Reklam

Tatil bitti Okullar açıldı

Yeni eğitim ve öğretim yılı başladı. Çanakkale genelinde 77 bin öğrenci dersbaşı yaptı. Uzun bir aradan sonra okul yoluna düşen öğrencilerin heyecanı görülmeye değerdi. Okulun ilk gününde öğrencileri aileleri de yalnız bırakmadı.

336
Tatil bitti Okullar açıldı

77 bin öğrenci ders başı yaptı
 

 
Yeni eğitim ve öğretim yılı başladı. Çanakkale genelinde 77 bin öğrenci dersbaşı yaptı. Uzun bir aradan sonra okul yoluna düşen öğrencilerin heyecanı görülmeye değerdi. Okulun ilk gününde öğrencileri aileleri de yalnız bırakmadı.
 
Çanakkale'de 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle ilk tören Cumhuriyet Meydanı'nda  düzenlendi. İlköğretim haftası etkinlikleri kapsamında yeni eğitim öğretim yılı açılış töreni ise Cevatpaşa Ortaokulu'nda düzenlendi. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli törene katıldı. Öğrenciler, şiirler okudu ve halk oyunu gösterileri sergiledi.
 
Kutlama Programında konuşan Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, “2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının başlamasıyla birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı 310 okulumuzdan görev yapan 5 bin 500 öğretmenimizin, 77 bin öğrencimizin ve velilerimiz sevinç ve heyecanına yürekten katılıyor. Bu güzel günde bizimle birlikte olduğunuz için teşekkürlerimi sunuyorum. Bir ülkenin kendine nasıl bir gelecek hazırladığını n önemli göstergelerinden biri o ülkenin eğitime verdiği önem ve eğitim sistemidir. Bugün bilim ve teknolojide, kültür ve sanata iktisadi kalkınma düzeyinin önünde gelen ülkelerin tamamında bu gelişme ve ilerlemeyi kuşku yok ki eğitim ve öğretime borçludur. Dolayısıyla bir ülke için yapılacak en önemli yatırım hiç kuşkusuz insan kaynağına çocuklara ve gençlere yapılan yatırımdır. Eğitim sisteminde aldığımız mesafe ve ilerleme dünyada ki gücümüzü ve yerimizi belirleyen en önemli etlendir. Eğitim üzerinde titizlikle tutulması ve her şeyden fazla sahiplenilmesi gereken kararlılık isteyen ve süreklilik taşıyan uğraş dolu bir süreçtir. Bakanlığımız tarafından hazırlanan 2023 eğitim vizyonu bize bu süreçte rehberlik etmektedir. Çanakkale’mizin 2023 eğitim vizyonu hedeflerine ulaşmak için var gücümüzle çalışmaktayız. Biz bütün eğitim kadromuzla şehrimiz ve ülkemiz için yarının büyüklerini elimizden gelen gayreti göstererek eğitiyoruz. Bu konuda her geçen yılımız bir önce ki yılımızdan daha verimli geçmektedir. Her geçen yıl bir önce ki yıldan daha iyi sonuçlara ulaşmaktayız. Bugüne kadar ki çalışmalarından dolayı tüm öğretmenlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan sonra ki yıllar da eğitim kadromuzla beraber daha iyi sonuçlara ulaşacağımıza inanıyoruz. Elbette ki güzel işler güzel mekânlarda olur. Eğitim camiası olarak daha güzel işleri daha güzel mekânlarda yapmamız için devletimiz ve özel sektörümüz tarafından çok değerli çalışmalar, çok değerli yatırımlar yapılmaktadır. 2018 ile 2019 yılları arasında yapımı tamamlana 19 okul hizmet binasının toplam maliyeti 132 milyon lira olup, bu bedelin 6 milyon lirası Biga İÇDAŞ Fen Lisesi hizmet binası yapımı için ülkemizin güçlü sanayi kuruluşlarından İÇDAŞ tarafından, 2 milyon lirası ise Biga Ticaret Borsası Anaokulu hizmet binası için Biga Ticaret Borsası tarafından karşılanmıştır. Şunda yapımları devam eden 14 okul hizmet binası için ayrılan ödenek toplamı 103 milyon lira olup, bu bedelin 25 milyon liralık kısmı Tacettin Aslan Mesleki Teknik Anadolu hizmet binası, pansiyonu, atölyeleri, yemek hanesi ve salonu için bağışçımız İÇDAŞ tarafından karşılanmaktadır” diye konuştu.
13 Proje İçin Yapılacak Yatırım Yaklaşık Olarak 115 Milyon Liradır
Konuşmasına devam eden İl Eğitim Müdürü Yılmaz, “Yatırım programımızda olup, ihale çalışmaları ve teknik hazırlıkları devam eden 13 proje için yapılacak yatırım yaklaşık olarak 115 milyon liradır. 2019 yılında 80 okulumuza müdürlüğümüz bütçesinde yaklaşık 3 buçuk milyon lira harcanarak onarım yapılmıştır. 2018- 2019 Eğitim öğretim yılında taşıma yolu ile eğitime erişen öğrencilerin yemek ve taşıma bedeli olarak ilimiz de toplam 31 milyon lira harcandı. Yine sosyal bilimler lisesi öğrencilerimizin pansiyonlarından okullarına taşınmaları Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ile İl Özel İdaresinin katkısı ile sağlanmıştır. Ancak şunu vurgulamak isterim ki eğitim sadece fiziki ve maddi yatırımla yapılacak bir yatırım alanı değildir. Eğitim camiası olarak bir mabet gibi saygı duyduğumuz okullarımızda verdiğimiz eğitimin temel unsuru kuşkusuz olarak öğretmenlerimizdir. Saygı değer öretmen arkadaşlarım bütün çocuklara bakış açımız birdir. Bu güzel ülkenin her evladı bizim için aziz bir emanettir. Bu ülkenin hiçbir evladını kaybetmek gibi bir lüksümüz yoktur. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu ülkenin bütün çocuklarına sahip çıkacağız. Hiçbir vatan evladını kaybetmek, geride bırakma lüksümüz yoktur. Gençlerimizin akademik olarak donatılmalarını yanında manevi değerler ile donatılarak yetiştirmesinden mesulüz. Tüm çocuklarımıza sahip çıkmalı, tek bir çocuğumuzu bile dahili ve harici bedhahların ağlarına kurban etmemeliyiz. Sevgili öğrencileri geleceğin güçlü ve çağdaş Türkiye’sini yaratacak olan siz gençlerin eğitim hayatının her aşamasında başarıya koşan akılcı, milli değerlerinin bilincinde, ahlaklı, engellerle mücadele eden dürüst bireyler olarak yetişmeniz için elinizden gelen gayreti göstereceğinize olan inancımız tamdır” dedi.
Konuşmaların ardından öğrencilerin oluşturduğu halk dansları gösterisi düzenlendi. Vali Tavlı ve beraberin deki heyet önce bir sınıfı ardından öğretmenler odasını ziyaret etti. Ardından pilav dağıtımı yapıldı.
Damla Şener Okdaş
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.