'Basında Troya Sergisi' açıldı

Çanakkale’de 2018 Troya Yılı ilan edilmişti. Çanakkale Basınında ve ulusal basında Troya Yılı ve etkinlilerinin yer aldığı haberler 'Basında Troya Sergisi' adı altında ÇTSO Çanakkale Evinde sergilendi. Katkı sunan basına plaket takdim edildi.   

158
'Basında Troya Sergisi' açıldı

5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulünün 20'nci yılında Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2018 yılı "Troya Yılı" ilan edilmişti. Troya Yılı kapsamında Çanakkale yerel basınında ve ulusal basında yer alan, Troya yılı etkinliklerinden seçilen haberler, Troya Yılı Koordinasyon Merkezi yetkilileri tarafından sergi için hazırlandı. Çanakkale Valiliği ev sahipliğinde, 'Basında Troya Sergisi' ÇTSO Çanakkale Evinde, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde açıldı.
 
MİLLETİMİZİN ORTAK SESİ
Açılışın öncesinde konuşma yapan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı gazetecilerin vatandaşlar ile devletin arasında köprü görevi üstlendiğini söyleyerek, tüm gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Tavlı, “Milletimizin ortak sesi olmasının ötesinde kamuoyunun vicdanını temsil eden tüm basın mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Ülkemizin ve kentimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran, etkin çözüm önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan, vatandaşımız ile devletimiz arasında köprü görevi üstlenen basın mensuplarımızın yapmış oldukları haber, yorum ve görüşleri bizlere her daim çalışmalarımızda önemli faydalar sağlamış ve yol göstermiştir. Bu nedenle bir kez daha sizlere teşekkür ediyorum. Gece gündüz demeden, zor şartlar altında fedakârca görev yapan siz değerli basın mensuplarımızın, ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi, kalkınması için yürütülmekte olan çalışmaları ile projelerin vatandaşlarımızla paylaşılmasında ve kamuoyu tarafından sahiplenilmesine önemli katkılarınız bulunmaktadır.”dedi.
 
TROYA YILI BİRÇOK SANATSAL FAALİYETİN ÖNÜNÜ AÇTI

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Troya Yılının ilan edilmesi ülkemiz açısından önemli bir sanat ve turizm hamlesi olduğunu söyleyerek, birçok organizasyonun, sanatsal faaliyetlerin önünü açtığını söyledi. Tavlı, “Saygıdeğer basın mensubu arkadaşlarım, hepinizin bildiği gibi hükümetimiz Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile birlikte 2018 yılını Troya Yılı olarak ilan etti. Tüm dünyada yürütülen bu tanıtım kampanyası sayesinde, Çanakkale’miz dünya kültür ve sanat turlarının önde gelen destinasyonlarından biri haline gelmeye aday oldu. Troya Yılının ilan edilmesi ülkemiz açısından da önemli bir sanat ve turizm hamlesi oldu. Troya Yılı sadece uluslararası organizasyonları ülkemize getirmedi. Aynı zamanda bir domino etkisi oluşturarak birçok organizasyonun, sanatsal faaliyetlerin önünü açtı; ilimize ülkemize bereket ve canlılık getirdi. Bu kapsamda açılan Troya Müzemiz ile dünya arkeoloji camiası ve ülkemiz, Çanakkale’miz, tüm insanlık çok değerli bir kurum kazanmış oldu. Anadolu’nun kadim değeri olan Troya antik kentini ve aynı zamanda Çanakkale’mizin kültürel, doğal, tarihsel değerlerini tüm dünyaya tanıtmak için yıl boyunca ulusal ve uluslararası tanıtım çalışmaları yapıldı. Troya Yılına ve tüm yıl boyunca gerçekleştirilen faaliyetlerimize vatandaşlarımızın, sporcu ve sanatçılarımızın, akademisyenlerimizin, özel sektör kuruluşlarımızın ve özellikle de basınımızın verdiği destek sayesinde Çanakkale’miz uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleri ile dünyanın buluştuğu bir merkez haline gelmiştir. Bugün hep birlikte açılış açılışını yapacağımız sergide de Troya yılının ve Çanakkale’mizin tarihi ve kültürel güzelliklerinin hem ulusal hem de uluslararası basında yer almasında ve tüm dünyaya tanıtılmasında siz değerli basın emekçilerimizin emeği ve katkıları görülecektir. Bugüne kadar gösterdiğiniz emekler, mesailer, hassasiyetler ve elbette ki halkın doğru haber alma hakkını teslim eden yaklaşımınız için çok teşekkür ediyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyor sizleri sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Sağ olun, var olun.”dedi.
Konuşmadan sonra Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Troya Yılına destek olan ulusal ve yerel gazetelerin temsilcilerine teşekkür plaketi takdim etti. Boğaz Medya adına plaketi Boğaz Medya Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akıncı alırken, gazetemizin plaketini ise yazı işleri müdürü Mehmet Güler, Vali Tavlı'nın elinden aldı. Daha sonra Vali Tavlı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak karanfil dağıttı.
Plaket töreninin ardından serginin açılışı Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı, daire müdürleri, ulusal ve yerel gazetecilerin temsilcilerinin kurdele kesimiyle yapıldı. Açılışın ardından Vali Orhan Tavlı, basın mensuplarıyla birlikte, 'Basında Troya Sergisi'nde yer alan Troya Yılı haberlerinin eserlerini inceledi.
10-17 Ocak tarihleri arasında ÇTSO Çanakkale Evinde sergilenecek olan Troya Yılı ve etkinliklerinin yer aldığı 'Basında Troya Sergisi'nin daha sonra arttırılacak olan eserlerle çeşitli yerlerde sergilenmeye devam edecek.

Nazif Cemhan Şen
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.