Reklam

Provokatörlerden rahatsız olan eylemciler çadır alanı terk ediyor  Biz uyarmıştık 

Kirazlı’daki maden arama bölgesine bir süre önce çadır kurarak eylem yapanların amacının çevre olmadığını ve çevre üzerinde ülkeye zarar verilmek istendiğini defalarca haber yapmıştık. Haftalar sonca buradaki bazı gruplardan PİKAMP grubu, “İkinci Gezi olaylarını başlatmak isteyenleri tanımıyoruz”

610
Provokatörlerden rahatsız olan eylemciler çadır alanı terk ediyor  Biz uyarmıştık Kirazlı’daki maden arama bölgesine bir süre önce çadır kurarak eylem yapanların amacının çevre olmadığını ve çevre üzerinde ülkeye zarar verilmek istendiğini defalarca haber yapmıştık. Haftalar sonca buradaki bazı gruplardan PİKAMP grubu, “İkinci Gezi olaylarını başlatmak isteyenleri tanımıyoruz” diyerek bölgeden ayrıldılar. 

Çanakkale’nin Kirazlı bölgesinde sürdürülen madencilik faaliyetine karşı ilk çadırlı eylemi başlatan PİKAMP grubu, çadır alanından çekilme kararı aldı.  Grup adına yapılan yazılı açıklamada, “Halkı siyasi eylem ve söylemlerle bölmeye çalışan, buradaki emekleri sömürüp ikinci Gezi olaylarını başlatmak isteyen hiçbir kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) tanımadığımızı bildiririz. Bugün itibariyle güvenini kaybetmiş bir komiteyle, siyasi söylemlerle nöbeti bölmeye çalışanlarla, kendini halk gibi gösteren provokatörlerle günlük yaşam alanını paylaşmayacağımızı duyururuz” denildi. 
Kirazlı bölgesindeki altın madeni çalışmalarına karşı başlatılan nöbet eyleminin 22. gününde, bazı gruplar alandan ayrılmaya başladı. Çadır eylemlerini başlatan Çanakkale merkezli PİKAMP grubu, bugün çadır alanından ayrılacağını açıkladı. 4 çadırla başlattıkları mücadelede 26 Temmuz'da su ve vicdan nöbetine dahil olduklarını belirten grup üyeleri, yaptıkları yazılı açıklamada, “Nöbetteki 3.günümüzde ilk astığımız afiş 'Biz halkız, siz’ pankartıydı. Bu inançla çıktığımız nöbetin ikinci afişi ise 'Sivil direniş’ oldu. Ve çığ gibi büyüdük. Bugün görüyoruz ki halkın isteğine kulak asmayan, ihtiyaçları karşılayamayan, omuz omuza mücadele ederken halka şeffaf olamayan bir komite ile karşı karşıyayız. Öte yandan halkı siyasi eylem ve söylemlerle bölmeye çalışan, buradaki emekleri sömürüp ikinci gezi olaylarını başlatmak isteyen hiçbir kurum, kuruluş ve STK'yı tanımadığımızı bildirir, amacımızın maden yasasının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekmek olduğu, ağaç katliamının bir an önce durdurulması gerektiği ve Kirazlı'daki bilinmezliklerin bir an önce ortaya çıkarılması olduğunu tüm samimiyetimizle bildirmek isteriz. Topraklarımızın, havamızın ve suyumuzun halk olarak sürekli koruyucusu olacağımızın sözünü veriyoruz. Bugün itibariyle güvenini kaybetmiş bir komiteyle, siyasi söylemlerle nöbeti bölmeye çalışanlarla, kendini halk gibi gösteren provokatörlerle günlük yaşam alanını paylaşmayacağımızı, bu en doğal hakkımız olan direnişimizi legal yollarla dünyaya duyurmaya halk olarak devam edeceğimizi duyuruyoruz. Bundan sonra da herhangi bir siyasi kurum, kuruluşa bağlı olmayan, olsa bile bizi buna sonuna kadar inandıracak, bizlerin de haklı bulduğu her yasal eylemin sonuna kadar arkasındayız” denildi.

MARJİNAL GRUPLAR DEVREDE 
Kirazlı’daki altın madeni arama bölgesinde aniden başlatılan çadır eylemlerine şehir dışında da bir çok grup geldiği biliniyor. Özellikle marjinal gruplar burada kamp kurarak bölgedeki organizasyonları ele geçirdi. Hem sosyal medya üzerinde hem de köylüleri gezerek vatandaşları yalan bilgiler üzerinden kandırıyorlar. Aynı şekilde hem Çanakkale’ye hem de devlete zarar vermek için başlatılan çalışmalar birçok kesimden de tepki topladı. Bölgede kamp kuran bazı vatandaşlar da bundan rahatsız olduklarını defalarca dile getirdi. Buradaki bu sorun düzelmeyince bazı gruplar bölgeyi terketmek zorunda kaldı. 
Öte yandan, eylemlerin sürdüğü dönemde bazı terör örgütlerine üye kişilerin de kamp bölgesine gelerek devlet aleyhine kampanyalar yürüttüğü gelen bilgiler arasında. 

Bünyamin Nami Tonka -İHA

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.