Reklam

Dünya kadın hakları günü kutlandı

Kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84.yıldönümü ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü törenle kutlandı.

107
Dünya kadın hakları günü kutlandı

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen tören; AK Parti İl Kadın Kolları, Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları, Çanakkale İyi Parti İl Kadın Kolları, Çanakkale Barosu, Türkiye Yardımsevenler Derneği, Türk Kadınlar Birliği, Kent Konseyi, Türk Anneler Derneği, ELDER, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çanakkale Mali Müşavirler Odası Kadın ve Kadın Hakları Komisyonu,  Boreas Kadın ve Sanat Derneği Atatürk büstüne çelenk bırakmasıyla başladı. Tören, çelenk töreninin ardından saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti. Ardından günün anlam ve önemini anlatmak için Türk Kadınlar Birliği Çanakkale Şube Başkanı Meral Ulucan konuşma yaptı.

CUMHURİYET TARİHİNİN İLK KADIN GÜCÜ
Türk Kadınlar Birliği Çanakkale Şube Başkanı Meral Ulucan Cumhuriyet tarihinin ilk kadın güÇlerinden biri olduğunu söyleyerek, Türk Kadınlar Birliği Eşitlik talebinin temeli olan seçme ve seçilme hakkını içeren bir tüzükle hareket ettiğini dile getirdi. Ulucan, “ Kadınlarımızın 84. Yıl önce siyasi hayatta seçme seçilme hakkını elde etmesi, toplumsal hayatta gerçekleşen  Atatürk Devrimlerinden birisidir. Biz kadınlar bugünü kutlamaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bu hakları bize kazandıran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk şükranlarımızı sunuyoruz.
Eşitlik talebinin temeli olan seçme ve seçilme hakkını içeren bir tüzükle 1923 yılında Kadınlar Halk Fırkası kurmak üzere harekete geçti. Kadınlar o dönem kadınların siyasi temsilciliği olmadığı için izin verilmemesi üzerine Mustafa Kemal Atatürk ve Latife Hanımın öneri ile 1924 yılında Nezihe Muhiddin, Latife Bekir (Çeyrekbaşı) ve Sabiha Zekeriye(Sertel) önderliğinde TÜRK Kadınlar Birliği Derneği kurulmuştur.

Eşitlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesini başlatan cesur, yiğit ve aydın kadınlarımızın kurduğu ve tüm ülkeye yaydığı "Türk Kadınlar Birliği, cumhuriyet tarihinin ilk ve çok uzun yıllar tek örgütlü kadın gücü olmuş, başta seçme ve seçilme hakları olmak üzere, yasal hakkın elde edilmesi için demokratik birçok mücadelenin içinde ve örnek olmuştur.”dedi.
Türk Kadınlar Birliği Çanakkale Şube Başkanı Meral Ulucan sözlerine şöyle devam etti. “Derneğimizin İlk Genel Başkanı Nezihe Muhiddin başlattıkları mücadeleyi; 'Biz kadınlar, toplumsal ve siyasal yaşamda hak ettiğimiz yeri almalıyız. Önce, kadınlarımızı bilinçlendirmeli ve eğitmeliyiz, onlara daha fazla şey istemelerini ve bunlara nasıl ulaşacaklarını anlatmalıyız. Amacımız Türkiye'de kadın ve erkeğin, toplumsal, ekonomik ve siyasal eşitliğidir.' sözleri ile özetlemiştir
Amacımız; Mustafa Kemal Atatürk' ün ilke ve devrimlerini, Cumhuriyetin kadın haklarında sağladığı kazanmaları korumak ve Türkiye’de yaşayan kadınları sosyal, siyasal ve ekonomik alanlarda eşitliği sağlamaktır. Kadının önündeki engelleri kaldırma konusunda çalışmalar yapmaktır. Bugün kadın hakları günüdür. Hepimizin geçmişte verilen mücadeleye sahip çıkıp, geleceği kurmanın sorumluluğunu taşıdığımız gündür.”

Bünyamin Nami Tonka

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.