Reklam

Köprü ve Ezine OSB ile Çanakkale şahlanacak 

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Ezine Gıda İhtisas OSB'nin faaliyete geçmesi ile Çanakkale tarımının önemli bir yere geleceğini söyledi.

442
Köprü ve Ezine OSB ile Çanakkale şahlanacak AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Ezine Gıda İhtisas OSB'nin faaliyete geçmesi ile Çanakkale tarımının önemli bir yere geleceğini söyledi. Turan, bu projelerin bitmesi ile Çanakkale'nin özellikle tarım ürünleri ihracatında önemli bir yere geleceğini vurguladı. 

Çanakkale'de çalışmalarını sürdüren Grup Başkanvekili Turan, ÇTSO Kongre Merkezi'nde yapılan Çanakkale Ziraat Odası Olağan Genel Kurulu'nda konuştu. Burada toplanan çiftçilere seslenen Turan, Çanakkale'nin tarımda geldiği noktaya vurgu yaptı. Çanakkale için çalıştıklarını belirten Turan, makamların gelip geçici olduğunu ifade etti. Turan, “Mesele dönüp arkaya baktığımızda milletimize, memleketimize kalıcı hatıralar bırakmak diye düşünüyorum. Hepimiz bir gün eski vekil, eski başkan, eski oda başkanı olacağız. Eski olduğumuz zaman dönüp arkaya baktığımızda bize 3 vatandaşımızın, 5 hemşerimizin ‘Allah razı olsun’ demesi en büyük şerefimiz, gururumuz. Çanakkalemiz kıymetli bir kent. Çanakkale birçok ile nazaran çeşitli markaların olduğu bir kent. Bazı illerde kömür var mesela… Kömürü al başka hiçbir özelliği yok. Bazısında sahil var turizm var. Sahili al hiçbir özelliği yok. Ama Çanakkale’mizde sahil ayrı, turizm ayrı, tarih ayrı, sanayi, ayrı, orman ayrı, tarım ayrı… Hepsinin kıymeti var. Türkiye’de ne kadar ekonominin büyümesi için farklı alanlarda üretim imkanı varsa, az çok hepsi bu bölgede var. Ama tekrar söylüyorum; birçok ilde bir veya iki başlık var. Bizde hepsi var. Tarım kentti desek yetmez, sanayi kenti desek yetmez, turizm kenti desek yetmez. Hepsinin olduğu bir coğrafyadan bahsediyoruz.  O yüzden burada hangi adımı atarsak atalım, tarıma zarar vermeden, tarımı büyüterek bu işi yapmak durumundayız. 
Çanakkale’mizde 180 bin insan tarımdan ekmek yiyor. Bu toplam nüfusun 3’te 1’idir. Neredeyse Çanakkale’nin yarısı tarımla gelişen, ziraatla çalışan insanlar. O yüzden bu büyük orandaki yoğunluğa hizmet etmek bizim en büyük gurur vesilesi. 111 farklı tarım ürünü var bu coğrafyada. Birçok ilde 3-5 iken, 111 farklı ürün sizin öncülüğünüzde el emeği ile alın teriyle Çanakkale’mizde hayata geçip Türkiye’mize kazandırılıyor. Hatta bu 111 ürünün 44 tanesinde Türkiye’nin en büyük 10’undayız. 44 üründe Türkiye’nin en çok üreten 10 ilinin içerisindeyiz. Hatta bunların da 5’inde de birinciyiz. Onun ötesinde salçalık biber gibi, nektarin gibi muşmula gibi ürünlerde il bazında birinci olmayı başarmış bir topluluğumuz var. Şeftali de ikinci sıradayız. 7 üründe de iki veya üçüncüyüz.  Bunlar güzel işler. Daha yol uzun o başka, ama önce ayağımız yere sağlam basacağız. Nerede olduğumuzu iyi göreceğiz.  Çanakkale’mizde 215 bin gibi büyük bir sayıda büyükbaş hayvanımız var. 710 bin de küçük baş hayvanımız var.  Bunun totaline baktığımızda 560 bin ton süt üretimimiz var. Bu büyük bir rakam. Bizim dağ ve orman köylerimiz süt üretiminde çok büyük çaba sarf ediyor” dedi.
Son dönemdeki ekonomik sorunlar dolayısıyla, bunları aşmak için alınan önerilerle çok büyük mesailer harcadıklarını, odalarla yapılan görüşmeler, muhtarlarla olan istişareler ve tüm Türkiye’nin bununla ilgili takdirleriyle bir yere gelindiğini ifade eden Turan, “Örneğin daha önce olmayan buzağı destekleme süreci başlamış oldu. Tarım ilaçlarında yüzde 15 indirim kararı alındı. Süt prim desteğimiz 10 kuruştan 25 kuruşa çıkarıldı. Mazot, gübre desteği gibi imkanlar devam ettiriliyor. Ziraat Bankası, Halk Bankası gibi hem çiftçimize odalarımızın öncülüğünde esnafımıza, kobilerimize büyük imkanlar sunulmaya başlandı. Bir başlığı özellikle söylemek istedim, her alanda iddialıyız ama son dönemde mesela hiç konuşulmayan arıcılık ile ilgili çok kıymetli adımlar atıldı. Çanakkale’de şuan bin 350 arıcımıza şuan yüzde 80’i devletin TKDK üzerinden,  yüzde 20’ai üreticinin kendisi olmak üzere 400 arıcımız 10 ilçemizde 5 bin 750 arılı kovan verildi. Göreceksiniz şeftali ve kirazda, sütte ve peynirde bir markaysak, kısa süre içerisinde aynı şekilde arıcılıkta da bu bölgenin kendi arısın, kendi balını üretip, nasıl bir marka olduğunu keyifle göreceğiz. 
Tarımın her alanının burada gelişmiş olmasının büyük bir imkan olduğunu vurgulayan Turan, “Onlarca barajımızın, göletimizin tarımımıza katkı sağlamak için çalışmalarının devam ettiğini biliyorsunuz. Köy yollarımızın yapılması bile aslında tarıma dolaylı faydadır. İhracatın, pazarın rahat ulaşılması demek, traktörün otobüsün rahat gitmesi demek. 450 kilometre sırf köy asfaltlaması yapıldı. Bu çok kıymetli bir iş. Bunun dışında köprümüzün faaliyetleri devam ediyor. Takvimde bir sapma olmadı. O köprüyü biz bir ulaşım köprüsü olarak olmaktan öte, Çanakkale tarımının bir kaderi görüyoruz. Ziraatçılarımızın, hayvancılarımızın kulak kabartması lazım. Büyük firmalar bu bölgeye gelmiyor ihracat için. Neden? Gemi kalktı mı, kalkmadı mı? Rüzgar var mı, yok mu? Bu bir sorun. Büyük nakliye buraya gelmiyor, Avrupa’ya açılmıyor. Ama köprünün olması, adamın kilometresini, ulaşım riskini azaltacağı için, çok daha büyük filoların hatta sigortalama şirketlerinin bu bölgede tarımla ilgili önemli adımlar atacağını göreceksiniz” diye konuştu. 

Aynı şekilde Ezine’deki Çanakkale Gıda OSB’sinin bu bölgede sadece tarımla ilgili 8 bin kişinin istihdamını sağlayacak, 91 parselden oluşan fabrikaların olacağı önemli bir imkan olacağını kaydeden Turan şöyle devam etti; “Hem köprü, hem Gıda OSB tarımla ilgili uluslar arası proje. Yine son dönemde Çanakkale’yi marka haline getiren Troya 2018 Yılı gibi, Assos’un geçici miras listesine eklenmesi gibi birçok alanda turizm faaliyetleri de dolaylı tarım desteği. Adam Troya’ya gelecek, buranın kirazını tadacak. Assos’a gidecek şeftalisini, peynirini, zeytinini tadacak. İhracatla ilgili, pazarların büyümesiyle ilgili farklı görüşlere vesile olacak. Otelde kalacak, ürün de alacak. Lokanta da yiyecek piyasamız kazanacak. O yüzden turizmle ilgili her yatırım aslında bu bölgenin tarımına da yapıldığını ifade etmek isterim. Sırf Bayramiç’te Mehmet Akif Ersoy evini yaptığımızda dolayı, 55 bin turist gelmiş ilçeye. Bayramiç için anlatmıyorum, projenin kıymetinin anlaşılması için söylüyorum.  İç kısımda bir yer, sahil değil. 50 binden fazla kişi Akif’in evine turist olarak gelmiş. Belediyemiz orayı etrafıyla beraber çarşı, pazar yaptığında, tarım üreticilerimizin kendi ürünlerini sergileme imkanı verdiğinde her ilçemizde tarımla ilgili kıymetli sürecin başladığını hep birlikte göreceğiz. İşin özeti şu, hep söylüyorum; Türkiye bir kitapsa ön sözü Çanakkale olur. Burası kıymetli özel bir kent. Çanakkale kalkınırsa Türkiye kalkınır. O yüzden son dönem büyük bir onurla, şerefe söylüyoruz ki vekilimizle beraber çok kıymetli işlere imza attık. Hep kalıcı işlere imza attık. Vekilimizle omuz omuza, bu konuda adımlar attık. Şimdi istiyoruz ki yerelde ve genelde bu uyum devam etsin, çok daha önemli yatırımları, önemli hizmetleri beraber hayata geçirelim. Bürokrasi tecrübesi, siyasi tecrübesi genel hükümetin uyumuyla beraber farklı bir enerjiyi bu topraklarda bu coğrafyadahayata geçirelim istiyoruz. Çünkü bizim derdimiz var. Bu ülkeye yan bakanlara karşı, ülkemize küresel operasyon yapmaya kalkanlara karşı bir milli duruşla, tek bayrak, tek devlet, tek vatan demekten çok büyük şeref duyuyoruz. Bir derdimiz var bin dermana değişmeyiz diyoruz. Çanakkale’ye hizmet etmekten onur duyuyoruz”.   


Arzu Baladur 


Etiketler; #köprü #osb
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlıkcı630 - 03.02.2019 11:36:33
Ali Taşcı gitmeden ÜLKÜCÜLER size oy vermeyecek