Çanakkale’de bin 100 ton günlük süt üretimi yapılıyor

Yaşanılan ekonomik krizden dolayı ithal ürünlerin giderek artması ve kesif yemin artması dolayısıyla çiftçiler 12 ay boyunca büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde ettiği süt ve süt ürünlerinin, çiftçilerin gider masrafını karşılamakta zorlandı.

664
  Çanakkale’de bin 100 ton günlük süt üretimi yapılıyor


Yaşanılan ekonomik krizden dolayı ithal ürünlerin giderek artması ve kesif yemin artması dolayısıyla çiftçiler 12 ay boyunca büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde ettiği süt ve süt ürünlerinin, çiftçilerin gider masrafını karşılamakta zorlandı. Çanakkale’de bin 100 ton günlük süt üretimi yapılıyor.
Çanakkale’de günde ortalama çiftlik sütleriyle birlikte bin 100 ton günlük süt üretimi yapılıyor.  Yıllık 350 bin ton süt üretimi gerçekleşiyor. Sütün kilosu 3.50 TL oldu. Keçi sütünün fiyatı 3.25 TL idi, inek sütü ise 1.53 TL iken 1.70’TL oldu.
Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Özkurnaz tarafından verilen bilgilere göre Çanakkale’de 1.70 TL olan süt fiyatlarının yükselen Euro ve dolar dan dolayı yem fiyatlarının yükselmesinden dolayı aşağıda kaldığını dile getirerek, “Ülkemizde toplam yıllık üretilen süt miktarı 20 milyon tondur. Çanakkale’de günlük sıralamalarına baktığımızda İzmir günlük 3 bin 700 ton süt üretimi birinci sırada yer alıyor. Konya 3 bin 600 ton günlük süt ile ikinci sırada, Balıkesir 3 bin ton ile günlük süt üretimi mevcuttur. Çanakkale bölgesine baktığımızda 800 ton günlük süt üretiliyor. Özellikle kur yada dolar yükselmesiyle birlikte birçok ürünümüz ithal geliyor. Süt ürünlerini içine konulacak ambalaj ürünleri yurt dışından gelen dolar ve Euro’nun yükseltmesinden dolayı sanayicilere büyük maliyettir. Süt fiyatlarına baktığımızda 1.70 TL süt fiyatı, daha sonra ki aşamada yem fiyatlarında ana maddesi yurt dışından ithal gelir. Yem fiyatlarında bir yükselme oldu. Bu nedenle de 1.70 TL süt fiyatı aşağıda kaldı. Üreticimiz bundan memnun değiller. Bizde bu sıkıntıyı görebildiğimiz için geçtiğimiz Salı günü Ankara’da Tarım Orman Bakanlığı’nda bu sıkıntılarımızı dile getirdik. Hayvancılık Genel Müdürlüğünden bir görüşme yaptık. Bu görüşme çerçevesinde bakanımız bir toplantıya katıldı” diye konuştu.

‘HAZIR KESİF YEM ALMAZSANIZ, YÜKSEK ORANDA SÜT ALAMAZSANIZ’
Konuşmasına devam eden Özkurnaz, “Ulusal Süt Konseyi’nin toplantısı yapıldığı taktirde bir fiyat tespiti yapacaktır. Yem artış fiyatları ve girdi fiyatlarının maliyet fiyatı çiftçi açkısından baktığımızda yüksek olduğundan dolayı tekrar gözden geçirilecek. Çanakkale’de yılın 12 ayı büyükbaş hayvancılıkta süt sağımı yapıla bilinir. Ancak küçükbaş hayvanların sağımına baktığımızda keçiler 5 ay, koyunlara baktığımızda da 4 ay süt sağa bilirsiniz. Bununla birlikte üst üste koyarsak Çanakkale’nin günde ortalama çiftlik sütleriyle birlikte bin 100 ton günlük süt üretimi vardır. Bu da yılın 365 günü totale vurduğumuzda yıllık 350 bin ton süt üretimi gerçekleşiyor demektir. Şuan sütün kilosu 3.50 TL oldu. Keçi sütünün fiyatı 3.25 TL idi, inek sütü ise 1.53’tü, 1.70’TL oldu. Süt üreticilerini korumak için uğraşıyoruz. Hazır kesif yem almazsanız, yüksek oranda süt alamazsanız” dedi.

Hülya Öz
 


Etiketler; #mehmet özkurnaz
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
metin ozkan581 - 13.12.2018 20:03:45
Pazardan peynir alıyorum neden pahalı dediğimde dolara zam geliyor dediler ama baktığımda süte hiç zam gelmemiş kepin altının giymeli yoksa üstüne mi anlamadım çiftinin malı mangir sanayii malı altın herhalde