Çanakkale Valisi Tavlı’dan maden sahasındaki iddialara ilişkin açıklama! (VİDEO)

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, kentte son günlerde tartışmalara konu olan Kirazlı Maden Sahasındaki iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

2515
Çanakkale Valisi Tavlı’dan maden sahasındaki iddialara ilişkin açıklama! (VİDEO)
VİDEO HABER


 
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, kentte son günlerde tartışmalara konu olan Kirazlı Maden Sahasındaki iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Vali Tavlı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Çanakkale İli merkez Kirazlı Köyü-Balaban Tepe (Taşlı Tepe Mevkii) sınırlarında Doğu Biga Madencilik tarafından yasal mevzuat çerçevesinde yapılan madencilik faaliyetiyle ilgili olarak maalesef birtakım yanlış bilgilerle vatandaşlarımızın çevreye olan duyarlılığını ve hassasiyetini yönlendirmeye çalışan grupların olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle Çanakkale Valiliği olarak konu ile ilgili açıklama yapılması zarureti doğmuştur. Çanakkaleli vatandaşlarımızın ve valiliğimizin Kazdağları ve çevre konusundaki hassasiyeti en üst noktadadır. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanımız, Şehitliklerimiz, Çanakkale Boğazımız, Kazdağı Ayazma Pınarı Tabiat Parkımız, Troya Tarihi Milli Parkımız, Assos gibi birçok tarihi, turistik, kültürel ve doğa harikası değerlerimize hep birlikte sahip çıkarak gözümüz gibi korumaya çalışıyoruz.
 
Konu ile ilgili geçmişten günümüze kadar devam eden süreçle ilgili kısa bir bilgi verecek olursak; Bahse konu bölge ile ilgili doğal sit alanının tescilinin kaldırılması, izin, ruhsat gibi çalışmaların ilgili Bakanlıklar ve kurumlar tarafından 2000 yılı ve 2001 yılında başlatıldığı anlaşılmıştır. Bu yıllarda başlatılan işlemlerle Doğu Biga Madencilik tarafından maden arama ruhsatı, maden işletme ruhsatı Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğünden alınmıştır. Bahse konu maden sahası ile ilgili ÇED Yönetmeliği kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan ÇED raporunun, incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucunda; altın-gümüş madeni ve zenginleştirme tesisi için 2013 yılında ÇED olumlu kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilmiştir. Kirazlı altın-gümüş madeni kapasite artışı ve zenginleştirme tesisi projesinin ÇED olumlu raporunun iptali istemiyle açılan dava, Danıştay ilgili Dairesi tarafından oybirliğiyle reddedilerek ÇED raporunun hukuka uygun olduğu belgelenmiştir. Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2016 tarihli olurları ile verilen izin kapsamında Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce 2017 yılında kesimine başlanan ve maden sahasında kesimi yapılan toplam 13.400 adet ağacın olduğu alan, madencilik faaliyeti sonlandığında, Doğu Biga Madencilik şirketi tarafından Rehabilitasyon çalışmaları yapılarak Orman Bölge Müdürlüğümüze teslim edilecek ve bu alanın tamamı ağaçlandırılarak eskisine oranla daha yeşil bir alana dönüştürülecektir.
 
Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğümüzce daha yeşil bir çevre için önceki yıllarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları hakkında bilgi verecek olursak; İl genelinde, 2003-2018 yılları arasında ağaçlandırma çalışmalarında 27 milyon adet fidan dikilmiştir. 2018 yılında yaklaşık 3 milyon fidan dikilmiştir. Yılda ortalama 3.5 milyon fidan üretimi gerçekleştirilmektedir. İlimizde Ormana yapılan bakım ve gençleştirme çalışmaları ile orman servetimizin son 12 yılda yaklaşık 12 milyon metreküp artmasına da katkı sağlanmıştır.
 
Doğu Biga Madencilik tarafından Çanakkale İl Özel İdaresine işyeri açma ve çalışma ruhsatı başvurusu yapılması üzerine, Hukuki süreçler de sonuçlandığından meri mevzuat çerçevesinde; Çanakkale İl Özel İdaresince 1. sınıf işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmiştir. Çanakkale’de yaşayan vatandaşlarımızın ve konunun uzmanlarının da bildiği üzere, maden faaliyeti yapılan Merkez Kirazlı Köyü – Balaban Tepe (Taşlı Tepe Mevkii) sahasının Endemik bitkilerin yaşam alanı bulduğu Kazdağları diye bilinen yöre ve Kazdağları Milli Parkı ile hiçbir ilgisi yoktur. Maden sahası Kazdağlarına kuş uçumu 40 km uzaklıktadır. DSİ tarafından yapılarak Çanakkale Merkez İlçe içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar İçme Suyu Barajından Doğu Biga Madencilik maden işletme tesisine Devlet Su İşleri tarafından hiçbir şekilde su verilmeyecektir. Çan Kumarlar Köyü sınırlarında Doğu Biga Madencilik tarafından inşası devam eden Altınzeybek Göletinden maden işletme tesisinin su ihtiyacı karşılanacaktır. Doğu Biga Madencilik Maden Zenginleştirme Tesisi Atikhisar barajı yağış havzasının kesinlikle dışındadır. Çanakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar barajına zarar verecek herhangi bir faaliyet yürütülmesi söz konusu değildir. Bahse konu firmanın tüm faaliyetlerini ÇED raporuna uygun bir şekilde yürütmesi ilgili kurumlar ve Valiliğimizce bizzat takip edilecek ve ÇED raporuna aykırı herhangi bir işleme asla müsaade edilmeyecektir.
 
Konuyla ilgili devlet kurumlarından ve Valiliğimizden bilgi alınmadan vatandaşlarımızı yanıltıcı yorumlar yapıldığını üzülerek müşahede ediyoruz. Çanakkaleli bütün vatandaşlarımızın çevre konusundaki hassasiyetini yakından biliyoruz ve hep birlikte; devletimizin bütün imkanlarını da seferber ederek destanlar şehri Çanakkale’mizin çevresini ve çehresini en iyi şekilde koruyarak, geliştirerek ülkemizin en yaşanabilir, en ulaşılabilir İli olması için bugüne kadar en üst seviyede gayret gösterdik ve göstermeye de devam edeceğiz.”
 
 Etiketler; #orhan tavlı
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.