Reklam

Birkaç kan tahlili unutkanlığın nedenini ortaya koyabilir

Çanakkale Güç Birliği Platformu tarafından organize edilen, Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman’ın anlatımıyla, bunama hastalığı (demans) ile ilgili seminer düzenlendi.

1235
Birkaç kan tahlili unutkanlığın nedenini ortaya koyabilir


Çanakkale Güç Birliği Platformu tarafından organize edilen, Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Handan Özışık Işın Kahraman’ın anlatımıyla, bunama hastalığı (demans) ile ilgili seminer düzenlendi. Seminer sonunda açıklamalarda bulunan Kahraman, “Unutkanlığı başlayan bir kişide en önemlisi yapılacak tetkiklerle bu unutkanlığın tedavi edilebilir unutkanlık grubu içinde olup olmadığının belirlenmesidir. Bazen basit birkaç kan tahlili unutkanlığın nedenini ortaya koyabilir” dedi.
 Demans hastalığı (bunama), zihinsel becerilerin hastalık nedeniyle zayıflaması durumu olarak tanımlanmaktadır. Demansın en sık görülen nedeni, tüm demans hastaların en an yarısının muzdarip olduğu Alzheimer hastalığıdır. Bununla birlikte, beyni zayıflat- tığı için demans hastalığına yol açan 200 farklı hastalık vardır. Çanakkale Güç Birliği Platformu Derneği konu kapsamında geçtiğimiz Pazar günü Uzmanı Prof. Dr. Handan Özışık Işın Kahraman’ın katılımıyla bu yıl 2’ncisi düzenlenen bunama hastalığı (demans) ile ilgili seminer gerçekleştirildi. Seminerde katılımcılara hastalıkla ilgili eğitici bilgiler verilirken, bu hastalıkla başa çıkmanın yollar anlatıldı. Vatandaşlar ise seminere yoğun ilgi gösterdi.
Çanakkale Güç Birliği Platformu Derneği Başkanı Nadide Altın, seminer sonunda değerlendirmelerde bulunarak, “Çanakkale Güç Birliği Platformu Derneği olarak 2 yıldan beri her ay kadınlarımızı bilinçlendirici, onlara öğretici, eğitici seminerler düzenliyoruz. Çağımızın hastalığı olan demans, hızla yayılıyor. Hastalar bir şey hissetmiyor ama aileleri bakımları konusunda çok sıkıntılar oluyor. O sıkıntıları ne kadar azaltabiliriz. Acaba yanlış teşhisler olabiliyor mu? O konuda Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Handan Özışık Işın Kahraman geçen yılda bu semineri yapmıştı. Bu yılda 2’ncisini yaptık” ifadelerini kullandı.

HAFIZA SORUNLARI PEK ÇOK NEDENE BAĞLI OLARAK GELİŞEBİLİR
Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Handan Özışık Işın Kahraman, bunamanın bir beyin hastalığı olduğunu söyleyerek, “Yeni bilgilerin öğrenilmesinde, beyinde kayıt edilmesinde ve eski bilgilerin hatırlanmasında sorun olması yanında sıklıkla kişilik ve davranış sorunları da gelişir. Bunamanın en sık bilinen nedeni Alzheimer Hastalığı’dır. Ancak hafıza sorunları pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bazen B12 vitamininin düşük olması, bazen bir beyin damarında tıkanma, bazen ise kafayı çarpma sonucu gelişen kanamalardan sonra bunama gelişir. Yaşlı hastalarda en önemli sorunlardan biri ise genel anestezi altında büyük bir ameliyat sonrası bunama bulgularının ortaya çıkması veya var olan ufak tefek unutkanlıkların şiddetinin artmasıdır. Unutkanlığı başlayan bir kişide en önemlisi yapılacak tetkiklerle bu unutkanlığın tedavi edilebilir unutkanlık grubu içinde olup olmadığının belirlenmesidir. Bazen basit birkaç kan tahlili unutkanlığın nedenini ortaya koyabilir. Örneğin B12 vitamini eksikliği gibi. Bu vitaminin yerine konulması hafıza sorunlarını da iyileştirir. Alzheimer Hastalığı ise bunamaların yüzde 50 ile yüzde 80’den sorumludur. Yaş ilerledikçe Alzheimer Hastalığı gelişme riski artmaktadır. Örneğin 65-69 yaşlarında Alzheimer Hastalığı sıklığı yüzde 0.4 iken 90 yaş dolayında bu sıklık yüzde %10’lara çıkar. 65 yaşından sonra her beş yılda bir sıklık iki katına çıkar” ifadelerini kullandı.

ALZHEİMER HASTALIĞI SİNSİ BAŞLAYAN BİR HASTALIKTIR
Açıklamalarının devamında Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Handan Özışık Işın Kahraman, “Nedeni tam bilinmez ancak beyin hücrelerinde anormal maddelerin birikimi sonucu bu hücrelerin erken ölümü olur. Bunun sonucunda hastalarda yeni bilgiler öğrenilemez ve mevcut bilgilerde yıllar içinde hatırlanamaz olur. Hasta önce yeni tanıştığı kişilerin isimlerini öğrenemez iken ilerleyen yıllarda torunlarının, çocuklarının ve hatta eşinin adını da unutur. Evinin yolunu bulamaz, ev içinde odaları karıştırabilir. Hesap yapma yeteneği azalır ve sonra hesap yapamaz olur. Ayrıca değişik düzeylerde konuşma sorunları gelişir. Önce kelime bulma güçlüğü ile başlayıp sonrasında konuşmanın durmasına kadar gidebilir. Bunama teşhisi hasta yakınlarından alınan bilgi, hastanın nörolojik muayene bulguları, hastaya uygulanan hafıza testleri ile yapılan bazı beyin görüntüleme çalışmaları, kan tetkikleri gibi laboratuar testlerinin birlikte değerlendirilmesi ile konur. Bunama ilaçla tedavi edilir ve hastanın teşhis konulduktan sonra ki yaşamı boyunca ilaç kullanması gerekebilir. Şeker hastalığı, kan yağlarının yüksek olması, yüksek tansiyon, kalp ve beyin damar hastalıkları gibi eşlik eden hastalıklar mutlaka iyi tedavi edilmelidir. Çünkü bu hastalıklar beyin beslenmesini etkileyerek ek sinir hücresi ölümlerine neden olur ve hastanın unutkanlığının daha hızlı seyretmesi sonucunu doğurur. Alzheimer hastalığı sinsi başlayan bir hastalıktır” şeklinde konuştu.

Nazif Cemhan Şen
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.