Reklam

Demonstrasyonda Hasatlar Yapıldı Verimler Yüksek

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından; Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve 4 özel firma tarafından geliştirilmiş 8 farklı buğday çeşidinin tanıtıldığı ve son yıllarda Çanakkale de Buğday çeşit demonstrasyonlarında en yüksek verimin alındığı çeşitlerden oluşan “ Buğday Çeşit Demonstras

259
Demonstrasyonda Hasatlar Yapıldı Verimler Yüksek


Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından; Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve 4 özel firma tarafından geliştirilmiş 8 farklı buğday çeşidinin tanıtıldığı ve son yıllarda Çanakkale de Buğday çeşit demonstrasyonlarında en yüksek verimin alındığı çeşitlerden oluşan “ Buğday Çeşit Demonstrasyonu” hasat etkinliği, merkez ilçeye bağlı Kumkale köyünde yapıldı. Yapılan hasatta buğdaylarda görülen verimlilik yüzleri güldürdü. 
Kumkale köyü üreticilerinden Aytaç Pınar’a ait tarlada düzenlenen hasat etkinliğine; Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, Biga İlçe Tarım Ve Orman Müdürü Vasfi Karaca, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri, İl Ve İlçe Müdürlüklerinden Konu Uzmanı Teknik Personel, Köy Muhtarları,  Tohum Firmaları, Stajer Öğrenciler ve çok sayıda üretici katıldı.
Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga yaptıkları konuşmalarda “Sertifikalı hububat tohumluğu kullanımında ortalama dekara 100-120 kg daha fazla verim elde edildiği, Demonstrasyonun amacının yöremizde sertifikalı tohum kullanımını arttırmak, farklı çeşitlerin adaptasyonunu, verim ve kalite durumlarını üreticilerimize göstermek.” olduğunu vurguladılar.    
Demonstrasyon sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Volkan Can tarafından, Demonstrasyona alınan Köprü, Yüksel, Adelaide, Masaccio, Tigre, Miranda, Otilia Ve Nomade buğday çeşitlerinin önceki yıllarda farklı ilçelerde kurulan demonstrasyonlar da öne çıkan, yüksek verim ve kalite potansiyeline sahip çeşitler olduğu ve bu yıl sulama yapılmadan, toprak tahlil sonuçlarına göre gübreleme yapılarak yetiştirildiklerini belirterek çeşitlerin morfolojik, tarımsal, patolojik ve kalite özellikleri konusunda katılımcılara bilgi verildi.  Etkinlikte daha sonra hasada geçildi. Hasat; Buğday çeşitlerinin tek tek hasat edilerek tartılması ile sona erdi.
 Buğday hasadı sonucunda çeşitlerden dekara alınan verimler ise şöyle  Tigre 931 kg,  Adelaide    895 kg,  Otilia 889 kg,  Yüksel 879 kg,  Masaccio 879 kg, Köprü 853 kg,  Nomade 837 kg ve  Miranda 832 kg verim elde edildi. 


 


Kaynak: Haber Merkezi

Etiketler; #DEMONST
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.