Reklam

Kazdağları Edremit’te betonlaşıyor Çanakkale’de billboardlara çıkıyor

Çanakkale ve Balıkesir sınırları içinde büyük bir alana sahip olan Kazdağları, özellikle Edremit Körfezi bölgesinde tatilciler için yapılan villalar nedeniyle betonlaşma ile karşı karşıya kalırken, Çanakkale caddelerinde Kazdağları’nın önemini vurgu yapan ve bir o kadar da tartışma yaratan billboar

440
Kazdağları Edremit’te betonlaşıyor Çanakkale’de billboardlara çıkıyor


 
Edremit bölgesindeki yeşil alanı imara açıp betonlaştıran da Çanakkale’de billboardlara reklam veren de aynı partinin belediyesi olması dikkat çekiyor.
 
Kazdağları'na 40 kilometre uzakta bulunan Kirazlı- Balaban mevkisinde yürütülen altın madeni faaliyetlerine tepki için başlatılan eylemler devam ederken,  Kaz Dağları'nın güney yamaçlarındaki betonlaşma dikkat çekiyor.  Kaz Dağları'nın kuzeyinde bunlar yaşanırken, Kazdağları’nın güney yamaçlarındaki Edremit Körfezi’nde, imar uygulamalarının yoğunlaştırılarak betonlaşmanın çabuklaştırıldığı gözden kaçmadı. Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk, Akçay, Zeytinli ve Güre mahalleri ile Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde sahil kesiminden yıllar önce başlayan betonlaşma, rant nedeniyle Kazdağları’nın eteklerine doğru hızla ilerledi. Bölge betonlaşmakla kalmadı, en önemli varlıklarından olan zeytinlik alanlarını hızla yitirmeye başladı. Plan tadilatlarıyla yoğunluk ve katları artıran yapılar, zeytin ağaçlarını yok etmeye devam etti.
 
İMAMOĞLU AİLESİNİN VİLLALARI DA BURADA
 
Yoğun betonlaşma baskısı altındaki Kaz Dağları'nın eteklerinde yer alan Edremit ilçesinin Güre mahallesinde ve buraya bağlı Kavurmacılar mevkiinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Ekrem İmamoğlu ve babası Hasan İmamoğlu’nun da imarlı dönümlerce arsası bulunduğu ileri sürüldü. Baba Hasan İmamoğlu’nun bu arsalarından birisinin üzerine ise havuzlu çok sayıda villa inşa edildi. Yeni tamamlanan villaların yapımı için de ağaç kesimi yapıldığı ileri sürüldü.
 
KÖRFEZİ 30 YILDIR CHP'Lİ BELEDİYELER YÖNETİYOR
Edremit Körfezi 1985 yılından beri yazlıkçı akınına uğradı. O zamandan beri yapılan nazım imar planları Edremit’te arz talebi arttırdı ve körfez beton ile karşı karşıya geldi. Bu kadar çabuk ve yoğun betonlaşmasının sebebi belediyelerin vatandaşa sağladıkları imar imtiyazlarından kaynaklandığı belirtiliyor. 1/1000, 1/5000, 1/25000’lik nazım imar planları yörenin gelişimine göre Bakanlıktan onaylandı. Normalde bu nazım imar planları 25 yılda bir yapılması gerekirken, arz ve talebin yoğunlaşması nedeniyle 1/100 binlik nazım imar planına kadar gelindi. Körfeze, 30 yıldan beri CHP’li belediyeler hakimdir ve hiç ara dönemleri de olmadığı biliniyor.
 
ÇANAKKALE DEĞERLERİ LEKELENİYOR
 
Kazdağlarının Balıkesir tarafından bular yaşanırken, Çanakkale cadde ve sokaklarında billboardlara Kazdağları vurgusu yapan reklamların yayınlanması dikkat çekiyor. Çanakkale Belediyesi şehrin hemen her bölgesindeki reklam alanlarına ve billboardlara “Kazdağları yoksa Ezine Peyniri yok. Kadağları yoksa Çanakkale domatesi yok. Kazdağları yoksa Bayramiç Beyazı yok”  cümlelerin yazıldığı reklamlar yer alıyor.
Bu reklamlar aynı zamanda kentte de tartışma konusu oldu. Altın madeni üzerinde Çanakkale’nin dünyaca ünlü ürünlerine zarar verildiği belirtiliyor. Eylemlerin başladığı günden bu yana birçok sivil toplum kuruluşu ve odalar bu konuya vurgu yaparak kentin değerlerine zarar verilmemesi istendi. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı da bu konuda herkesi uyaran mesajlar verdi.  Gelişmeler bu yönde yaşanırken, Çanakkale Belediyesi’nin tüm billboardlarda böyle çalışma yapması tartışmaları yeniden başlattı.

Mehmet Güler
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.