Reklam

Çanakkale Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü savaş başlattı 

Çanakkale'nin sahil kesimlerinde özellikle Ayvacık bölgesinde hızla yeni binalar yükseliyor. Bu konuda şikayetler artarken, Çanakkale Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, yaptığı araştırma sonucu il genelinde 304 kaçak yapı tespit etti. Kaçak yapılar bir bir yıkılacak.

1690
Çanakkale Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü savaş başlattı 

304 kaçak yapı tespit etti
 
 
Hükümet tarafından Türkiye genelinde çıkartılan ‘İmar Barışı’ yasası, Çanakkale’nin özellikle kıyı kesimlerinde, bazı vatandaşlar tarafından ihmal edilmeye çalışılıyor. Turizm sezonunun bitmesi ile kıyı kesiminde yeni inşaatlar türedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkartılan ‘İmar Barışı’ yasasına göre, 2017 yılı öncesinde iskansız yapılan yapılarda yaşayan veya bu yapıların sahibi olan vatandaşların yasadan yararlanarak ruhsat almaları sağlanmaktadır. Çıkarılan yasanın ardından, Çanakkale’nin özellikle kıyı kesimleri olan Ayvacık, Gelibolu taraflarında yasayı delmeye çalışan vatandaşlar tarafından ruhsatsız ve kaça yapılaşmaya gidildi.
 
İL GENELİN 304 KAÇAK YAPI TESPİT EDİLDİ
Kaçak yapılaşmalara karşı savaş başlatan Çanakkale Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömer Bolat, şimdiye kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.  Ömer Bolat, ‘İmar Barışı’ yasasını delemeye çalışanlara karşı ilgili birimlerle ivedilikle çalıştıklarını dile getirdi. Bolat, “Biz il müdürlüğü olarak malumunuz olduğu üzere toplumda ve basında, ulusal ve yerel basında görüldüğü gibi imar barışı mevzuatı var. Bu mevzuat öncelikle, 31/12/2017 tarihinden önce yapılan binalarla ilgili kanuni bir haktır. Ancak bunu vatandaş ‘İmar Barışı’ yasasını istismar ederek, halen kaçak yapı yapma girişimi bulunmakta.”dedi.
Ömer Bolat ilgili belediyeler ve İl Özel İdarelerle eş güdümlü olarak çalıştıkların belirterek, bu çalışma sonucunda 304 bağımsız kaçak yapı tespit ettiklerini dile getirdi. Bolat, "Özellikle bu konunun kamuoyuna duyurulması gerektiğini düşünüyorum. Biz il müdürlüğü olarak aynı zamanda bu konu ile ilgili belediyeler ve Çanakkale İl Özel İdaresi olarak eş güdümlü bir şekilde sürekli bir faaliyet göstermekteyiz. İl müdürlüğümüz olarak biz, ilimizin toplam 642 kilometre kıyı olan bir ilimiz sahil kenarındaki bütün kıyı kenarları özellikle Ayvacık ve Gelibolu tarafların ekiplerimiz sürekli kontrol gerçekleştirmektedir. Konu ile ilgili takibi gerçekleştirmekteler. bugüne kadar ilimizde toplam 304 bağımsız bölüm olarak kaçak inşaat tespit ettik. Bunlardan 205 tane bina şeklindedir. Bu kaçak yapıları gerekli mercilere şikayet ettik. Belediyeler sınırlarında olanlar belediyelere geri kalanını da Çanakkale İl Özel İdaresi'ne bildirdik.
3194 sayılı imar kanuna göre bunların içerisinden 63 tanesi için yıkım kararı alındı. Şuana kadar 4 tanesi yıktırıldı. Diğer binaların ise kanuni mevzuatları yerine geldikçe yıkım işlemleri gerçekleştirilecek.”dedi.
KAÇAK YAPILANMAYA KARŞI GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI
Bolat, bu yasayı delmeye çalışanlar ile ilgili gerekli çalışmaların yapıldığını söyleyerek, gerekli yerlere talimatların verildiğini de dile getirdi. Bolat, “Kamuoyu ve hemşerilerimiz bunu özellikle bilmeli ki, şuanda 2018 yılında ruhsatsız yapılmış olan inşaatların hiçbiri, imar barışından istifade etmemekte ve imar kanununu hiçbir izinsin inşaata müsaade etmemekte. Bunu en yüksek seviyede başta Cumhurbaşkanımız, Bakanımız ve ilimizin Valisi bizim bu konuda ki çalışmalarımıza ciddi anlamda destek vermekte ve aynı zamanda bizi yönlendirmekte, denetlemektedir. Bununla ilgili hangi faaliyetleri yapmaktayız. Bu konu ile ilgili muhtarlarla toplantı yaptık. Konu hakkında bilgilendirdik. Aynı zamanda ilimizde faaliyet göstermekte 24 tane hazır betoncu firmaları topladık. Onlara bilgi verdik. Ruhsatsız inşaatları beton ve malzeme verdiğiniz zaman size ceza vereceğiz dedik. Aynı zamanda kendilerine yazıda tebliğ ettik. Sayın Valimizin talimatlarıyla emniyete ve jandarmaya gerekli talimatlandırma yapıldı. Şuanda özellikle kıyı kesimlerdeki ilçe kaymakamları bize destek veriyor. ”dedi.
KAÇAK YAPILARI ŞİKAYET EDİN
Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, yapılan her inşaattın kaçak olmadığını hatırlatarak, kaçak yapıdan şüphelenen vatandaşların bunu ilgili birimlere bildirerek, vatandaşlık görevini yerine getirmesi gerektiğini dile getirdi. Bolat vatandaşlara şu uyarıda bulundu; "İlimizde turizm zamanında inşaat yasağı olduğu için turizm sezonundan sonra yapılan bütün inşaatların kaçak diye tabir edemeyiz. Biz gittiğimizde bazı inşaatların ruhsatı olduğunu görüyoruz. Şuanda biz kaçak inşaatla ilgili oldukça mücadele ediyoruz. Kesinlikle hiçbir vatandaşımızın ruhsatsız inşaat yapmasına müsaade etmiyoruz. Tespit edildiği an tespit tutanakları yapılmakta, yasal işlemler takibe girmektedir. Kıyı kesimlerde kaçak yapı olduğunu iddia eden varsa, özelikle yeni başlama aşamasında fotoğrafını alır. Bizim Müdürlüğümüze, İl Özel İdareye, Jandarmaya, muhtarlara da bildirirse vatandaşlık görevini yerine getirmiş olur.”
Nazif Cemhan Şen
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.