Tarımsal Desteklemede Münavebe Şartı

Örtü altı üretimler ve çeltik hariç tek yıllık bitkiler için bitkisel üretim desteklemelerinden yararlanmada münavebe (ekim nöbeti) şartı getirildi.

1186
Tarımsal Desteklemede Münavebe Şartı

 
 
Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak tarımsal desteklerden yararlanmak için münavebe konusunda çiftçileri uyardı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:  “Bilindiği üzere tarım ürünlerinin yeterli, kaliteli ve uygun maliyetlerde üretimi; tarım yapılan arazinin, çiftçilerin, çevrenin ve doğal tarım kaynaklarının korunmasını geliştirecek sistem ve uygulamalarla mümkündür.  Sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek, doğaya zarar vermemek şartıyla gelecek nesilleri korumak, kimyasal maddelerin zararlarının insan, çevre ve hayvanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden korunmak amacıyla;  Bakanlığımızca Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğe göre ‘2018 üretim yılından başlamak üzere, örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için bu Tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz.’ hükmü ile 2018 yılından itibaren bitkisel üretim desteklemelerinden yararlanmada münavebe şartı getirilmiştir. Söz konusu Tebliğ hükümlerine göre 2018 ve 2019 yıllarında aynı ürünü yetiştirmiş/yetiştirecek olan ve 2020 üretim sezonunda da aynı ürünü yetiştirmeyi planlayan üreticilerimiz, hem mazot/gübre desteğinden hem de varsa fark ödemesi desteklemeleri gibi diğer bitkisel üretim desteklemelerinden faydalanamayacaklardır. Bu nedenle değerli üreticilerimizin desteklemelerden faydalanabilmeleri için 2019 üretim yılında ana ürününü hasat ettikten sonra yöre ekolojisine uygun, vejetasyon süreleri kısa baklagiller ya da buğdaygil ve baklagil yem bitkilerinin karışımlarını ekmeleri ve bu ekilişlerini Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydettirmeleri gerekmektedir. Üreticilerimizin 2019 üretim sezonunu bol ve bereketli geçirmelerini dileriz.”
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.