Reklam

Belediyenin işletmeleri fabrika gibi çalışıyor, ama zarar ediyor, hiç fiş verilmiyor

Zarar etmesi ile gündeme gelen Çanakkale Belediyesi'ne ait işletmelerinde sistem adeta skandallarla dolu.

483
Belediyenin işletmeleri fabrika gibi çalışıyor, ama zarar ediyor, hiç fiş verilmiyor

Devlet millet zarara uğratılıyor
Gittik, yedik, içtik, ödeme yaptık fiş vermediler
Zararın nedeni kayıt dışı mı?
Hiç kira ödenmeye ve fabrika gibi çalışmasına rağmen zarar eden işletmelerde  alış veriş kayıtları tutulmuyor ve hiç fiş verilmiyor. Bunun yanında herhangi bir belge de verilmiyor. Günde binlerce müşterisi bulunan işletmeleri yerinde inceledik, alışveriş yaptık ve hiç birisinin fiş vermediğini gördük.  Fiş verilmediği için de sağlıklı kayıt yapılmadığı belirtiliyor. Şikayet üzerine şikayet eden vatandaşlar bu sistemle, "işletmeler zarar ediliyor, belediye zarar uğratılıyor, Çanakkale halkının hakkı gaspediliyor." iddiası gündeme getirdi.
 
 
Son belediye meclis toplantısında Çanakkale Belediyesi'nin tesislerinin zarar ettiği raporları damga vurdu. Adeta fabrika gibi çalışan hiç kira ödemeyen bu işletmelerin 100 binlerce TL zarar etmesi kentin gündemine oturdu. Bu olayın gündeme gelmesinin ardından birçok vatandaş, belediye işletmelerinde işlerin doğru yapılmadığını şikayet etti. Malın giriş çıkışının sağlıklı yapılmadığı, hiç fiş verilmediğini, müşterilerin ödeme yaptığına dair kayı alınmadığı iddia ederek hem devletin hem de milletin zarara uğratıldığı belirtildi.
Bu konuda gelen yoğun şikayet üzerine bu zarar gösterilen tesislerin durumunu yerinde inceleyip öğrenmek istedim. Bir arkadaşımla birlikte iş çıkışı ilk önce kordondaki Türkan Saylan Sosyal Tesisleri'ne gittik.

TÜRKAN SAYLAN SOSYAL TESİSLERİ
Salı günü saat 17.46'da tesislerde masaya oturduk. Çevreyi gözlemledim her taraf tıklım tıklım. İçeride vatandaşlar daha çok oyun onuyor. Onun ön tarafındaki balkon kısmında vatandaşlar oturup sohbet ediyor.  Burası da çok kalabalık. Buralar az geldiği için aşağıya yani kaldırıma da masalar atılmıştı birkaç ay önce. Burada da çok sayıda müşteri bulunuyordu.  Baktım gelip soran yok. En sonunda içeri geçip bir garsona sipariş verdim. 1 çay ve 1 küçük su istedim.  Kalkarken ödemeyi nereye yapacağımı garsona sordum. Bana dedi ve çay 75 Krş su ise 1 TL olmak üzere 1,75 TL aldı. Karşılığında ne fiş verdi nede ne de başka bir belge.  Buradan saat 18,05'te kalkarak Golf Çay Bahçesi'ne gittik."

GOLF ÇAY BAHÇESİ
Buradaki durumu öğrenmek için saat 18,13'te Golf Çay Bahçesi'ne girdik. Çok yoğundu. Burada da bir tost istedim. Selfservis dediler. Gittim içeriye karışık tost istedim. 7.5 TL ödedim. "5 dakika sonra gel al" diyerek burası da fiş vermedi.
Beş dakika sonra gidip tostu aldım bir de çay istedim. Tostu yedikten sonra çayı da içip kalkarken gelen garsona borcumuz ne kadar dedim. Bir çay 1 TL dedi. Ona da 1 TL verdim. Burada toplam 8,5 TL ödeme yapmama rağmen hiç fiş verilmedi. Ödemeyi yaptıktan sonra  saat 18.35'te çıktık. Arabaya atlayıp Özgürlük Parkı'na gittik.
 
ÖZGÜRLÜK PARKI
Özgürlük Parkı'na da saat 18.46'da giriş yaptık. Burada oturup biraz çevreyi gözlemledim.  Köfte ekmek istedim. İçeride almamı istediler. İçeriye geçip şipariş verdim. Köfte ekmek için  görevli benden 10 TL aldı. Fiş yine verilmedi ve "10 dakika sonra gel al" dedi sadece.  Gittim oturdum. On dakika sonra gittim köfte ekmeği aldım. Garson geldi 1 ayran istedim.  Yemeği yedikten sonra içeri geçip bir çekirdek istedim. Raftan almamı istedi görevli. Çekirdeği seçtikten sonra "2 TL" dedi.  Çekirdek için de 2 TL ödeme yaptım.  Karşılığında yine fiş verilmedi. Çekirdeği alıp masaya geçtim bir de çay istedim.  Çay ile çekirdek çıtladıktan sonra kalkıp içeriye geçtim. Bize ayran ve çay getiren garson içeride buldum. Borcu sorduğumda "çay 1 TL ayran ise 2 TL olmak üzere 3 TL" dedi. 3 TL de ona ödeme yaptım. O da hiç fiş vermedi.  Özgürlük Parkı'nda ise değişik yerlere toplam 15 TL ödeme yapmama rağmen hiç biri yine fiş vermedi.  
Birçok iddia ile gündeme gelen belediyenin üç işletmeye toplam 25,25 TL ödeme yapmama rağmen  ne fiş verildi ne de herhangi bir kayıt alındı. Vatandaşların gündeme getirdiği iddialar ise birebir yaşayarak doğru olduğuna şahit oldum.
 
 
 
Mehmet Güler 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.