‘Fidanlar gelecek nesillere güzel bir dünya sunacak’

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında ‘Fidanlar Fidanlarla Büyüyor’ ağaçlandırma işbirliği protokolü kapsamında Türkiye genelinde 10 milyon öğrencinin dikeceği 10 milyon fidanlık Çanakkale’de de dikildi.

187
‘Fidanlar gelecek nesillere güzel bir dünya sunacak’

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan Protokolle,  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm ilk ve ortaokullarda öğrenim gören öğrencilerin katılımıyla 81 ilde ve ağaçlandırmaya uygun şartların sağlandığı ilçelerde eş zamanlı fidan dikim gerçekleştirildi.
Çanakkale’de 20 dönüm alana 2 bin fidan dikildi. Merkez İlçe Kalabaklı Köyü mevkiinde gerçekleştirilen fidan dikimine Vali Orhan Tavlı, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Emniyet Müdürü Celal Sel, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz, öğretmenler ve 200 öğrenci katıldı.
Saygı duruşunda bulunulduktan sonra, İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmasını gerçekleştirin İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, “Sevgili öğrenciler, bugün burada dikeceğiniz fidanlar sizlerle beraber büyüyecek. Bu sene verdiğiniz can suyu, toprağa can olacak. Güzel bir şekilde gelecek nesiller, ağacı bol, havası güzel mis gibi ferah bir dünya bulacaklar. Fidanlarınız büyüyüp ağaç olduğunda, dalıyla, budağıyla, yaprağı ile meyvesi ile gölgesiyle şifa verip yarar sağlayacaktır.  Bizler, gelecek nesiller yeşil bir dünya bırakma fırsatı veren başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, başta Valimiz Orhan Tavlı ve bu projeye emek veren herkese teşekkür ederim. Burada okullarımız ile beraber fidanlarımız toprak ile buluşturuyoruz. Bu fidanlarımız gelecek nesiller daha güzel bir dünya sunacak” diye konuştu.
‘FİDANLAR SİZLERLE BÜYÜYECEK GELECEĞİN ORMANLARI OLACAK’
Türkiye’nin orman alanlarının genişlediği nadir ülkelerden biri olduğunu söyleyen Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy,“ Ülkemiz genelinde 10 milyon öğrenci adına 10 milyon fidan dikimi gerçekleştirilecek.  Ormanlar içerisinde bitkiler, yaban hayatlar, böcekler gibi birçok topluluğu barındıran dengeli bir ekosistemdir. İnsanlık orman ürünlerinden birçok faydalar sağlar.  Ormanlar, şemsiye benzeri görevler yaparak, toprak tabakasının aldığı yağış, rüzgar ve güneş ışığını düzenler, erozyonu önler ve filtre görevi görerek, temiz suyun yer altına depolanmasını sağlar.  İnsanlar için estetik ve moral değerler oluşturur. Karbondioksit ve ışığı kullanarak, oksijen üretir ve pek çok fidanın birleşmesi ile orman elde edilir. Suyun ve toprağın kirlenmemesi, yaban hayatın, böceklerin ve kuşların barınaksız ve yiyeceksiz kalmaması, insanların sağlıklı ve mutlu yaşayabilmesi için yardımcı olmaktadır. Orman Genel Müdürlüğümüzün çalışmaları sonucu, Türkiye’de orman sayısının arttırıldığı nadir ülkelerden biri olmuştur. Çanakkale’nin yüzde 52’si ormanlarla kaplıdır.  Orman Bölge Müdürlüğü olarak biz de ormanlarımızı çoğaltmak için ağaçlandırma yapıyoruz. Ormanları yangınlardan korumak için yoğun çaba harcıyoruz. Yaşanabilir bir dünya ve sürdürülebilir bir orman yönetimi için haydi hep birlikte fidan dikelim, orman yangınlarına karşı diri ve uyanık olalım.  Sevgili çocuklar, dikeceğiniz fidanlar sizlerle büyüyecek geleceğin ormanları olacak” ifadelerini kullandı.
‘FİDANLAR, FİDANLARLA BÜYÜYECEK’
Fidanlar Fidanlarla büyüyor projesinin Çanakkale’ye ve ülkemize hayırlı olmasını dilediklerini söyleyen Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, “Fidanlar, fidanlarla büyüyecek. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Milli Eğitim Bakanlığımızın ve Tarım Orman Bakanlığımızın iş birliğinde yürütülen bu proje Çanakkale’de olduğu gibi tüm Türkiye’de gerçekleştiriliyor. Özellikle Çanakkale Milli Eğitim Bakanlığı’mız Çanakkale ilimizde 2018 yılında yaklaşık 250 Milyonluk yatırım ile okullarımızın fiziki kapasitesini yükseltmekte. Bir taraftan Milli Eğitim Bakanlığı siz sevgili yavrularımızı yetiştirirken, diğer taraftan Tarım Orman Bakanlığımız, dünyamıza hayat veren, oksijen kaynağımız olan, orman olacak fidanlarımızı yetiştirmektedir.  Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde İl Milli Eğitim Bakanlığımız ve Tarım Orman Bakanlığımız işbirliği, güç birliği yaptı ve yavrularımız, öğrencilerimiz ile fidanlar toprakla buluşturulup gelecek nesiller hayat verecek. Onun için siz değerli yavrularımız, öğrencilerimiz ben de bu etkinlikte sizler gibi bulmaktan gururluyum. Sizin kendi elleriniz ile diktiğiniz fidanlar büyürken Çanakkale 1915 köprüsü de 18 Mart 2022’de açıldığında yüzde 52’si orman olan Çanakkale’mizde Avrupa’dan sizin gibi binlerce fidan gelecek ve sizinle sohbet edecek.  Bu vesile le Fidanlar Fidanlarla büyüyor projemizin Çanakkale’mize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından şiir okunması gerçekleştirildi. Programın ardından 200 öğrenci belirlenen alanda fidanları toprakla buluşturdu.
Bünyemin Nami Tonka
 
 
 


Etiketler; #fidan #gelecek
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.