Reklam

Kabinlere gizli kamera mı konuldu

  Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Çanakkale'de belediye başkan aday adayları için yaptırdığı temayül yoklamasına gizli kamera iddiası damgasını vurdu.

304
Kabinlere gizli kamera mı konuldu

CHP'li üyeler fişleme korkusu ile sandığa gitmedi
 5 bin civarındaki üyenin yarısı ancak sandığa gitti.  Temayül yoklamasına ilginin az olması, "gizli kamera ile fişlenme yapılacağı" iddiasına bağlandı. Aday adaylardan Celal Karakaş da bu iddialar nedeniyle oy pusulalarının zarflara konulacağı kabinlerin yerini değişmesini istedi. 
 
 
CHP Çanakkale teşkilatında sular durulmuyor. Seçim süreci ile başlayan tartışma geçen pazar günü yapılan temayül yoklaması ile devam etti. Merakla beklenen temayül yoklaması Çataltepeliler Derneği'nde yapıldı. Sabah 08.00’da başlayan seçime adaylar erkenden gelip oylarını kullandı. Seçim başlamasından kısa bir süre sonra Dr. Ömer Faruk Mutan seçim kuruluna itiraz etti. Seçim kurulunda bulunan Dilek Zeynali’nin taraflı olduğunu söyleyerek, kuruldan çıkarılmasını istedi. Dilekçe kurul tarafından onaylandı. Dilek Zeynali’nin yerine CHP Üyesi Safiye Eraş kurula katıldı. Dr. Ömer Faruk Mutan zaman zaman Ali Uyanık’ında taraflı oluğunu kurulda bulunamaması gerektiği konusunda Kurul Başkanı CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizer Biçer Karaca’ya itirazlarda bulunsa da yönergeye aykırı bir durum olmadığından sonuçsuz kaldı.

ÜYELER SANDIĞA GİTMEDİ
Seçimde en çok konuşulan konu  seçim kabinlerine gizli kamera konularak özellikle belediye çalışanlarının fişlendiği iddiası oldu.  Bu iddia günler öncesinde dile getirilmişti. Bu yüzden üyelerin sandığa gitmediği öğrenildi. 5 bin civarında üyesi olan partinin ancak 3 bin civarında seçmen sandığa gitti. Seçmenlerin bu korku ile Başkan Ülgür Gökhan ve ekibine tepki göstererek sandığa gitmediği ifade edildi.
Gizli kamera iddiası nedeniyle seçmenlerin rahat davranamayacağını belirten aday adaylardan Celal Karakaş, kabinlerin yerinin değiştirilmesini istedi. Karakaş yapılan itirazlarla ilgili açıklama yaptı. Açılamasında kabinlerin yerinin değiştirmesinin istediklerini söyleyerek Ali Uyanık’ın seçim sürecinde taraflı olduğunu dile getirdi. Karakaş, “Parti sıkıntılarını çok fazla paylaşmayı sevmiyorum ancak dilekçe verdim. Kamera konusunda Necmi hocamız daha önce dilekçe vermişti, bizde bugün verdik. Kabinlerin üstünün kapatılmasına izin vermediler. Kabinlerin yerini değiştirelim dedik. Buna da olumlu bir cevap alamadık. İnanıyorum ki kamera yoktur ancak bu insanları psikolojik olarak rahatlatır. Aynı zamanda seçim komitesinde görevli bir arkadaşımız komiteden çıkartıldı. Bir ilçe yöneticisi tarafgir davranmaktan dolayı komiteden çıkartıldı. Bu konuda Ömer Fark Mutan ile ilçe Başkanı Uyanık arasında bir tartışma yaşandı. Uyanık seçim süreci boyunca tarafgir davrandı. Bu yüzden Sayın Mutan itirazında gayet haklı.”dedi.
 
Üyelerin oy kullanma işleminin ardından saat 17:00 sandıklar kapanıp, oylar sayılmaya başladı. Oy sayımının sonunda 2 bin 970 geçerli oyun 1779’unu alan Ülgür Gökhan aldı. Ülgür Gökhan’a en yakın 763 oyla Celal Karakaş ikinci oldu. Ömer Faruk Mutan 366 oy alırken, Necmi Akyalçın 62 oyda kaldı. Seçimde 33 tane oy geçersiz sayılırken, bu oylardan biri Fenerbahçeli eski futbolcu Alex’e atıldı.
BU BİR DEMOKRASİ ŞÖLENİDİR
Kesin sonuçların açıklanmasından sonra dışarı çıkarak destekçilerine konuşma yapan Ülgür Gökhan, eğilim yoklamasının yapılmasını özellikle istediğini söyleyerek, bu imkanı sağlayan Merkez Yönetim Kuruluna teşekkür etti. Gökhan, “Bugün CHP Olarak demokrasi şöleni şeklinde bir süreç yaşadık. 3 bin aşkın üyenin çoğunluğunun oyunu alarak eğilim yoklamasında aday seçildim. Önümüzdeki seçimlerde aday olarak ortaya çıktım. Eğilim yoklamasına karar veren başta parti meclisimize, Merkez Yönetim Kurulumuza, İl ve İlçe Başkanlarımıza teşekkür ederim. Belediye Başkan Adaylarının tespitinde eğilim yoklaması yapılmasını ısrarla mutlaka eğilim yoklaması yapılması ve tüm üyelerle olması noktasında ısrarlı davrandık. Üç ilde eğilim yoklaması yapıldı. Sinop, Çanakkale ve Bilecik. Dolayısı ile şunu gördük, bu güzel bir yöntem. Partililerimizin çoğu geldi, oylarını kullandılar.Sonuç itibari ile CHP Örgütü seçim startı vermiştir. Birlikteliğin muhafaza edilerek önümüzdeki dört ayda seçimlere hazırlanacağız. Bu çok önemli hep şu söylenti vardı, şu bunu istiyor, ön seçim olacak mı olmayacak mı? Ben de tam tersine eğer tüm üyeler ile yapılırsa  örgüt çok  ciddi katkıda bulunacaktır. Kepez’de de eğilim yoklaması yaptık.  Kimsenin söz söylemesine gerek yok, buna örgüt  karar verdi. Burada tercihini kullanan tüm partililere teşekkür ediyorum.  Katılımcı diğer üç aday adayımıza da teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte yolumuza devam edeceğiz” dedi.
 
Nazif Cemhan Şen
 


Etiketler; #ler #ilgi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.