Reklam

Mübaşirlerin GİH sınıfına geçmesi

TÜRK- BÜRO-SEN Tekirdağ/ Çanakkale Şube Başkanı Adanan Gürel yapmış olduğu yazılı basın açıklaması ile geçtiğimiz gün resmi gazetede yayınlanan, mübaşir kadrolarının 'Yardımcı Hizmetler Sınıfı'ndan 'Genel İdare Hizmetleri Sınıfı'na alınması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

132
Mübaşirlerin GİH sınıfına geçmesi

Yargı organlarında görev yapan mübaşir kadrolarının "Genel İdare Hizmetleri Sınıfı"na (GİH) alınmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, tüm yargı organlarında görev yapan mübaşir unvanlı kamu görevlilerinin hizmet sınıfı "Genel İdare Hizmetleri Sınıfı"na alındı. TÜRK BÜRO-SEN Tekirdağ/Çanakkale  Şube Başkanı Adnan Gürel’in mübaşirlerin GİH sınıfına geçmesiyle ilgili yaptıkları çalışmaları anlatan yazılı basın açıklaması yayınladı

HER PLATFORMDA SORUNLARI DİLE GETİRDİK
TÜRK BÜRO-SEN Tekirdağ/ Çanakkale Şube Başkanı Adanan Gürel, adliye teşkilatının iş yükünün önemli bir kısmını yüklenen mübaşirlerin bu sorununun her platformda dile getirdiklerini söyledi. “Yargı organlarında görev yapan mübaşir kadrolarının "Yardımcı Hizmetler Sınıfından "Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Hem konfederasyon hem de sendika olarak hemen her platformda mübaşirlerin sorunlarını dile getirdik. Adliye teşkilatının iş yükünün önemli bir kısmını yüklenen ve birçoğu yüksekokul mezunu olan mübaşirlerin, yardımcı hizmetler sınıfında yer almaması nedeniyle üst derece görevlere yükselemediğini ve ek gösterge alamadığına mağdur olduklarını hep söyledik ve takipçisi olduk.”dedi.
TÜRK BÜRO-SEN Tekirdağ/ Çanakkale Şube Başkanı Adanan Gürel, açıklamasından şu ifadelere yer verdi; “Geçtiğimiz yıllarda Türk Büro-Sen olarak gerçekleştirdiğimiz Adalet Çalıştay’ında en önemli gündem maddelerinden birinin mübaşirlerimizin sorunları olduğunu  “Ortaya koyduğumuz raporları başta Cumhurbaşkanımız ve Adalet Bakanlığı olmak üzere bütün yetkili mercilere iletmiş, mübaşirlerin taleplerinin karşılanması için öncelikli olarak söz konusu çalışanlarımızın Genel İdare Hizmetleri Sınıfı içinde değerlendirilmeleri gerektiğini ısrarla vurgulamıştık. Ayrıca Adalet Bakanlığı bürokratları ile yapmış olduğumuz tüm görüşmelerde Mübaşirlerin GİH Sınıfına geçirilmesi gerektiğini bildirerek, konuyla ilgili olarak resmi yazı ile defalarca Adalet Bakanlığı’na başvurmuştuk”  Mübaşir kardeşlerimizin GİH sınıfına geçmeleri için kitlesel basın açıklamaları, dilekçe eylemleri, siyasi partilere yazılar, TBMM kanun teklifleri verdirerek hep gündemde tutmaya çalıştık çok şükür atasözümüzdeki gibi mermeri delen suyun şiddeti değil damlaların sürekliliğidir bizde ısrarcı olduk verdiğimiz bu mücadelenin  6 Şubat 2019 tarihli ve 31 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kısmen başarıya ulaştığını ve mübaşirlerin, Kararnamenin 1inci maddesinin (c) fıkrası hükmü ile Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirilmiştir. Yetkili olduğumuz dönemde Adalet çalışanlarının fazla mesaisi, havuzu, nöbet ücreti, ulaşım gideri vardı maalesef şimdi mesai kavramı olmaksızın geç vakitlere kadar çalışarak düşük kuru maaşa mahkum edilmiştirler. Adalet çalışanlarının birikmiş sorunları vardır bu sorunları çözecek ciddi sendikaya ihtiyaç vardır nasıl ki bu dönemde kaybettiklerimizi geçmiş dönemde beraber almışsak bundan sonra da bir ve beraber olursak yine alırız ve buradan tüm Adliye çalışanlarına sesleniyorum ‘ver yetkiyi gör etkiyi, göremezsen etkiyi tekrar geri al yetkiyi”
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.