Başkan Gökhan, 15 Mart Dünya Tüketiciler Gününü Kutladı

Çanakkale Belediye Başkanı ve CHP Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ülgür Gökhan, 15 Mart Dünya Tüketiciler Gününü kutladı.

95
Başkan Gökhan, 15 Mart Dünya Tüketiciler Gününü Kutladı

 
 Evrensel tüketici haklarının 23 Haziran 1986 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edildiğini aktaran Gökhan 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; “Ülkemizde ise tüketicinin korunması hakkındaki kanun 23 Haziran 1995 tarihinde yasalaşarak yürürlüğe girmiştir. Yasanın çıkarıldığı günden bugüne kadar tüketici haklarının korunması noktasında fazla bir mesafe alınamadığı üzülerek görülmektedir. Yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşayan insan sayısı her geçen gün artmakta, toplumun temel tüketim mallarına ulaşımı ağırlaşan ekonomik koşullar nedeniyle giderek güçleşmektedir. Yeni kurulan Cumhuriyet’in yokluk ve yoksullukla, büyük güçlüklerle inşa ettiği tesisler, işletmeler, fabrikalar, özelleştirme uygulamaları sonucu arsa fiyatlarının bile altında satılarak üretimden koparılmıştır. Tarım sektörünün tohum, gübre, yem gibi önemli üretim girdileri ile üretilen ürünlerin pazarlanmasında önemli rolü olan ve piyasayı regüle eden tesisler birer birer elden çıkarılmış, üretici iç ve dış piyasa aktörlerinin insafına terk edilmiş, tarım sektörü dışa bağımlı hale gelmiştir. 2018 yılında, dövizdeki yükselişe bağlı olarak yaşanan üretim maliyetlerindeki artışlar, tarımsal üretimimiz açısından tehlike çanlarının çalmasına neden olmuştur. 1980’li yıllarda büyük ölçüde kendi kendine yetebilen ülkelerin başında gelen Türkiye, izlenen tarım politikaları sonucunda, sınırlı sayıda birkaç ürün dışında, kırmızı etten bakliyata, hububattan pamuğa kadar birçok tarım ürününü dışarıdan satın alır durumdadır. Üretim açığına bağlı olarak yaşanan gıda maddelerindeki fiyat artışları, açıklanan enflasyon rakamlarının oldukça üzerinde seyretmekte ve mutfaktaki yangın her geçen gün büyümektedir. Bu olumsuz tablonun faturasını, ne yazık ki yine üreticiler ve tüketiciler birlikte ödemektedir. İnsanlarımız 40-45 yıl sonra yeniden derme çatma barakalarda, çadırlarda kurulan tanzim satış kuyruklarına girerek, ithal pirince, ithal bakliyata, soğana, patatese ulaşmaya çalışmaktadır. Etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz ekonomik kriz, 2018 yılının son çeyreğinde yaşanan %3 lük ekonomik küçülmeyle birlikte toplumu daha derinden etkilemeye başlamıştır. Birbirini izleyen konkordato ve iflaslar, yaşanan sektörel durgunluk, işsizliğin 12,3 e, genç nüfustaki (15-24 yaş) işsizliğin ise 23,6 ya yükselmesine neden olmuştur. Gıda maddeleri dışında, elektrik, su, doğalgaz, akaryakıtta yaşanan fiyat artışları, tüketicileri, barınma, ısınma, ulaşım, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma getirmiştir.”
 
‘YERELDEN KALKINMA ve KOOPERATİFÇİLİK’ MODELİ UYGULANACAK

Yaşanan ağır koşulların da etkilerini azaltmak amacıyla, uyguladıkları sosyal belediyecilik politikalarını önümüzdeki 5 yıllık dönemde artarak sürdürmeyi hedeflediklerini aktaran Gökhan şöyle devam etti;  Bu çerçevede, kırsalla kentin birlikte kalkınacağı, üreticinin ve tüketicinin ortak yarar sağlayacağı, korunacağı, kooperatifçiliğin geliştirileceği ‘Yerelden Kalkınma ve Kooperatifçilik’ modelini uygulamayı planlamaktadır. ‘Yerelden Kalkınma ve Kooperatifçilik’ modeli kapsamında; ülkemizde ve bölgemizde bulunan tarımsal kalkınma kooperatifleri ve üretici birlikleri tarafından üretilen sağlıklı ve güvenli ürünlerin, aracısız, daha ucuza tüketiciye sunulacağı ‘Halk Bakkal’ adını verdiğimiz satış noktasının oluşturulması, üretici birlikleri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifimizin sağlıklı sütlerinin kentin belirli yerlerindeki ‘Halk Süt’ satış noktalarında tüketiciye ulaştırılması, ‘Sütüm Evde’ projesi ile 1-5 yaş grubunda çocuklarımızın sağlıklı beslenmeleri için haftanın 2 günü evlerine süt dağıtımının yapılması,
Kent insanının evsel gereksinimlerini karşılayabileceği, salça, zeytin, reçel, pekmez, turşu, erişte, tarhana, ekmek gibi gıda maddelerinin yapımını öğrenebilecekleri ve üretebilecekleri ‘Köy Evi’ projemizin uygulanması ile tüketicilerin ve üreticilerin korunması amaçlanmaktadır. Yarının çok daha güzel, huzurlu ve bereketli olması dileklerimle 15 Mart Dünya Tüketiciler Gününü kutluyorum.”
 
 
 
 
 


Kaynak: Haber Merkezi

Etiketler; #başkan #gökhan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.