Oraya projelerimizi hazırladık. Daha sonra vatandaşlardan, esnaflardan farklı bir talep geldi. Dediler ki; ‘orası uzak’. Uzak dediği yerde şuanda yapalım denilen yerin 500 metre mesafesi kuş uçuşu. Lapseki’nin zaten çok uzak yeri yok. Planlar yapılırken uzun yılları düşünmek lazım. Biz bunu düşünerek şehrin kenarında olsun dedik, büyüye bilsin istedik. Farklı projeleri Pazar yerinin etrafına yapabilelim diye çevre yolunda bir yeri seçmiştik. Daha sonra vatandaşlarımızdan böyle bir talep gelince bizim belediye garajı olarak kullandığımız soğuk hava deposunun olduğu bir yer vardı. 4 bin metrekare orası da. Oraya yaparsak 3 katlı yapmamız gerekiyor. Biz bunu vatandaşlarımıza sorduğumuzda bir ikilem doğdu. ‘Kimisi öbür taraf olsun uzun yıllar kullanılır.’ ‘Burası çarşı içi, şehir içi otopark sorunu olur.’ ‘İlçe gelişiyor. Geliştikçe daha büyük problemler olur’ gibi iki tarafında kendilerine göre artıları eksileri vardı. Baktık ki vatandaşlarımız arasında ikilem doğdu. Biz zarar görecektik. Buraya yapıyoruz deseydik zarar görecektik. Öbür tarafı isteyenler bu defa, bu tarafa yaptığımızda bize küsecekler. Bu sıkıntı doğacaktı. Onun için biz dedi ki seçimden sonra referandum yapacağız. Sandığı koyacağız. Vatandaşımız karar versin. Nereye istiyorsanız oraya yapacağız dedik. Ondan dolayı kapalı Pazar yerini bıraktık. Diğer projemizde Aqua Park’tı. Çocuklarımıza Aqua Park sözü vermiştik. Fakat Aqua Park yapacağımız yer kıyı kenar çizgisinin içinde kalıyordu. Orada bir yanlışlık vardı. Bunu düzelttik. Şuanda yine oraya tabu çıktı. Şimdi oraya başlayacağız. Çocuklarımıza müjdeledik zaten. Bizim projelerimizin içersinde çocuklarımızda var, gençlerimizde var, kadınlarımız, yaşlılarımız, engellilerimiz bütün vatandaşlarımızı ilgilendiren projeler var.” Şeklinde konuştu.

LAPSEKİ ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM KÖPRÜYLE BİRLİKTE HIZLI GELİŞECEK
Eyüp Yılmaz, köprünün Lapseki’yi geliştireceğini söyleyerek, köprünün yapılmasıyla aratacak olan nüfusa hazırlıklı olduklarını vurguladı. Yılmaz, “Bizim iskeleye kadar olan mesafe 5 kilometrelik mesafe. Oranın 2 kilometresini şuanda projelendirdik. Belirli bölümü yapıldı. Arada çay vardı. Çaya da köprüyü yaptık. Diğer tarafında belirli bölümünün alt yapısı bitti. Yağmur suları hatları çekildi, su hatları çekildi, elektrik hatları çekildi. Havalar müsaade ettiğinde hemen başlanacak. Biz oraya 3 bölüme ayırdık. Cumhuriyet dönemi, Osmanlı dönem ve Helenistik dönem olarak ayırdık. Cumhuriyet dönemini Temmuz sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz. Bitirdiğimizde de bu bölgenin önemli projelerinden, sahillerinden bir tanesi Lapseki’de olacak. Çok güzel bir proje olduğunu iddia ediyorum. O proje bittiğinde Lapseki’nin çevresi değişecek. Türkiye’nin en büyük projelerinden bir tanesinin Lapseki’den geçiyor olması, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayağının bir tanesinin Lapseki’de olması, Lapseki’nin imar alanı içerisinde olması çok önemli. Lapseki’ye çok büyük değer katıyor. 3 sene sonra köprü açılacak. Şuanda da çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Biz bundan 1.5 ay önce çalıştay yaptık Lapseki’de. Köprünün Lapseki’ye etkileri, olumu olumsuz. Profesyonel insanlar geldi buraya. Bu konuda iyi bir çalışma yapıldı. Sonuç raporu hazırladı. Sonuç raporunda nereye gideceğimiz ne olacağımız belli. Ama bu belikli Lapseki’de nüfus artacak. Diğer taraflarda öyle olmuş köprünün ayağında olan yerleşim yerleri çok hızlı büyümüşler. Muhtemelen bizde de aynısı olacak. En azından şuna hazırız. Alt yapımı hazır. İyi bir planlamayla ben imarda da taviz vermeden inşallah Lapseki’ye gelecek olan göçü iyi kontrol edebilirsek şehri düzenli bir şekilde büyütebiliriz. Biz buna göre şuanda hazırlıklarımızı yapıyoruz. Yeni imar alanları yaratmaya çalışıyoruz.  Lapseki önümüzdeki dönem köprüyle birlikte hızlı gelişecek. Ama ben düzenli gelişeceğine, düzenli gelişmesi için elimizden ne geliyorsa hepsini yapacağız. Lapseki’nin daha çok şeye ihtiyacı var. Ben genelde yaptığım konuşmalarda şunu söylüyorum. İnsanlar Lapseki’ye niye gelecekler? Lapsekililer olarak, bizler yönetici olarak, idareci olarak, sivil toplum kuruluşları bunun kendilerine sormalılar. Onun için bu atlıkları hazırlamamız lazım. Lapseki’de yapılacak çok iş var diyorum ya, bu projelerle birlikte sadece yerel yönetimlerden kamu kuruluşlarından beklenmemeli sivil toplum kuruluşları özel sektör bu işin içinde olmalı. Lapseki gelişecek bu artık belli. Köprüyle beraber gelişecek değişecek. Ama bunda hazırlıklı olmak için hem yerel yönetim olarak biz hem kamu sektörü hem özel sektör bu işin içinde olursa bence paylaşma olur. Daha çabuk sorunlar giderilebilir. Sadece yerel  yönetimlerin 3-5 projesiyle bu işler olmaz. Herkes taşı altına eline koymalı.” dedi.
LAPSEKİ’NİN DAHA ÇOK ŞEYE İHTİYACI VAR
Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz yeni dönemde yapılacak projeler hakkında bilgi veridi. Yılmaz, “14 Mart 2015’te Sayın Cumhurbaşkanımız Lapseki’yi ziyaret ettiğinde kendilerine brifing verdik. Verdiğimiz brifing de en son bize şunu söyledi. Dedi ki; ‘ya Lapseki bu kadar mı geri kaldı’ dedi. Anlattığımızda gerçekten birçok şeyi saydık. Hep yok diye saydık. ‘Hep yokları sayıyorsun’ dedi Sayın Cumhurbaşkanımız. Bunlar olması gereken şeyler değil mi bir ilçede dedik. Bugün baktığınızda suyu, kanalizasyonu, arıtmaları doğalgazı hizmetleri birçok projeyi sayabiliriz. 2014 yılında suların çamurlu akıyorsa burada neyi kime anlatacaksınız. Bunlardan kurtulduk.  Huzur evi projemiz var. Bir gün hepimiz yaşlanacağız. Lapseki’de gerçekten ihtiyaç var. Biz gelen dostlarımızı Gelibolu’ya gönderiyoruz, Kepez’e gönderiyoruz, diğer yerlere gönderiyoruz. Lapseki’de de böyle bir şeye ihtiyaç var. Kaldı ki 1998 yılında Türkan Hanım Lapseki Belediyesi’ne huzur evi yapılmak üzerine bir yer hibe ediyor. Bugüne kadar ilgilenilmemiş. Biz projemizi hazırladık. Şuanda birkaç yere hibe için müracaat ettik. Her şeyiyle projemiz hazır. Yarın kazmayı vurabilecek durumdayız. Lapseki’ye bir huzur evi kazandıracağız. Biz orada bir tane daha yaşlılar için önemli bir proje var. Acil hayat butonu. Yaşlı evde bir ihtiyacı var. Butona bacak. Lapseki Belediyesi’ndeki zil çalacak. Kimden geldiği belli olacak. Bunlar zaten çok fazla sayıda değil. Belirli sayıda insanlar bakıma muhtaç, kalkamayacak durumda olanların yatağının yanında olacak o buton. Bastığında arkadaşlarımız acil oraya gidecekler, ne ihtiyacı varsa ihtiyacını görecekler. Bizim aş evimiz var. Yemek dağıtıyoruz. Yemek dağıtırken onları görüyoruz ama gündüzde farklı ihtiyaçları olabiliyor. Yeni binada inşallah bu sisteme geçmek istiyoruz. Şimdi Çamlığa yeni bir proje yaptık onunda her şeyi hazır. Yakında ihaleye çıkacağız. Çamlık bizim Lapseki’nin çıkışında yat limanın veya balıkçı barınağının karşısındaki yer. Oraya güzel bir projemiz var. Orada kapalı alan var 500 metrekare, düğün yapılabilecek alan var, kahvaltınızı yapabileceksiniz, çayınızı içeceksiniz, çocukların oynayabilecekleri alanlar var.  Bizim devlet malzeme ofisi diye bir yerimiz var. Oranın bazı sıkıntıları vardı. Onları çözdük. Oraya da ‘Lapseki Tatil Köyü’ diye bir yer yapacağız. Şuanda vatandaşlarımıza açık orası. Yan taraf da 25 dönümlük bir alan var. O alana yeni, güzel, modern bir halk plajı yapacağız. Onun arkasında ağaçlık bölüm var. O ağaçların olduğu bölüme hem çadır yapabilecekler, hem insanlar piknik yapabilecekler. Ona göre bir düzen kuracağız oraya. Lapseki’nin daha çok şeye ihtiyacı var. Mesire alanları var. Şuanda doğru dürüst düğün yapabileceğimiz bir alan bile yok. Geçtiğimiz dönem bir genelde alt yapıya yöneldiğimiz için çok üste fazla bir şey yapamadık. Bu dönem tamamen üste yapacağız. 5 tane projemiz var. Bu projelerin içinde 5 tane düğün salon var. Lapseki’ye 5 tane düğün salonu yapacağız. Lapseki Konuk Evi dediğimiz bir yer var. Bu sahil projesinin içerisinde bir yer burası. Buranın at katı düğün salonu olacak, modern bir düğün salonu olacak. Orta katı kafeterya ve restoran, üst katta da konukların kalabileceği yerler olacak. Belki orada en önemli projelerden birisi yat limanı. Yat limanıyla ilgili çok büyük bir terslik olmazsa ihalesi yapılacak. Çünkü uzun yıllardır bununla uğraşıyoruz. 2010 yılından beri yat limanı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bütün süreçler tamamlandı. Artık sadece ihale işi kaldı. Sayın Bakanımızla da görüştük. İnşallah bu senenin içerisinde bunu muhtemelen yap-işlet-devret ile  olur diye düşünüyorum. Lapseki’ye bir yat limanı kazandıracağız. Bize yapılacak olan yat limanı çekek yeri olan, sahilde sosyal tesisleri olan güzel bir yat limanı. Benim bildiğim kadarıyla da  Kuşadası’ndan İstanbul’a kadar böyle çekek yerleri sosyal tesisleri sahil tesisleri olan yat limanı yok. Burası özel bir yer olacak. Lapseki’ye ekonomik olarak katkısı olacak. Burada nereden baksan 100 tane Lapsekili çalışacak, istihdam sağlanacak. Aynı zamanda balıkçılarımızın da şuanda durdukları yer yeniden modernize edilecek. Orası düzenlendikten sonra yat limanı yapılacak. Yüzde 60’ı yat limanı yapılacak, yüzde 40’ı balıkçılarımıza bırakılacak. Ama modernize edilecek. Bu akşam bir arkadaşımız aradı. Çocuğunu verecekmiş kreşe yer yok. Tabi yok. Artık anneler çalışıyor. Sabah bırakıp, akşam alabileceğiniz yerlere ihtiyaç var. Onun için orada 100 çocuğumuza hizmet verebileceğimiz bir kreş yapacağız. Modern bir kreş yapacağız. Çünkü artık kriterler değişti. Günün şartlarlına uygun, kriterlerine uygun bir kreş yapacağız. Bu kreşte de nereden bakarsınız bir 20-25 tane personel çalışacak. Bir istihdam sağlanacak. Yaptığımız projelerde hem istihdama yönelik, hem kadınlarımıza yönelik, hem insanların ihtiyaçlarına giderilmesi hele çocukların bakımın yapılması falan bunlar önemli projeler. Bu sene sokakta sinema etkinliklerine başlayacağız. Lapseki’de sinema yok. Ama bundan sonra olacak. Yaz döneminde sokak sinemaları bizde bunu başlatacağız. Nostalji yapacağız. Sokak sokak, mahalle mahalle yapacağız. 7-12 yaşındaki çocukların bütün okulları temsil edecek çocuklarımızdan meclisin oluşturulması onların okulların sorunlarını konuşması, Lapseki’nin sorunlarını konuşması bu sorunların bize iletilmesi, bizle tartışmaları bunlarında içinde olduğu bir meclis kurulacak. Bu meclise de çok önem veriyoruz. Çarşı’nın içinde güzel bir projemiz var sokak iyileştirmeleri ile ilgili. Bizim Çınaraltı diye Lapseki’de bir yerimiz var.  Toplamda 24 bin metrekarelik bir alana sokak iyileştirilmesi ile birlikte, tarihi dokusunu koruyacak şekilde bir çalışma yapacağız. Projeler çıktı. Bunun artık çalışmasına geçtik. O bölgede turistlik eşyalar satılacak, tezgahlar olacak, kadınlarımız orada yaptıkları el işlerini satsınlar istiyoruz. Beypazarı gibi yerler var ya bizde öyle bir yerden başlamak istiyoruz. Çünkü Lapseki’nin tarihi çok eski adına ilk para basılan yerleşim birimi. Bu bölgeyi ihya etmek istiyoruz. Önümüzdeki dönem içerisinde bu projelerin uygulanacağından emin olsunlar. Bu projelerin hepsini yapacağız. Elbette ki birileri diyecek ki parayı nereden bulacaksınız bunlar söylenecek şeyler. Ama rahat olsunlar biz her şeyin yolunu biliyoruz. Lapsekililer inşallah önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu projelerle birlikte çok çok rahat edecekler. Yeni projelerle birlikte Lapseki’yi biz bu bölgenin yıldızı yapacağımızda iddialıyız. " İfadelerini kullandı.

Bünyamin Nami Tonka
İbrahim Akın Kazancı
 
 
 
 


Etiketler; #rekor
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.