Reklam

Damla sakızı ekonomiye kazandırılıyor

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü  ile  Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün ortak girişimleri doğrultusunda  gıda, sağlık, kozmetik gibi alanlarda kullanılan damla sakızına yönelik Bozcaada’da Sakız Ağacı Tesisi kurulması için ortak proje  yürütülmesi planlandı.

252
Damla sakızı ekonomiye kazandırılıyor

Proje kapsamında adalarda sakız bitkisinin yetişebileceği uygun alanlar tespit edildi. Proje alanında yapılan programda deneme amaçlı dikilen fidanlar kontrol edilip , uygulamalar ile ilgili teknik bilgiler aktarıldı. Programa Çanakkale Orman Bölge Müdür Yardımcıları Birol Dündar ve Ahmet Köle , Şube Müdürü Mustafa Demirbaş, İşletme Müdürü  Ali Gür  katılım gösterdi. Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden ise  Şube Müdürleri Başak Egesel ve İbrahim Atılgan ile Bozcaada İlçe Müdürü Müveddet Atmaca ve Gökçeada  Müdürü Mehmet Kavruk katıldı.   Programa çok sayıda gönüllü çiftçi eşlik etti.
Sakız ağacı (Pistacia lentiscus L.) yurdumuzda Ege ve Akdeniz kıyılarında, maki bitki örtüsü içinde yer alan, her dem yeşil, çalı formunda bir bitkidir. Bütün Akdeniz kıyılarında doğal yayılış gösteren bu bitki türünün, damla sakızı (Mastik) elde edilen varyetesi P. lentiscus var. chia Sadece Yunanistan’ın Sakız adasının güneyinde ve burayla hemen hemen aynı ekolojiye sahip olan Türkiye’nin batısındaki Çeşme yarımadasında bulunmaktadır.
Fiziksel ve kimyasal özellikleri açısından bir bitkisel reçine olan damla sakızı, ağacın gövde ve kalın dallarının yaralanmasıyla elde edilmektedir. Sakız reçinesi, floem (soymuk) dokusu içinde bulunan salgı kanallarındaki, salgı hücreleri tarafından üretilmektedir. Açılan yüzeysel yaralardan kendiliğinden akan bu doğal reçine, havayla temas edince sertleşerek damla sakızının bilinen yuvarlak-oval şeklini ve sarımsı rengini kazanır. Verim çağı 15-50 yaşları olan bir ağaçtan, ortalama 300-350 g sakız toplanabilir. Damla sakızının toptan olarak tahmini kilogram fiyatı 300 Euro’nun üzerindedir.
 


Kaynak: Haber Merkezi

Etiketler; #damla #sakız
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.