''Lapseki’ye çok güzel yatırımlar kazandırarak iyi bir dönem geçirdik. Onun için tekrar adayım''

30 Mart 2014 yılında yapılan Yerel Seçimlerde Lapseki Belediye’sinin Bayrağını, MHP’den devralan AK Partili Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Boğaz Tv’de konuğum oldu.

1648
''Lapseki’ye çok güzel yatırımlar kazandırarak iyi bir dönem geçirdik. Onun için tekrar adayım''


Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren olan Yılmaz; ‘’Lapseki’ye çok güzel yatırımlar kazandırarak iyi bir dönem geçirdiğimizi düşünüyorum. Onun için şu an Aday Adayıyım rabbim ne takdir eder bilemiyorum. Eğer Genel Merkez de bizi Aday olarak gösterirse yeniden vatandaşın karşısına çıkarız’’ dedi
 

Gördüğümüz kadarıyla yoğun bir mesai yapıyorsunuz. Anaokulu öğrencileri ile barınak ziyaretlerinde görüyoruz, meslek yüksek okulu öğrencilerine aşure dağıtırken görüyoruz, spor gösterilerinde yer alıyorsunuz bu her yerde işini bir başkan olarak nasıl yapıyorsunuz ?
 
 “Sürekli Vatandaşın, halkın içinde olmamız gerekiyor.  Bunun içinde çocuklar, gençler, kadınlar, erkekler de olabilir.  Ama İlçemizdeki programların hepsine katılmamız gerekiyor. Bir Belediye Başkanını herkes yanında görmek istiyor.    Onun için biz programımızı ona göre hazırlıyoruz. Hele hele  çocuklar denince akan sular durur. Çünkü çocuklar bizim için çok farklı. Onlarla öyle bir bağımız var ki onlar bizi ayrı severler.  Bizim için vatandaş birinci planda onun için mümkün olduğu kadar programlara katılmaya çalışıyoruz” dedi.
 
 
Lapseki üst ve alt yapı çalışmalarının hızla yürüdüğünü biliyoruz. Bu çalışmalar nasıl ilerliyor çalışmalarla  ilgili ne söyleyebilirsiniz ?
 
Başkan Yılmaz “Lapseki için öncelikle geriye bakmak lazım. Belediye Başkanı olduktan sonra baktık ki İlçenin bir alt yapıya ihtiyaç vardı.  Başta suyumuz çok kötüydü, kuyulardan basılıyordu ve arıtmasızdı.  Bunun yanında denizin kenarında ve turistik bir ilçeyiz aslında ama katı atıklarımız denize gidiyordu. Bu da çok kötü bir şey.  Bunun yanında doğal gaza ihtiyacımız vardı ve diğer  Altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyordu ve buna bir karar verilerek hızlı hareket edilmesi gerekiyordu.  Biz de bununla ilgili göreve gelir gelmez kararlarımızı aldık  ve başta kanalizasyon, su ve doğal gaz olmak üzere  çalışmalarımızı hızlı bir şekilde meclis kararımızdan sonra projeleri ile başlattık, şu anda Altyapı ile ilgili bir problemimiz kalmadı.  Lapseki’yi yıllarca idare edebilecek, 35-40 bin nüfusa kadar   yaptığımız sistem ile yetebilecek durumda.  Yani suyuyla, kanalizasyonuyla ve diğer altyapılarıyla 50 bin nüfusa yetebilecek durumda. Şu anda Lapseki’nin nüfusu 12 binler civarında.  Yani genele baktığımızda çok hızlı bir gelişme olmadığı takdirde uzun yıllar Lapseki’nin altyapıya ihtiyacı olmayacak.  Altyapı önceliğimizdi. Altyapı kolay olmadı ki Belediye Başkanları için her zaman bir intihardır diyorlar.  Çok zordur, cesaret ister, arkanızda destek olması gerekiyor. Çünkü vatandaşın önünü kazıyorsunuz , sokağını, çarşısını kazıyorsunuz, pazaryerini kazıyorsunuz, sular, kanalizasyonlar patlıyor.  Bunlar yaşadığımız şeyler. Biz bunların hepsini yaşadık.  Ama bunları zamanında 1,5 yıl önce bitirdik.  Bitirdiğimiz yerlerden itibaren de Üst yapıya başladık.  Altyapının tamamlandığı yerlerde taş ve asfalt çalışmaları başladı.  Önceliğimiz ilk başta doğal gazın gitmeyeceği alanlardı. Daha sonra gidecek alanlardı. Biz onun için de biraz bekledik. Şu anda doğalgaz hattı da bitti. Yani Altyapı bittikten sonra, Lapseki’de şu anda sadece 5 bin m2’lik bir yerimiz kaldı. Bunu da yaptığımızda Lapseki’de üst yapı çalışmaları bitmiş oluyor.  300 bin m2 Lapseki’ye taş yaptık.  Bunun yanında 15 gün öncesine kadar asfaltı olmayan veya taş döşenmesi gereken yerler vardı. Bu alanlar Lapseki’nin biraz dışında kalan, inşaatların devam ettiği alanlardı.  Buralara da satıh kaplama asfalt yaptık.  Kökez mevki ve Dalyan Mahallesinde toplamda 50 bin m2 asfalt yaparak  vatandaşın tozdan ve çamurdan kurtulmasını bu şekilde sağladık.  Öncesinde gerçekten tepkiler vardı.  ‘her yeri kazmışsınız. Yağmur yağıyor çamur oluyor,  güneş açılıyor toz oluyor’ diye elbette tepkiler vardı.   Ama şimdi vatandaşlar  bizi gördüğünde memnuniyetlerini dile getiriyorlar.  Bundan dolayı biz de çok memnunuz” dedi.
 
 
Türk siyasetinde son dönemde isminden oldukça söz ettiren Çanakkale milletvekili AKP grup başkanvekili  Bülent Turan ülkeye ve Çanakkale’ye katkıları oldukça fazla Lapsekili olduğunu bildiğimiz turan Lapseki için ne ifade ediyor?
 
Bülent Turan Çanakkale İçin Çok Büyük Bir Şans
 
Bülent Turan’ın Çanakkale’ye büyük yatırımların gelmesini sağladığını söyleyen Yılmaz, “Öncelikle biz Grup Başkan Vekilimiz ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’a çok teşekkür ediyoruz.  Çanakkale bölgesine gelen yatırımlarda çok büyük desteği var, emeği var. Ama biz Lapsekililer olarak Bülent Bey’i önceden tanıyoruz.  Lapsekili olduğu için İstanbul’da Milletvekili iken hatta öncesinden de biliyoruz.  O dönemde de Lapseki’ye çok büyük destek veriyordu.  O zaman Bülent Turan’ın hizmetlerinden Lapsekililer olarak sadece biz faydalanıyorduk, şu anda hem Çanakkale hem de Türkiye faydalanıyor.  Bizim için bütün kapıların açılmasında çok büyük desteği var.  Biz Belediye Başkanları, İl, İlçe Başkanları ve Çanakkaleliler için çok büyük bir şans olarak addediyorum.  Bizim için yapamayacağı şey yok.   Başımız sıkışıp her hangi bir kapının yüzümüze kapanacağı zaman  o her zaman bizim için anahtar oluyor.  Arkamızda da durduğu için kendisinden onur ve gurur duyuyoruz.   Bülent Bey’in çok farklı bir yapısı var. Bir defa en başta çalışmayı çok seviyor.  Bütün Milletvekilleri iş yapıyor. Daha önceki Millet Vekillerimiz de yaptılar. Ama Bülent Bey’in farklı bir yapısı var  ve çalışmayı çok seviyor. Örneğin üç günlüğüne Çanakkale’ye geliyor. Sabah 08:00’da başlıyor gece yarılarına kadar programları sürüyor.  Hem resmi ziyaretlere, açılışlara katılıyor hem halk ile bir araya geliyor hem de Kamu kurumlarını ziyaret ediyor.  Çok müthiş bir enerjisi var.  Bu enerjisi ile Çanakkale’ye çok büyük katkıları olacak” dedi.
 
 
Çanakkale Köprüsü çalışmaları nasıl ilerliyor. Lapseki’de yer alan köprüden sonra Lapseki nasıl bir geleceğe kavuşacak?
 
‘’Çanakkale Köprüsünün sadece ulaşım  alanında değil, başta tarım olmak üzere her alanda önemli bir proje olduğunu belirten Başkan Eyüp Yılmaz “1915 Çanakkale Köprüsü uzun yıllardır bu bölgede yaşayan insanların heyecanla beklediği bir haber.   O haber 2016 yılında geldi.  2017’nin 18 Mart’ında da temeli atıldı.  Bu Türkiye için önemli bir proje  en önemli özelliklerinden bir tanesi iki ayak arası açıklığının dünyanın en uzun köprüsü olması.  Dünyanın en uzun köprüsü 2 bin metre bizimkisi de  2 bin 23 metre olacak bu da çok önemli.  Bu bölgede çok ciddi sıkıntılar vardı. Avrupa’dan Asya’ya geçmek, Lapseki’den Gelibolu’ya, Eceabat’tan Çanakkale’ye  geçişlerde  çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. İnsanlar  o sıkıntıları yaşamaya hala devam ediyorlar.  Uzun kuyruklar oluşarak insanlar saatlerce kuyrukta bekliyor.    Hele hele özel günlerde oluşan yoğunluk nedeni ile insanlara çok büyük zaman kaybı oluyor.  Örneğin İzmir’den vatandaş kalkıyor İstanbul’a gidecek  planını yapıyor ve saatini ayarlıyor. Çanakkale’ye geliyor bir bakıyor ki uzun kuyruklar var ve 2-3 saat, yani İstanbul’a varacak kadar  burada kuyrukta bekliyor.  Onun için bu köprü Türkiye için mega bir proje, bu bölge için ise  her anlamda çok büyük bir proje” diye ekledi
 
 
1915 Çanakkale Köprüsü daha olmadı. Ama minyatürü Lapseki de yerini aldı. Bu köprü ve Sahildeki projeler hakkında neler söylersiniz?
 
Lapsekililer Bu Proje İle Geçmişe Yolculuk Yapacak
Lapseki sahiline yapılacak dev proje hakkında da bilgiler veren Başkan Yılmaz, tamamlandığında Helenistik Dönem, Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet döneminin izlerini taşıyacak olan proje ile Lapsekililerin geçmişe yolculuk yapacağını söyledi. Yılma “Bizim Lapseki’nin içinde Çınarlı dere geçiyor.  Bu derenin deniz ile birleştiği yer için de bizim projelerimiz var. 15 Temmuz şehitler parkı var karşıya da bir şekilde geçilmesi gerekiyordu. Yani arada dere olduğu için hem sahil projesi yapılması gerekiyordu, hem de insanların karşı tarafa  geçmek istiyorlardı. Fakat geçemiyorlardı.  Biz de oraya bir köprü tasarladık. ve dedik ki köprü bitmeden en azından 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsüne  benzer bir minyatürünü yapalım vatandaşımız da  bu hava ile karşı tarafa geçsin. Bu projemiz bizim sahil projelerinin birinci ayağı bu. Lapseki İskelesinden sonra iki tane sosyal tesisimiz var, çocuk oyun alanları var, 15 Temmuz Şehitler Parkı var,  Parktan sonra güney tarafından 75 bin m2’lik bir alan var. Bu alana yeni bir proje yapıyoruz.  Bu projeleri birleştiren köprü de bitmek üzere.  Bittiğinde köprünün açılışını yaparken güney tarafındaki projenin de temelini atacağız.  75 bin m2’de yine insanların rahatlıkla gezebileceği çocukların eylenebileceği,  spor aktivitelerinin yapılabileceği mini futbol sahaları, basketbol, teniz, voleybol sahalarının yapılabileceği bir alan olacak. Burayı biz 3’e ayırdık.  Burayı biz üç bölüme ayırdık. Köprüyü geçtikten sonra Cumhuriyet dönemini andıran projeler var.  Ondan sonrası Osmanlı dönemi, ondan sonra da Helenistik dönem olarak tasarladık. Çünkü Lapseki’de yaşanmış geçmiş dönemi canlandıracağız.  Proje şu anda ihale aşamasında ama köprüyü açarken inşallah o projenin de temelini atacağız” şeklinde konuştu
 
 
İbrahim Onbaşı Beybaşlı Halil diye bilinen iki şehidimizin adına bir köprü yapılıyor. Bu köprü ve hikayesini anlatır mısınız?
 
 
Lapsekili şehitlerinin de isminin yaşatılacağı köprünün hikayesini de aktaran Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz “Projeleri birbirine bağlayacak köprünün adı ‘Bir Mecit Köprüsü’  Ama köprünün güney ve kuzey kapılarına biz Lapsekili aralarında  birMecit konusu geçen şehitlerimizin ismini verdik.   Bir tarafta Lapsekili İbrahim Onbaşı,  bir tarafta da Beybaşlı Halil kapıları olacak.  Bunlar Çanakkale Savaşlarında hemşireler ve birbirlerini tanıyorlar.  Aralarından para alış verişi oluyor. Bir Mecit borç alıyor biri diğerinden ama önce birisi ağır yaralanıyor ve  sargı yerine getirilince başındaki doktora   ‘Ölme ihtimalim çok fazla.   Ben, köylüm Lapsekili İbrahim Onbaşı’dan 1 Mecit borç aldıydım. Kendisini göremedim. Ölürsem söyleyin, hakkını helal etsin’  diyordu. Öbürünün de daha hiç haberi yok ondan ve o da yaralanıyor ve şehit oluyor.   Üzerinden çıkan pusulada ‘Ben Beybaş köyünden arkadaşım Halil’e 1 Mecit borç verdiydim. Kendisi beni göremedi. Biraz sonra taarruza kalkacağız. Belki ben dönemem. Arkadaşıma söyleyin ben hakkımı helal ettim.’ Yazıyor.  Böyle bir hikayeyi yaşayan şehitlerimize kapılara isimlerini verdik ve heykellerini dikeceğiz.  BeybaşlıHalil’in torunu da geldi böyle bir şey düşünmüşsünüz çok sevindik dedi.  Şehit ve gazilerimize ne yapsak borcumuzu ödeyemeyiz” diye ekledi.
 
Başkan Yılmaz “Göreve geldikten sonra yaptığımız ilk icraatlardan birisi de Lapseki’ye şehitlik yapmaktır.  İki Alatlı şehitliğini yaptık ve Lapseki Belediyesine bir şehitlik yaptık. Şimdi yeni bir şehitlik daha var projeleri hazırlanıyor.  Eski Hastanenin olduğu yere adliyenin yanına yeni bir şehitlik yapıyoruz.  Çanakkale Savaşları döneminde şehitlik yapacağımız yerde hastane var. Savaşta ağır yaralanan veya sahada şehit olan askerleri Lapseki’ye getiriyorlar. Ya da Çardakta bulunan Arıburnu şehitliğine getiriyorlardı.  Yaralı olarak getirilip de orda şehit olanları defnediyorlardı.
Bizim bildiğimiz kadarı ile 17 bin şehit var orada onların anısına güzel bir şehitlik yapacağız.  Şehitlerimizin borcumuzu elbette ödeyemeyiz ama böyle de bir şehitlik projemiz var.” Dedi.
 
Lapseki’de Doğalgaz Çalışmaları nasıl ilerliyor. Lapseki tamamıyla Doğalgaza kavuşacak mı?
 
Doğalgaz 1 Kasımda Verilecek
 
Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, 1 Kasımdan itibaren Doğalgazı vermeyi planladıklarını belirterek “Doğalgazda artık son aşamaya geldik. Bir şansızlık yaşadık. BOTAŞ tarafından ihale edildikten sonra ihaleyi alan Müteahhidimiz projeyi %90 seviyesine getirdikten sonra maalesef bir şansızlık yaşadı ve durumu bozuldu, iflas etti.  Böyle olunca da BOTAŞ onu yeniden ihale etti ve 15 Ağustos’ta yeniden ihalesi yapıldı.  Şu anda hızlıca çalışıyorlar, inşallah 1 Kasım itibari ile Lapseki’ye doğalgazı açacağız. Şu anda yaklaşık olarak 5 bin eve doğal gaz çekilmiş oldu. Biz evlerin önüne kadar yaptık vatandaşlar da kendi apartmanlarında çalışmaları başlattı.  Vatandaşlarımız bu kış doğalgaza kavuşmuş olacak” dedi.
Yat Limanı Turizme Büyük Katkı Sağlayacak
Bölgenin tarım, meyve ve doğa anlamında güzel bir bölge olduğunu Yat Limanı Projesinin de bölgeye turizm açısından büyük bir katkısı olacağını söyleyen Başkan Eyüp Yılmaz “Yat Limanı köprüden sonra Lapseki’ye yapılacak en önemli yatırımlardan biri olacak. Lapseki Denizin kenarında doğası, güneşi ve meyvesi ile  ön planda olan bir ilçe  Bunların yanına bir de turizmi katıyoruz. Yat Limanı ile birlikte turizm de belki eskiye göre daha da ön plana çıkacak.  Bildiğim kadarı ile Kuş Adasından İstanbul’a  Çekek yeri olan yat limanı yok. Onun için bizim yat limanı çok önemli.  90 bin m2 alana yapılacak olan beş parmak iskeleden  yaklaşık olarak 300 tane barınabilecek sahil yeri, sosyal tesisleri ile beraber özel bir proje olacak. Bunun için elbette Lapseki’ye çok büyük bir katkısı olacak.  Şu anda Balıkçı barınağını sadece balıkçılar kullanıyor.  Balıkçıların 152 teknesi var ve orayı ikiye bölüyoruz. Böldükten sonra bir tarafı balıkçı barınağı bir tarafı da yat limanı olacak.   Bu proje sadece Lapseki’ye değil bölge turizmine katkısı olacak” dedi.
 
 
Yerel seçim konuşulmaya başlandı. Önümüzdeki dönem aday adayı olmayı düşünüyor musunuz ?
 
Genel Merkez Takdir Ederse Yeniden Aday Olurum
Aday adaylık başvurusuna yönelik de açıklama yapan Başkan Eyüp Yılmaz Aday Adaylık başvurusu yapacağını Genel Merkez takdir ederse de yeniden aday olmaya hazır olduğunu belirterek “Adayları Genel Merkezle belirliyor.  Bu konuda biz sadece adayız diyebiliriz. Onun için bizim büyüklerimiz ve Genel Merkezimiz ne takdir ederse o olur. Rabbim nasip etti beş yıl Lapseki’ye hizmet ettik kafamızda yarım kalan projeler var.
Biz Kapalı Pazaryeri hariç vatandaşa verdiğimiz bütün sözleri yerine getirdik.  Yaptığımız projelerin içinde sözünü vermediğimiz çok proje var. Örneğin Kanalizasyon için ben hiç söz vermemiştim ama göreve geldiğimde baktım ki çok ciddi bir sorun.  40-50 yıllık Lapseki’nin bir kanalizasyon sorunu var bu bizim için önemliydi. Çok zamanımız aldı ama yaptık. Hükümetimizin de desteği ile Lapseki’ye çok güzel yatırımlar kazandırarak iyi bir dönem geçirdiğimizi düşünüyorum. Onun için şu an Aday Adayıyım rabbim ne takdir eder bilemiyorum. Eğer Genel Merkez de bizi Aday olarak gösterirse yeniden vatandaşın karşısına çıkarız ” dedi.
 
 
İbrahim Akın Kazancı
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.