Mutan, Başkan Gökhan'ı sert bir dille eleştirdi ve ilan etti; Aday adayı değil

Kepez Belediye Başkanı ve CHP Çanakkale Belediye Başkan Aday Adayı Ömer Faruk Mutan, Başkan Ülgür Gökhan'ı adaylığı ile ilgili şimdiye kadar bir açıklama yapmamasını sert bir dille eleştirdi.

364
Mutan, Başkan Gökhan'ı sert bir dille eleştirdi ve ilan etti; Aday adayı değil


Mutan, Gökhan'ı oyunu kuralına göre oynamadığını da belirterek, " Demek ki ben buradan da ilan ediyorum. Sevgili Ülgür Gökhan, aday adayı değil. " dedi. 
 
Her ay olduğu gibi bu ay da Başkan Mutan, basın toplantısı düzenledi. Belediye binasında düzenlenen toplantıda Mutan yine çok ses getirecek açıklamalarda bulundu. Basın toplantısında ilk olarak belediyenin dağıtmak istediği kitap ile ilgili bilgi verdi. Mutan, "Lacivert Saçlı Kızın Troya Öyküsü adlı Yusuf Ay, tarafından yazılan bir öykü var. Resimleyen Evren Çağlayan. Biz geçen yıl Troya yılı olmamasına rağmen Troya ile ilgili bir kitapçık okullara dağıttık. O zamanda kimseye bir şey sormadık. Okul müdürlerine temas halindeydik. Zaten o kitapta Troya Ören yeri Kazı Alanı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın kitabıydı. Bu sene dedik ki Yusuf Ay yazdığı kitabı bir iki okulla görüştük. Dağıtacağımızın ertesi günü öncesi bir sosyal medyauygulaması ile kitabın dağıtılması konusunda bütün okul idareleri uyarıldığı, uyarıdan sonra bize döndüler. Bizde onları zora sokmadan bloke ettik. Sonra da Milli Eğitim’den izin almak için dilekçe yazıp ek olarak kitabı gösterdik. 3 hafta olacak ama bir geri dönüş almadık. Kitapta kız kaçırma işi olduğu için her yaş çocuğunun algısını içinde olamazmış. Troya savaşlarını hikayesi kız kaçırma hikayesi ana teması üzerinde başlıyor. Okul duvarının dışında dağıtırım. Pazarda dağıtırım. Bundan 15 gün önce Atatürk’e hakaret eden bir kitap okullarda tavsiye ediliyorken, o komisyon o kitabı incelemedi mi? . Kız kaçırma sahnesi nedeniyle kitabın dağıtımını engellediler. Troya Müzesi açıldı ve keşke oraya bir rehber ile gitseydim . Yeteri kadar müzeyi gezdirecek kılavuz dahi yok. Bizim çocuklarımız Troya’yı bilmiyor. Müzede Çanakkale Belediyesi’nin getirmiş olduğu çocuklar vardı. Çocuklar orayı oyun alanına çevirmişlerdi."  dedi.
İL BAŞKANI ÇIKSIN AÇIKLAMA YAPSIN
Mutan'ın basın toplantısına damga vuran sözleri ise Başkan Ülgür Gökhan'ın aday adaylığı muamması oldu. Dün gazetemizin manşete taşıdığı Başkan Gökhan'ın aday adaylık parasını yatırdığı ama açıklama yapmadı konu üzerinde Mutan Başkan Gökhan'ı çok ağır bir dille eleştirdi. Oyunu kuralına göre oynamamakla eleştiren Mutan , CHP il ve merkez ilçe başkanlarının da sesiz durmasına tepki gösterdi. CHP'nin bir çok ildeki mevcut belediye başkanının aday adaylık başvurusunu yaptığını aktaran Mutan, Gökhan'ın şimdiye kadar aday adaylığı ile ilgili bir açıklama yapmamasını şöyle eleşirdi; "İl Belediye Başkan adayları başvurularını yaptılar. Bildiğiniz gibi Cumhuriyet Halk Partisi aday adaylığı başvuru süresi 19 Ekim itibariyle sona erecekti. O gün itibariyle yeni bir genelge geldi. 26 Ekim’e kadar uzatıldı. 26 Ekim‘e kadar şuan ki Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kamuoyuyla paylaşılmış aday başvurusu yok. Ama basından bir sızıntı olarak aldığımız noktada aday adaylığı ödentisini yatırdığı söyleniyor. Hani biz şeffaf olacaktık. Hani adil olacaktık. Hani hiç kimsenin imtiyazı olmayacaktı. Hani hiç kimseyle diğeri adil ve eşit olmayan koşullarda yarışmayacaktı. Demek ki ben buradan da ilan ediyorum. Sevgili Ülgür Gökhan, aday adayı değil. Kurala uymayan kural dışı kalır, oyunu kullarına uymayanda oyun dışı kalır. Herkes uyacaksa herkes uyacak. Herkese uymayacaksa kimseye uymayacak. O yüzden bunu önemsiyorum ve hak arıyorum. Hukuk zemininde arıyorum. Adalet arıyorum hukuk zemininde hak arıyorum. Yok, öle değilse ben aday adayıyım ve belgelerimi de verdimispatı desin. Ya da ilçe başkanı ya da ilçe yönetimden biri çıksın belgeleri aldık desin. Ya da başka birileri çıksın bunlar imtiyazlı aday adayı desin. Biz de öylemi diyelim. Ha bizde öyle mi diyenlerden değiliz. O yüzden bu lafları diyorum. Bu lafları demeye devam edeceğim. Adil bir yarış istiyorum. Herkesin eşit algılandığı bir yarış istiyorum. Ben ne istedim çok bir şey istemedim. Bir anket yapılsın, tüm seçmen kucaklansın istedik. Üyelerle sandığı gidilsin dedik. Hatta üyelerin ötesinde imkan varsa kendini yakın hisseden seçmeninde oy kullanacağı sandıklar oluşturulsun. 'Anket olsun' diyoruz. Bütün seçmeni kucaklayan bir anket olsun. Ben beni atayın demedim. Ben beni atamayın dedim. Eğer beni atayacaksa halk, seçmeni üye atasın. Ben usul ve yöntem olarak bunu istedim ve bunu istemeye devam ediyorum. Kötü bir şey mi istiyorum. Ben bunu siyaset kurumu adına istiyorum. Sadece CHP adına da değil. Darısı da diğer siyasi partilerin başına inşallah ve seçim kanunu ve siyasi parti kanunu değişirde daha adaletli yarışlar olur."

HİÇ MESLEKİ EĞİTİM ALMAMIŞ BİRİ

Kepez'de de CHP'nin 4 aday adayı olduğunu hatırlatan Mutan, adaylardan biri hariç diğerleri lisans mezunu ve belli tecrübesi olduğunu söyledi. İsim vermeden Başkan Gökhan'ın Kepez Belediye Başkan aday adayını eleştiren Mutan, Kepez aday adayları için de şunları söyledi; "Kepez benim canım, ciğerim, gözüm, kalbim, kulağım, bacağım, kulum ve ben Kepez’im. Kepezde de Cumhuriyet Halk Partisinden 4 tane aday adayı var. Allah için şöyle bir bakın adaylara. Öyle kaptı kaçtı. Hemen bir ön seçim yapıp sandık kuralım malı götürelim, gitmez. Kepez’de 92 yılının 5 Haziranında başlayan Belediyecilik süreci ile ilgili bir şeyler ifade etmeye çalışıyorum. Kepez’de Aday Adayları da dahil adaylar, hepsi üniversite mezunudur.  Bir kişi hariç. İsim zikretmeyeceğim ama 1992 yılının 5 Haziranında o dönem bir siyasi partinin adayı Lise mezunuydu, geri kalan hepsi lisans mezunu. 4 yıllık üniversite mezunuydu. Bugün gelinen manzaraya bir bakın. Bir yandan mimar, bir yanda jeofizik mühendisi, diğer yanda öğretim görevlisi, bir yandan da hiçbir mesleki eğitim almamış bir arkadaşımız. Yerel seçimler öyle kolay değildir, zordur. Kaptı kaçtıya gelmez.  En çok sandığı burada kurduk, şu çıktı. Öyle de olmaz ha.  Cumhuriyet Halk Partisi üyesi birinci ve hep yukarlardadır. Ama maalesef siyasi partiler seçim yasası öyle bir zarar veriyor ki üye yapılanlar hala, yenge, abinin çocukları. Bir bakmışsın sülalenin hepsi orda bir de oradaki kast sisteminin içinde delege çıkartı yorsun domino taşları gibi. Onlarla maça giriyorsun. Bakalım kazanabilecek misin? Girin ne olacak? Bir aklıselim heyet geldi ve zannediyorum ki herkesle görüşeceklerdir. Ama dediğim gibi kendim için istediğimi Kepez için de istiyorum. Bir anket, bir önseçim ki STK’mız ortaktı, Çanakkale ile ama bir dokunuş olmalıdır."
DAMLA ŞENER
 


Etiketler; #mutan #başkan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.