Reklam

Kültürel değer Lapseki

Lapseki Kurtuluş Savaşı’ndaki önemi oldukça büyüktür. Lapseki, sadece kültürel, doğal ve turistik çekiciliğiyle değil, 2500 yıllık mitolojik kalıntılarıyla da ünlüdür.

186
Kültürel değer Lapseki


Ayrıca Lapseki Hellenistik çağa ait kalıntılara da sahiptir. Kiraz Festivali, Yağlı Güreş müsabakaları  gibi etkinlikler Lapseki’de dikkat çekmektedir. Son olarak 1915 Çanakkale Köprüsü'nün buraya yapılması ile ilçe ayrı bir değere ulaştı.
Lapseki, Çanakkale şehir merkeze 35 kilometre uzaklıkta. Sadece 2500 yıllık mitolojik kalıntılarıyla değil, bunun yanında kültürel, doğal ve turistik tüm çekicilikleriyle bugün kollarını açmış, Çanakkale boğazı ile Marmara Denizinin birleştiği önemli bir yer. Arisbe, Terkote, Paisos, Perkole, Lampsakos gibi antik yerleşimler ile Osmanlı kültür ve mimarisinin en güzel örneklerinden Süleymaniye Camii ve Umurbey Hüdavendigar Camii ile XV. Yüzyıldan kalma camiler, medreseler ve hanlar, Lapseki'nin tarih boyunca ne kadar önemli bir merkez olduğunu yeterince anlatıyor aslında... Ama Lapseki'nin anlatmak istediği daha bir çok hikayesi var.
Eğer hiç Lapseki Kiraz Festivali'ne katılmadıysanız, Lapseki de Yağlı Güreş müsabakalarını izlemediyseniz ya da Çanakkale boğazının soğuk sularında yelken sörfü yapmadıysanız, güzel Lapseki, sizlere sıcacık bir “Merhaba” demekten mutluluk duyacaktır. Özellikle ilçe merkezindeki öğretmen evi, konumu ve yemekleriyle meşhurdur.
Şehrin adı Bebrik Kralı Mandron’un kızı Lapseke’den gelmektedir. Lampsakos şehri: MÖ 670 yıllarında, Foçalıların yani Kolophonluların kurduğu sanılmaktadır. Daha sonra ise, yörede Miletoslular egemen olurlar. Çünkü: Miletoslular, Ege kıyılarında kendilerine uygun bir yer bulamazlar ve daha kuzeye, yani bu bölgeye gelirler. Bölgedeki birçok şehri koloni haline getirdikleri gibi, Lampsakos (Lapseki) şehrini de, kolonileştirirler. Bu dönemde: yörenin şarabının ünü, çok uzak yerlere kadar yayılır. Hatta: İran hükümdarları Darius ve Kserkes; buradan şarap getirtirler. MÖ 471 yılında şehir Perslerin yönetimine girmiştir. Pers savaşlarındaki yenilgilerden sonra ise, Persler, şehri Yunan Komutan Themistokles’e ganimet olarak vermişlerdir. Daha sonra Atina önderliğindeki Attika-Delos Deniz birliğine katılan şehir, MÖ. 412 yılında birlikten çıkmak istemiş, ancak tamamıyla Atina’nın kontrolüne geçen birlikten ayrılmasına izin verilmemiştir.
SÜLEYMAN PAŞA CAMİSİ
. Minaresi: özgün biçimini korumaktadır. Yapı ise, birçok kez onarım görmüş ve bunun sonucunda, özgünlüğü pek kalmamış. Halen ibadete açıktır. Orhan Gazi Döneminden kalma olan cami, geniş iç mahfilli, çatılı bir yapıdır. İki katlı son cemaat yeri vardır. Türkler Rumeli’ ye geçerken M.S. 1345-1357 yılları arasında Gazi Süleyman Paşa tarafından kiliseden camiye çevrildiği söylenmektedir.
LAPSEKİ DALYAN MAHALLESİ
Burası: ilçe merkezine 1 km. uzaklıkta, Lapseki-Çardak arasındaki bir yerdir. 1983-1984 yılları arasında yerleşime açılmıştır. Halk plajı, kafeler, restoranlar ve pansiyonlar var. Sessiz ve sakin bir tatil düşünenler için çok uygun. Zaten: Marmara denizinde, denize girilebilecek en temiz yer.
İKİ ATLI TÜRBESİ
Buranın ilginç bir hikayesi var. Buna göre: Osmanlı Padişahı Orhan Gazi zamanında: Gazi Süleyman Paşa komutasındaki kuvvetler, Lapseki yakınlarına gelirler. O dönemde, Lapseki Bizanslıların elindedir. Orhan Gazi’nin fermanını, Lapseki’ye götürmek üzere, üç süvari askeri görevlendirilir. Bu süvarilerin atları: al yani kırmızı renktedir. Süvariler: 1356 yılında, Lapseki’ye girerken: şu anda kabirlerinin bulunduğu yerde, Bizans askerleri tarafından şehit edilirler. Bu şehitlerden iki tanesinin cesedi, hemen oraya gömülür, fakat diğer üçüncü şehidin cesedi bulunamaz. Bu olay nedeniyle: buraya, “İki Atlı Türbesi” ismi verilmiştir. Lapseki ilçe merkezinin güneydoğusunda, Çanakkale boğazına hakim bir noktada, küçük bir tepe üzerinde bulunmaktadır. İlçe merkezine uzaklık, toplam 1 km. dir. Yolu bozuk olan türbe bölümünde; üzeri açık iki kabir bulunmaktadır.
BOSTANCI ORMAN İÇİ DİNLENME VE PİKNİK ALANI
İlçe merkezine, 25 km. uzaklıktadır. Burası: kayın, gürgen ve meşe gibi orman ağaçlarıyla kaplıdır. Yolu asfalttır. İki kaynak suyu bulunmaktadır. Ayrıca: piknik masaları ve ocaklar var. Lapseki halkı, özellikle sıcak yaz günlerinde, bu piknik alanına yoğun olarak gitmektedirler.
ÇARDAK
Burada: bir kervansaray yapısı var. Bu yapı: 1463-1464 yılları arasında yapılmış ve günümüzde kullanılıyor. Ayrıca: burada, bir anıt ağaç var. İsmi: Salbaş Ağacı ve yaklaşık 600 yaşında olduğu biliniyor. Günümüzde, koruma altına alınmış. Beldede: 7 km. uzunluğunda, kumsallar var. Buralarda: çadır kampı yapmak mümkün.
ÇARDAK YAKUP BEY KÜLLİYESİ-CAMİSİ
Abdullah Bin Yakup Bey tarafından, 15.yüzyılda yaptırılan külliye: cami, medrese, mektep ve han yapılarından oluşur. Kubbe sağır ve yüksek, 8 köşeli bir kasnağa oturur. Caminin duvarları: iki sıra tuğla ve moloz taştır. Minare kapısı: revağın içindedir. İç süslemeler ise, son dönemdendir. Günümüzde ibadete açıktır. Medrese caminin kuzeyindedir. 9 odadan oluştuğu bilinen yapı, tümüyle yıkılmış durumdadır. Külliyeyi oluşturan yapılardan olan han; 62 x 19 metre boyutlarındadır. Duvarları düzgün moloz taştandır.
ÇARDAK ÇAMLIK
Lapseki-Çardak beldesi merkezindedir. Sahil ile bütünleşmiş bir konumdadır. Çardak çamlığında: yeşilin tüm tonlarını bulmak mümkün. Çamlığın bir bölümünde ise: çay bahçeleri ve piknik alanları bulunuyor.
ÇARDAK ARIBURNU ŞEHİTLİĞİ
Lapseki İlçesi Çardak Beldesi Çanakkale Bursa Karayolu üzerindedir.1915 Çanakkale Savaşları sırasında Çardak Köyü (Şimdi beldedir) Hastane olarak kullanılmıştır. Buraya 850 yataklı hastane kurulmuştur.Arıburnu Muharebelerinde Yaralanan olan askerlerimiz gemilerle buraya nakledilmiştir. Tedavileri sırasında vefat eden 2030 şehidimiz buraya gömülmüştür. 30.08.1940 tarihinde abide yaptırılarak etrafı duvarla çevrilmiştir.
LAPSEKİ ŞEHİTLİĞİ
1915 yılı Çanakkale Savaşları sırasında ölen ve yaralanan askerlerimizin bir kısmı gemilerle Lapseki’ ye sevk edilmiştir. Şimdiki Hükümet Konağı, Devlet Hastanesi ve İlçe Jandarma Komutanlığının bulunduğu yere gömülen şehitlerimiz, 1955 yılında Lapseki Belediye Mezarlığı bitişiğinde bulunan Şehitliğe nakledilmiştir.
 
UMURBEY HÜDAVENDİGAR CAMİİ
Lapseki Umurbey’deki bu cami Sultan I.Murad döneminde yapılmıştır. Ancak son yıllarda yapılan onarımlarla özelliğini yitirmiştir. Bu yapının Bizans dönemine ait bir kilise üzerine yapıldığı sanılmaktadır. Caminin son cemaat yeri kilise narteksidir. İbadet mekanı iki dizi sütunların taşıdığı ahşap bir tavan ve çatı ile örtülüdür. Bu direkler Roma dönemine ait yeşil mermerdendir. Minare kaidesi orijinal olup, kesme taş ve tuğladan yapılmıştır.
1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ
Son zamanlarda Lapseki’ye yapılan önemli yatırımlardan biriside 1915 Çanakkale Köprüsüdür. İlk kez 18 Mart 2017 tarihinde temelleri atılan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Lapseki ayağında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Lapseki ile Gelibolu ilçeleri arasına inşa edilecek olan, Çanakkale Boğazı'nın ilk ve Marmara Bölgesi'nin 5. asma köprüsü. Çanakkale Köprüsü ve 100 kilometrelik kısmın 2023 yılında hizmete sunulması planlanıyor.
İbrahim Akın Kazancı
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.