Reklam

Türkiye’nin en güzel üniversitesine kayıtlar başladı Hoş geldiniz (VİDEO)

Son yıllarda başarıları ile dikkat çeken ve konumu ile Türkiye’nin en güzel üniversitesi olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne  (ÇOMÜ) bu yılın ilk kayıtları yapıldı. Çanakkale’ye her yönü ile büyük katkı sağlayan öğrencilere yenileri ekledi.

1014
Türkiye’nin en güzel üniversitesine kayıtlar başladı Hoş geldiniz (VİDEO)
VİDEO HABER


 
 Yeni öğrencilerin ilk kayıt yapmaları nedeniyle tören düzenlendi. ÇOMÜ Anafartalar Yerleşkesi Eğitim Fakültesi'ndeki 2019-2020 Akademik Yılı ilk öğrenci kayıt törenine, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekilli Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ile öğrenciler katıldı.
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının ilk kayıt programının açılış konuşmasını gerçekleştiren Eğitim Fakültesi Dekanı Salih Zeki Genç, Fakültenin yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler vererek yaptığı açılış konuşmasında “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi,  Öğretmen okulları kökeninden gelen bir mirasın üzerinden eğitimini başarısını günümüze de devam ettirmektedir. 16 Mart 1848’den bugüne 170 yıllık  öğretmen yetiştirme sürecinde Çanakkale, 50 yıllık öğretmen yetiştirme tecrübesine sahiptir. 1870’li yıllarda  Anafartalar Yerleşkesi ile başlayan bu serüven, 1992 yılındaki Üniversitemizin kurucu fakültesi olması ile devam etmiştir. Ülkemizin önde gelen öğretmen yetiştiren kurumların arasında haklı bir gurura sahip olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Anafartalar yerleşkesinde bugüne kadar geçen çeyrek asırda,  20 binin üzerine öğretmen adayını  eğitim camiasına kazandırmıştır. Fakültemizde bugün, 8 bölüm,  15’i örgün 2’si ikinci öğretim olarak eğitim veren 17 tane aktif öğretmenlik programı, 19 profesör, 36 doçent, 60 doktor öğretim üyesi, 44 öğretim görevlisi ve 21 Araştırma görevlisi olmak üzere  toplam 180 öğretim elemanı ile  eğitim öğretim faaliyetini sürdürmektedir.  3 Bin 800 lisans öğrencisine sahip olan fakültemizde aynı zamanda 550 öğretmen adayına da formasyon eğitimi vermektedir. Bu yıl kayıt olacak öğrencilerimiz de dahil toplam 3 Bin 800 öğrencimize hizmet sunacağız. Geçtiğimiz yıllarda Üniversitemizde alınan bir kararla Anafartalar yerleşkesinde eskiyen binaların yenilenme çalışmalarına başlandı ve yeni binamız tamamlandı. 2018-2019 ikinci eğitim öğretim yılında eğitime başladığımız binamızda, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Güz dönemi itibari ile  tam kapasiteli hizmet vermiş olacağız.  On binlerce Öğretmem mezun etmiş Anafartalar yerleşkesindeki Eğitim Fakültesi, tüm imkanlarıyla Anadolu’nun dört bir tarafında  ülkenin aydınlık geleceğini inşa eden yeni öğretmenler yetiştirmeye devam edecektir” dedi.

ÇOMÜ 1992 YILINDAN İTİBAREN YÜKSEK EĞİTİMDE YERİNİ ALDI

ÇOMÜ’nün 1992 yılından itibaren yüksek eğitimde yerini aldığını söyleyen ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, “Üniversitemiz hepinizin bildiği gibi 1992 yılından itibaren yüksek eğitimde yerini almış. Önemli üniversitelerimizden bir tanesidir. Hızlı bir şekilde büyüyen güzel bir üniversite. Bu üniversitenin çok daha iyi yerlere  gelmesi için hep birlikte bütün STK’larımız, yerel birimlerimiz, valiliğimiz, belediyemizle birlikte desteklerinizi daha da fazla bekliyoruz. İlk göreve geldiğimiz günden itibaren bir iddiada bulunduk. Bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz. Biliyorsunuz YÖK’ün son yıllarda uluslararalılaşma, kalite ve benzeri alanlarda araştırma üniversiteleriyle ilgili önemli çalışmaları var. Ülkemizin laik  olduğu yere gelebilmesinde üniversitelerin önemli bir yeri vardır. Bilimin temeli araştırma. İlk ve ortaöğretim çok çok önemli. Ama bilimsel araştırmalar, faaliyetler üniversitelerden yürütülür. Ülkelerin kalkınmasında, gelişmesinde üniversitelerin önemli bir rolü vardır. Biz üniversitelerin bu rolünü Çanakkale Üniversitesinde  en güzel şekilde yerine getirmeye kararlıyız. Asla boş vaktimiz yoktur. İstanbul Üniversitesi’nde yaklaşık 36-37 yıldır hizmet verdim. Tecrübelerimizi buraya da aktarmaya niyetliyiz. Bu üniversitede önemli potansiyel var. Bu potansiyeli harekete geçirip. Onsekiz Mart Üniversitesi’ni laik olduğu en güzel yere yerleştirme konusunda kararlıyız. Bu kararı mı  gerçekleştirmeye azimliyim. Bütün dekanlarımızla, akademik kurullarımızı yaptık. Hiç kimseye iyi tatiller demedim. Hocanın tatili olmaz. Hoca denizde bile yüzerken proje düşünün, makale düşünün, araştırma düşünün diye bütün hocalarımıza tavsiyelerde bulunduk. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi aynı zamanda öğrenci odaklı bir üniversite olacaktır.Anneler, babalar öğrencileri bizler emanet etti. Bu emaneti en güzel şekilde yerine getirmek  bizim boynumuzun borcudur. Öğrenciler den bizim arzumuz. Çanakkale’nin güzel imkanını araştırmaya, çalışmaya yönetmemiz lazım” şeklinde konuştu.

ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN ÜNİVERSİTELERDE VERİLEN EĞİTİMLER ÇOK ÖNEMLİDİR
 
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise, “Çanakkale ruhunun doğduğu, Çanakkale destanının yazıldığı topraklara, Çanakkale’mize hoş geldiniz. Türkiye’nin en güzel üniversitelerin başında gelen On Sekiz Mart Üniversitemizi tercih eden bütün öğrencilerimizi öncelikle tebrik ediyorum. Sevgili öğrencilerimizi yetiştiren, üniversite hayatına hazırlayan velilerimizi kutluyorum. Yeni kayıt döneminin üniversitemize, sevgili öğrencilerimize, rektörümüze çok kıymetli hocalarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Üniversitemiz bünyesinde hızla artan fakülte, meslek yüksek okulları öğrenci sayısıyla bölgemizde ve ülkemizde göz dolduran ve tercih edilen en başarılı üniversiteler arasında. Rektör hocamız yeni bir hedef belirledi. Hem araştırma üniversitesi, hem dünya üniversitesi olma yolunda hızla ilerlemekte. Vatanımız ve bağımsızlık aşkıyla tarihi altın harflerle nakşedilen destansı mücadelenin verildiği Çanakkale, bağımsızlığımızın da sembolü olan önemli bir şehir. Tarihi, doğası ve kültürel zenginlikleriyle göz dolduran ilimizin değerlerine değer katan üniversitemiz, ilimizin aynı zamanda bir ilim ve kültür kenti olması noktasındaki markalaşma hedefine de en büyük desteği veren kurumların başındadır. Ülkemizin geleceği için üniversitelerde verilen eğitimler çok önemlidir. Üniversiteler bulundukları şehri, bölgeyi çevresinde yer alan bütün kurum, kuruluş ve yerel insanıyla bütünleşerek sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan kalkındıran ve gelişimini sağlayan yapıların en başındadır” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü öğrencisi Tilbe Kaçmaz'a, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü öğrencisi Beste Candan'a, Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan ise Japonca Öğretmenliği bölümü öğrencisi Emir Ateş'e öğrenci kimlik kartları ile çiçek takdim ederek, başarılar diledi.
ÇOMÜ'de, 2019-2020 akademik yılında bir hafta devam edecek olan kayıtlarda 10 bine yakın öğrencinin kayıt yaptırması bekleniyor.
 
İbrahim Akın Kazancı
 Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.