Reklam

Yoksa seçmen mi taşındı ?

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, bazı bölgelerde nüfus artışının bazı bölgelerde ise nüfus düşüşünün yaşandığını hatırlatarak, oy taşımaya dikkat çekti. Mutan, Kepez beldesinde de nüfus artışının yaşandığını söyledi.

294
Yoksa seçmen mi taşındı ?

 
Her ay basın mensupları ile bir araya gelerek genel değerlendirme yapan Mutan, dün yine gazetecileri ağırladı. Kepez Belediyesi'nde gazetecilerle bir araya gelen Mutan, yine gündemi değiştirecek açıklamalar yaptı. İYİ Parti'nin Gökhan Bayram'ı yediğini aktaran Mutan, beldedeki nüfus artışına dikkat çekti.
Ömer Faruk Mutan, nüfus atışı oranlarını değerlendirerek, Çanakkale’de artan nüfusun yüzde 25’ini Kepez’in karşıladığını söyledi. Mutan, “TUİK tarafından ülke nüfusu adrese dayalı sistem üzerinden saptanıyor. Yerelden yola çıkarak. Hala Türkiye’nin en büyük beldesi olmaya devam eden Kepez ile birlikte genel demografik hareketlilik üzerinden birkaç noktaya değinmek istiyorum. Bizim 2017 sonuçlarına göre nüfusumuz 25 bin 544’dü. Şuanda 31.02.2018’e göre 28 bin 34. Kepez’de 1 yılda 2 bin 490 kişi artmış. Yıllık artış oranı 9.75. Çanakkale Merkezin rakamları var. 2017 verilerine göre 132 bin 854, 2018 yılı verilerine göre 136 bin 2. Artış 3 bin 148. Artış oranı 2.37. Yaklaşık ilin artan nüfusu 10 bin kusur civarında. Bizde 2 bin 490 yukarıya yuvarlarsanız, 2 bin 500 eder. Yani nüfusu artan illerden biri Çanakkale, artan bu nüfusun yüzde 25’ine Kepez alıyor.”dedi.

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, nüfus oranlarını değerlendirirken Gökçeada’da artan nüfusa dikkat çekerek," Yoksa seçmen mi taşındı" sorusunu sordu. Mutan şu açıklamalarda bulundu: "Nüfusu düşen yerlerde var. Ezine gibi, Karabiga gibi, Gelibolu Kavak gibi. Neden düştüğünü de onlar herhalde size daha iyi bilgi verir. Artanlar var. Artanlarda binin üzerinde değil. En fazla Biga artmış. Artış oranlar yönünden ciddi oranları olanlarda var. Onlarda bakmak lazım. Gökçeada’da 903 artış var. Acaba bir köy mü taşıdılar? Yoksa seçmen mi taşındı? Gökçeada’da ciddi bir artış var. Yoksa öğrenciler üzerinden adrese dayalı tespit midir? Oranın yerel yönetimi veya kaymakamı daha doğru analiz eder. Kepez gene her zaman ki dinamikleri ile hızlı büyüyor. Kısaca şöyle söyleyeyim. Yani bize her yıl bir Karabiga katılıyor. Bu katılım içinde milletin suyunu akıtıyorsun. Çöpünü topluyorsun. Yolunu yapıyorsun. Ufak tefek aksaklıklar oluyor mu? Oluyor. Ama bir beldeye hizmet ediyoruz. 5 yıllık süreci düşünün, 10 binin üzerinde bir artış var. Yaklaşan bir yerel seçim var. Her seçim Kepez’de sıfırdan bir seçimmiş gibi başlıyor. Çünkü yeni nitelikli göç alıyoruz. Kepez direk şehirleşiyor artık. Yani o ilk yerleşim köydü sonra kasaba oldu. Biraz daha büyüdük kent olduk falan. Çanakkale Merkez ilçenin, kamu kurum ve kuruluşları olsun, özel sektöre ait üretim bantları olsun bir çoğunun Kepez’de olduğunu biliyoruz. Okullaşma adına konuşursam, 30 civarında irili ufaklı, her kademeden okulların olduğu bir kent. Belki Çanakkale’den bile fazladır. Sağlık keza öyle. Kentin eksiklerini tamamlayan, entegre olan bir yapısı var. Yeni bir sürece gidiyor. 31 Mart 2019’da seçim var.”

'YANINA KAR KALSIN’ YASASI
Ömer Faruk Mutan, imar barışı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çıkarılan yasanın ülkeye zarar verdiğini söyleyerek, çıkarılan yasayı ‘Yanına kar kalsın’ yasası olarak adlandırdı. Mutan yasa ile ilgili şu eleştirilerde bulundu: "İmar barışının adını değiştirmek gerekiyor artık, ‘Yanına kar kalsın’. Yapıyor. Ediyor. Geldi bugün encümende vardı. 2017’den önce yapmış, etmiş. Gitmişiz kaçağını tespit etmişiz. Cezasını yazmışız. Mahkemeye suç duyurusunda bulunmuşuz. Gitmiş almış yapı kayıt belgesini getirmiş. Encümende aldık kararı. Yasa çıktığı için, ona uygundur dedik. Amca ‘Yanına kar kalsın’ yasasından faydalandı. Bunu da uzattılar. Bir seçim rüşveti gibi. Bununda altını kalın kalın çiziyorum. Millet Yanına kar kalsın’ zihniyeti devam ettiği için hala boğuşuyoruz. Hala kaçak koşturuyoruz. Hala kaçaklarla mücadeleye devam ediyoruz. Dün bizi vatandaşla kavga ettiriyorsun. Bugün vatandaşla sen barışıyorsun. Biz arada kalıyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin. Bu konun ülkeye zarar vermiştir.”

KEPEZİM GÜZEL, BU KADAR KAT DA YETER
Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, ülke gündeminde olan kent imarı ile ilgili dikey mi olsun? Yok yatay mı olsun? tartışmalarına da katıldı. Mutan Kepez’in böyle güzel olduğunu söyleyerek, bu kadar katın yeterli olduğunu dile getirdi. Ayrıca Mutan Çanakkale’nin girişine yapılan binaları eleştirdi. Mutan, Bu ara büyüklerimiz kent imarı ile ilgili yok dikey mi olsun? Yok yatay mı olsun? Gibi tartışmalarla maça giriliyor. O da hayırlı olur inşallah. Şuanda bizim 100 binlik ve binlik planlarımızda buna müsaade etmiyor. Yetki şuanda bakanlıkta. Benim fikrim, Kepez’im güzel, bu kadar katta yeter. Bir ana caddemiz 5 kattır. Birde belli bantlarda 4 katımız vardır. O da 4 yada 5 caddedir. Geri kalan bizde 3 kattır, 2 kattır. Bizim şuanda yaptıklarımız ortada. Bizde dikey bir şey gördünüz mü? Yok. Olamazda. Çanakkale’nin Bursa kavşak girişi ve Balıkesir kavşak girişi var. Orada böyle garip garip, yüksek binalar var. Eleştiriyorum. Zemin orada çay zemini. Gevşek zemin orası. Teknik olarak ne yaptılar bilmiyorum ama ben hiç oralarda beton zerki falan hiç duymadım. Görmedim. Bilmiyorum. O bölge kötü bir görüntü arz ediyor. Kente girerken bile kötü şuanda. Orada bence çaya da yakın, yapsana 1.5 katlı, 2 katlı villalar. Yükte hafif pahada ağır bir prestij alanı yarat sana. Kentler yarışıyor şuanda öyle ülkeler falanda değil. Kepez’de Çanakkale ile yarışıyor. Cazibe merkezi bize doğru dönünce, piyasada müteahhit arkadaşlar var. Kimse üstüne alınmasın.  Ucuz yapalım. Yap sat yapalım. Para kapalım hesabıyla, gelin size çok kat verelim. Size de ucuz malzemelerle  ucuz ucuz yapın. Bir yoğunluk yaşayalım orada. Ciddide bir yoğunluk olacak orada yaşam başlarsa.  Böyle bir alanla müteahhitleri oraya çekmeye başladılar, buradan. Orada çok tutmadı. Şimdi bir de kriz patladı. Evlere şenlik. Orayla bura arasında birde Esenlerde bir cazibe olayı. Buraya hastane gelince o cazibe tersine döndü.”dedi.
SERAYI AÇIYORUZ
Başkan Ömer Faruk Mutan, Kepez Belediyesi olarak hizmete devam ettiklerini söyleyerek, 14 şubat tarihinde sera açılışını gerçekleştireceklerini söyledi. Mutan, “Biz hizmete devam ediyoruz. Meşhur 14 Şubat ne oluyor. Sevgililer günü oluyor. Bizimde meşhur bir seramız var. Ha bitti, ha bitecek. Çanakkale’de de var öyle bir şey. Bugün açıyoruz. Yarın açıyoruz. Açılmayan bir yer var orada. Sera açıyoruz. Sera konusunda da gene ilklerden birisi bu. Kamuya ait bu tür bahçe bitkisi veya kent bitkisi yetiştiren, ceza evi, Ezine fidanlık dışındaki,özel sektörde de bu kadar büyük değil, sahil yolunun üzerinde, karavan kampın karşısında büyük bir sera alanımızı açıyoruz. Bu yaz mevsim çiçeklerini arkadaşlar yetiştirir diye düşünüyorum. Son rütüşlerini yapıyoruz. En son bir sulaması kaldı. Ondan sonraki ayda hemen şu Adile Naşit’in arkasında bulunan alana gene peyzaj çalışması yaptık. Çocuk parkı, Fıtness alanlarının olduğu, kamelyaların bankaların falan olduğu. Onu da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açalım diyoruz. Onunda eksiklikleri neredeyse bitti. Açılışlarla bir kapanış yapalım diyoruz.”dedi.
 
 
BAYRAM'I Yİ PARTİ’DE YEDİLER
Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Kepez’de Belediye Başkanlığı için devam eden seçim yarışı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kesin açıklamalar için 19 şubatı bekleyeceğini söyleyen Mutan, Gökhan Bayram’ı İYİ Parti’de yediklerini dile getirdi. Mutan, “Mutan şimdi 19 Şubatı bekliyor. Adayları bir netleşsin. Belli olmuyor. Daha geçen ay Gökhan Bayram İYİ Parti’nin adayıydı. Öyle aday adayı falan değildi. Bir kumpasa falan denk getirildi. Öyle yollandı. Gökhan Bayram bu işi yapar dedim. Bakın benim paydam da Kepez’im zarar göremesin. Bu işi yapabilecek adamlar burada yönetime gelsin. Bütün derdim kaygım bu. Benim şuanda beklentim. Adaylar bir netleşsin. Sevgili Gökhan Bayram bağımsız adayım dedi. Bağımsızlık adaylık da zordur. Onu kendisine de söyledim. Bir parti bulabilir miydi? O konuda kendi kendine bir samimiyet testi yaptı galiba. Ben dedi buradan çıktım. Başka bir tarafa gitmem çok ahlaki olmaz dedi. Siyasetin garip cilveleşmeleri içinde Gökhan’ı İYİ Parti’de yediler. 19’unda netleşsin mart başında ben ne diyeceğimi paylaşacağım. Yarın ne olacağını bende bilmiyorum. Siz zannediyor musunuz ki? AK Parti’nin adayı Alper. Belki de değişecek bilmiyorum. Ötekinin ki Birol belki değişecek. Bilmiyorum. Seçim kuruluna verilecek, Kesinleşecek. Rahmetli Süleyman Demirel’in dediği gibi; ‘24 saat Türk siyasetinde çok fazla.’Ben hep temkinli davrandım. Sizinle paylaşmadım. Çünkü böyle bir şeyler olabileceğini tahmin ediyorum. 25 yıldır da bende bu zemindeyim. Bir sürü antin kuntin film işlerini bizde gördük. Sağ olsunlar o beni yanımda bu benim yanımda diyorsa bir kadrimiz kıymetimiz var demek ki. Ben hala İYİ Parti ile CHP’nin bir takım yerlerle ilgili hala yeni iş birliklerinin gündeme gelip, birilerinin bir yerden çekilip, birilerinin bir yerlere konulabileceğini düşünüyorum. Duyumlarım var. Onu da ben kendime saklayım. Olmayabilir uzlaşmayabilirler.”dedi.
Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan son olarak açıklamalarında, “Biz biliyorsunuz Avrupa Parlamentosunun kültürlerarası kentler birliğine üye olan 2’nci yerleşim alanıyız. Bu ay içerisinde o birlikten biri gelecek. Beldemizi gezeceğiz. İş birliği devam edecek. Biz Avrupalı bir kent olduk. İnşallah bizden sonra gelecek arkadaşlar bu ufukta hareket eder. Bu birlikteliği sürdürürler.” İfadelerine yer verdi.

Nazif Cemhan Şen
 


Etiketler; #YOKSA
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.