Yemekte bir araya geldiler

Çanakkale Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Dünya Engeliler Günü olması nedeniyle Kepez Uygulama Oteli’nde yemek verildi. Düzenlenen yemekte engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

427
Yemekte bir araya geldiler


Çanakkale Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Dünya Engeliler Günü olması nedeniyle Kepez Uygulama Oteli’nde yemek verildi. Düzenlenen yemekte engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Düzenlenen yemeğe katılan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, yemeğe katılan engelli bireyleri tek tek ziyaret ederek kısa sohbetlerde bulundu.
Düzenlenen yemek etkinliğine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sedat Murat, Vali Yardımcısı Ali Muhiddin Varol, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J.Alb.Emrullah Büyük, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muhammet Mermer, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muhammet Mermer, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda alınan kararla 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Her yıl Aralıkta düzenlenen etkinliklerle, engellilere ilişkin farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatın içinde refah ve huzurunun sağlanmasına yönelik çalışmalarını sürdürmektedir. Bu doğrultuda hedefimiz engellilerimizin yaşam kalitesinin arttırılması ve erişilebilirliğinin sağlanmasıdır. Fırsat verildiğinde sporda, sanatta, siyasette, sivil toplum örgütlerinde gösterdikleri üstün başarılarla göğsümüzü kabartan, ne kadar büyük işlere imza atacaklarını ortaya koyan engellilerimizi büyük bir gururla takip etmekteyiz. Engelli bireylerin yaşadıkları sorunları sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunu olarak kabul ediyor ve buna göre çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bilinçle; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak iyileştirici her faaliyetin yanında olduğumuzu belirterek hepinize saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Engelsiz Bir Türkiye
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, “Kararlı duruşlarıyla ve örnek çabalarıyla bizlere örnek olan engelli kardeşlerimiz ve saygıdeğer aileleri 3 Aralık Dünya Engeliler Günü kapsamında düzenlenen programa hoş geldiniz. Sizleri sorunlarını, sıkıntılarını hatırlamak, yaşamlarınızın farkına varmak sadece bir güne sığdırılamayacak kadar önemlidir. Bunula birlikte dünya engeliler günü 1992 yılından bu yana siz kardeşlerimizin topluma kazandırılması haklarınız eşit şekilde toplanması konusunda ciddi ve önemli bir farkındalık yaratmaktadır. Aynı gök kubbeyi paylaştığımız kıvançta millet olma şuurunu hep birlikte paylaştığımız bütün kardeşlerimizde olduğu gibi siz kardeşlerimizin de önünde ki engellerin kaldırıldığı sıkıntıların azaldığı ve gelecek her güne umut besleyerek daha güvenli buluşmalarına bugünümüz ayrıca vesile olmasını temenni ediyorum. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli unsurlardan birisi o ülkenin siz kıymetli vatandaşlarına yönelik sağladığı alt yapı sosyal ve kültürel eğitim, iş olanakları, sağlık barınma ve destek hizmetleri gibi kamusal hizmetlerin yaygınlığı ve ayrıca kalitesidir. Güçlü devletimizin ekonomi, siyaset, yatırım ve kalkınma alanlarında sattığı büyük adımlar siz vatandaşlar adına olumlu neticeler vermiş. Özellikle 2005 yılında yürürlüğe giren Engeliler Kanun çerçevesinde temel düzenleme yapılmış ve hayata geçirilen sosyal politikalar vesilesiyle siz vatandaşlarımızın çok daha kapsamlı hizmetlerden istifade edebilme imkanı da sağlanmıştır. Son yıllarda spordan sanata çok farklı alanlarda engelli kardeşlerimizin başarılarına hep birlikte şahit oluyoruz. Göğsümüzü kabartan uluslararası başarılar dünyanın dört bir yanında bayrağımızı dalgalandırıyor. Bu durum bize göstermektedir ki  her hangi bir zorluk ve mücadele bir durum söz konusu olduğunda pes etmek değil onu aşmak ve mücadele etmek azmidir önemli olan. Hepimiz bilmeliyiz ki tüm kardeşlerimizin toplumsal hayata daha fazla katılmaları sosyal sorumluluk üstlenmeleri şüphesiz aziz milletimizin sosyal dokusunu zenginleştirecek ve ülkemizin milletimizin gücüne güç katacaktır. Engelli vatandaşlarımızı hayatın her alanına sürecine dahil etmek sizleri desteklemek ve teşvik etmek ihtiyaç duyduğunuz hizmetleri etkin ve en hızlı şekilde yapmak, sorunları öncelikli çözmek hizmet sunum mekanizmalarını buna uygun hale getirmek sosyal hayatta katılımlara sizlere destek olmak, hayatlarınızı kolaylaştıracak her adımda yanınızda olmak hepimizin görevidir. Engelsiz bir Türkiye hedefine ulaşma ümidiyle bütün vatandaşlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum” dedi.

Damla Şener Okdaş
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.