Reklam

İYİ Parti'de istifa depremi, kurucu başkan da dahil 175 kişi istifa etti

İYİ Parti Çanakkale kurucu il başkanının da aralarında bulunduğu 175 kişi istifa etti. Toplu istifa partide şok etkisi yaratırken, daha önce her konuda İYİ Parti'ye destek veren Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın istifalarını istediği konuşuluyor.

422
İYİ Parti'de istifa depremi, kurucu başkan da dahil 175 kişi istifa etti

 
İYİ Parti Çanakkale kurucu il başkanının da aralarında bulunduğu 175 kişi  istifa etti. Toplu istifa partide şok etkisi yaratırken, daha önce her konuda İYİ Parti'ye destek veren Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın istifalarını istediği konuşuluyor. Konuşulan bir diğer konu ise istifa edenlerin CHP'ye katılacağı yönünde.
 
İYİ Parti'nin kuruluş aşamasından itibaren Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan sınırsız destek verdi. Seçimden önce ve seçimden sonra da her fırsatta yanlarında gözüktü ekibi ile. Kordonda seçim bürosu kurmalarına yardımcı oldu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Çanakkale'deki mitingine de katkı sağladığı ifade edilmişti. Seçimden sonra İYİ Parti'de kazanlar kaynarken, istifa sesleri de duyulmaya başladı. Özellikle İYİ Partili olup da Başkan Gökhan'ı destekleyenlerin ne yapacakları merak konusu olmuştu.
Dün düzenlenen toplantıda şok istifalar yaşandı. İstifadan sonra konuşulan ise Başkan Gökhan'ın istifalarını istediği belirtildi. İddiaya göre; istifa edenlerin yakında CHP'ye katılacağı yönünde.

KURUCU BAŞKAN DA İSTİFA ETTİ
Kurucu İl Başkanı İrfan Dehmen’nin gerçekleştirdiği basın toplantısına belediye meclis üyesi, kurucu il başkan yardımcıları, kurucu il ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Dehmen, Batman’da hain terör saldırısında şehit olan askerlerimize başsağlığı dileyerek, "Bundan yaklaşık bir yıl önce biz bir yola çıktık. Bir lidere güvendik ve ülkemize, Çanakkalemize bir umut olacağı inancı ile görev üstlendik. İYİ Parti Çanakkale kurucu il başkanlığı görevinin bana verilmesinin ardından hepsi birbirinden değerli ,toplumun farklı siyasi kesimlerinden bir çok iyi insan bir araya geldi. Bu yeni oluşumun, ülkede tıkanan siyasetin önünü açacağına, güçlü bir iktidar alternatifi olacağına inanan, vatanını milletini seven bu iyi insanlar iyi parti Çanakkale teşkilatını oluşturmak için gecesini gündüzüne katarak çalışmaya başladı. Gerek il merkezinde gerekse ilçelerde yoğun bir teşkilat çalışması yürüten bu ekip, çok kısa bir zaman içersinde teşkilatlanmasını tamamlayarak önce ilçe kongrelerini ardından da il kongresini yaparak siyaset sahnesindeki yerini aldı." dedi.

ÇANAKKALE İL TEŞKİLATI DA FARKLI SİYASİ GELENEKLERDEN İNSANLAR BULUNMAKTADIR
 
İYİ Parti Çanakkale il teşkilatını oluşturan bu insanlar çok farklı siyasi geleneklerden gelen insanlar olduğunu belirten Dehmen istifalarla ilgili şu açıklamalarda bulundu; "Sosyal demokratı, milliyetçisi, merkez sağcısı, solcusu, liberali, AK partilisi; ortak payda olan vatan, millet, cumhuriyet ve Atatürk sevdasında bir araya geldi. O dönem genel merkezin sıklıkla dile getirdiği gibi, kimse gömleğini değiştirmedi üstüne İYİ Parti ceketi giydi.
Parti henüz teşkilatlanma çalışmaları ile mücadele ederken alınan erken seçim kararı biranda kendimizi seçim atmosferinde bulmamıza sebep oldu. Henüz kurulalı 6,7 ay olmuş olan yeni bir partide bir takım hatalar, eksikler olabilirdi, bunların yaşanmaması için teşkilatımız insan üstü bir gayret göstererek partiyi en doğru şekilde seçime taşıma mücadelesi verdi.

“Açıklanan milletvekili adayları teşkilatı ve Çanakkale kamuoyu ilk şoku yaşadı”
Milletvekilliği adaylık başvuruları, ve ardından da açıklanan milletvekili adayları ile Çanakkale teşkilatı ve Çanakkale kamuoyu ilk şoku yaşadı. O güne kadar partiye duyulan ilgi, verilen destek bıçak gibi kesildi.
Çanakkale’nin merkez sağ ve sosyal demokrat seçmenden oluştuğu bu denli aşikar iken , kurulan il ve ilçe yönetimleri bu yapıya dikkat ederek oluşturulduğu için bu denli ilgi ve destek görüyorken ,partimiz milletvekili sıralamasında birinci ve ikinci sıra adaylarının MHP’li eski iki il başkanından oluşması bize olan ilgiyi bıçak gibi kesti. Yine Çanakkale de tüm siyasi partiler adaylarını belirlerken Biga, Çan, Yenice denklemine hassasiyet göstererek ilk ikide mutlaka bu bölgeden bir aday gösterirken partimiz Biga adayını dördüncü sıraya yazarak, Çan adayımızı ise listeye bile almayarak gelmesi muhtemel merkez sağ oylarını eliyle diğer siyasi partilere ikram etti.
Sadece Çanakkale’de değil tüm Türkiye’de adaylık sıralamalarında üst sıralarda MHP kökenli, özellikle de belli bir grubun adamları olan adayların tercih edilmesi, partimizin; bir partinin devamı değiliz, biz toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir yapıyız söylemini tamamen altüst etti.

“Beklenenin çok altında bir oy ve vekil sayısına ulaşabildik.”
“Nitekim , nihai karar mercii olan halkımız 24 haziran seçimlerinde yapılanın' doğru olmadığını verdiği, ve vermediği oylarla gösterdi .0 güne kadar yapılan anket çalışmalarında Çanakkale ilinde iyi partinin yüzde 27 -33 bandında görülen oy oranı yüzde 16.9 olarak gerçekleşti. Beklenen 110-130 bin civarı oy ile ikinci milletvekilliğini alma hayalimiz, yapılan yanlış tercihler neticesinde 60 bin civarı oy ve bir milletvekili dahi çıkaramadığımız seçim sonucunu yarattı.”

“Meclise giren vekillerin çoğu MHP kökenli veya genel başkan yardımcısına yakın kişiler”
Türkiye genelinde baktığımızda da bundan çok farklı bir sonuç alamadığımız ortadadır. Beklenenin çok altında bir oy ve vekil sayısına ulaşabildik. Meclise girmeyi başaran vekillerimize bakıldığında da çok büyük bir bölümünün MHP kökenli ve bir genel başkan yardımcısına yakın isimlerden oluştuğu görülmektedir. Bir kadın ve gençlik hareketi olarak başlayan partimiz sonuca bakıldığında en az kadın milletvekiline sahip ve meclisin yaş ortalaması en yüksek partisi haline gelmiştir. Adaylık sıralaması beklediği gibi olmayan bu ekip seçime kadar çalışmaya devam etti, çünkü partimiz yeni, hata yapmak insana mahsustur. Genel merkez de hata yapabilir diye düşünerek çalışmaya ara vermeden devam ederek zaman içersinde başarı getirecek kadroların oluşturulacağına ve çalışmaların yapılacağına olan inancımızı korumaya çalıştık.

“Kongre kararı alınması beklenti yarattı.”
Seçim sonuçlarının ardından sağlıklı bir değerlendirme yapılacağına inandık. Başarızılık getiren etkenler ve kişiler tespit edilecek ve gereği yapılacaktır diyerek seçim sonrası yapılacak çalıştayı bekledik. Afyonda gerçekleştirilen çalıştayda , genel başkanın önce istifa edip sonra kongre kararı alması, hem ilimiz teşkilatında hem de tüm diğer il teşkilatlarında büyük bir beklenti yaratmıştır. Beklentimiz, yapılan hataların ve sonuçlarının artık çok net bir şekilde görüldüğü ve gerekli değişikliklerin yapılacağı şeklinde idi. Ancak yapılan olağan üstü kurultayda maalesef bize göre başarısızlığın sebebi olan kadrolar aynen korunmuş hatta kendilerine verilen yeni görevlerle daha etkin hale getirilmişlerdir.
Kongre sonrası parti genel idare kurulu tarafından alınan kararla tüm teşkilatların yeniden yapılandırılması amacıyla tüm il başkanlarının istifaları istenmiştir. Yapılan yeni il başkan atamaları da göstermiştir ki iyi parti toplumun tüm siyasi görüşlerini bünyesinde bulundurma iddiasından tamamen vazgeçmiştir. Atanan tüm il başkanlarının siyasi geçmişlerine kısa bir göz atarak ne demek istediğimiz rahatlıkla anlaşılacaktır.

“Derdimiz kişilerle değil.”
Yeni teşkilatlanma içersinde yer alan bir çok insanın partiye ve lidere inançla bunu yaptıklarını düşünüyor ve gerçekten saygı duyuyoruz. Parti içi mücadeleden de kaçacak insanlar değiliz,  ancak bunu yapmak için insanın içinde mücadele ettiği siyasi harekete ve lidere güvenmesi, inanması gerekir. Ne üzücüdür ki biz inancımızı yitirdik.
 
Biz bu yola genel başkan Sn. Meral Akşener’in liderliğinde çıktık. Ona inandık ve güvendik. Ancak gelinen son noktada artık partinin onun tarafından yönetilmediği düşüncesindeyiz. Etrafını saran kadrolar eski siyasi alışkanlıklarını partiye taşımış ve aynı hastalıklı siyaset yepyeni, tertemiz bir partiyi kirleterek bu noktaya getirmiştir.
Bur da birlikte siyaset yapmaktan ,çalışmaktan , fikir üretip hayata geçirmekten büyük gurur duyduğumuz bu ekip maalesef artık bu siyasi yapının içersinde yer almayacaktır. Bizler birlikte çalışmaya, siyaset ve fikir üretmeye devam edeceğiz.
Siyaseten görüşleri dikkate alınmadığı için Çanakkale de milletvekili seçim sonuçları üzerinde büyük etkisi olan bu ekip Çanakkale’de bundan sonra da siyasi yaşamın etkili ve belirleyici bir parçası olmayı sürdürecektir. Bizler bugün itibari ile kurucusu olduğumuz iyi partiden istifa ediyoruz. Bu süreçte yanımızda olan, desteklerini bizlerden esirgemeyen değerli partililere ve Çanakkalelilere sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”
Mehmet Güler  

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.