Reklam

Gündemleri Troia Festivali

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan ve yönetimindekiler, Saadet Partisi Çanakkale İl Başkanı Süleyman Saçıkara ve yönetimi ziyaret etti. Ziyarette gündem konusu ise iptal edilen Troia Festivali.

4625
Gündemleri Troia Festivali


Ekonomik gerekçelerle iptal edilen Troia Festivali, kent gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Çanakkale tanıtımına büyük katkı sağlayan ve dünyanın en önemli değerleri arasında bulunan Toria için yarım asırdan fazladır yapılan festivalin iptali büyük yankı uyandırdı. CHP’nin Saadet Partisi ziyaretinin konusu da festival oldu.
Yapılan ziyarette Saadet Partisi Çanakkale İl Başkan Saçıkara, “Çanakkale’miz de ve Türkiye genelinde biz her zaman haklının yanındayız. Kim haklıysa onun yanındayız . Benim babam da oğlumda haksızsa biz onunda karşısındayız. Biz her zaman haksızlığın karşısındayız. Bu demokrasi savaşında da diyelim bu bir savaştı ki öyle görünüyor. Onun için biz her zaman haklının yanında olduğumuzu burada da gösterdik” dedi.

Saadet Partisi Çanakkale İl Başkanlığı’nda yapılan ziyarette Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, Saadet Partisi Çanakkale İl Başkanı Süleyman Saçıkara ile yaklaşık 20 dakika görüştü.
Yapılan ziyaret hakkında konuşan CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, “Türkiye’de demokrasinin gelişmesi, yerleşmesi ve tekrar parlamenter sisteme dönülmesi ile ilgili çalışmalarda bulunan bizler gibi düşünen siyasi partileri ziyaretlerimize devam ediyoruz. Daha önce bildiğiniz gibi İYİ parti ve HDP’yi ziyaret ettik. Bu günde Saadet Partisini ziyaret ediyoruz. Saadet partisi bildiğiniz gibi 31 Mart seçimlerinden sonra özellikle İstanbul’daki seçim sonuçlarında son derece yasal olduğu, hiçbir şekilde problem sıkıntı olmadığı konusunda bizler gibi düşünen halkın iradesine saygı gösterilmesini düşünen, isteyen bir siyasi partimizdi. 23 Haziran’da yapılan seçimlerde de yine aynı anlayışla seçimlere girdiler. Kendi adaylarıyla birlikte son derece demokratik bir yarış süreci yaşadı. Hepimizin ortak bir hedefi vardı. Oda şuydu; 31 Mart seçimlerinde gasp edilen halkın iradesinin tekrar sandıkta en iyi şekilde yansıması yönünde çalışmalar yapmaktaydı. Bu noktada ben sayın genel başkanları Temel Karamollaoğlu olmak üzere tüm üst düzey yöneticilerine, il başkanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gerçekten biliyorsunuz bu 23 Haziran seçimleri sadece İstanbul seçimlerinin ötesinde bir Türkiye seçimleri gibi oldu. Bir demokrasi mücadelesi şeklinde oldu. Burada da halkımız, 16 milyon İstanbullu kendilerine yapılan haksızlıklara en güzel cevabı sandıkta vererek açık ara tekrar 31 Martta seçimi kazana Ekrem İmamoğlu’nu belediye başkanı olarak seçmişti. Ben bu demokrasi mücadelesinde sunmuş oldukları katkılarından dolayı ben saadet partisine il başkanları nezdinde tüm saadet partili arkadaşlarımıza, seçmenlerimiz yöneticilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizlerinde bugün misafir ettikleri için yine kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KİM HAKLIYSA ONUN YANINDAYIZ
Saadet Partisi Çanakkale İl Başkanı Süleyman Saçıkara , “İl başkanımızın bizi ziyaretinden dolayı biz çok memnun olduk. Çanakkale’miz de ve Türkiye genelinde biz her zaman haklının yanındayız. Kim haklıysa onun yanındayız. Benim babam da oğlumda haksızsa biz onunda karşısındayız. Biz her zaman haksızlığın karşısındayız. Bu demokrasi savaşında da diyelim bu bir savaştı ki öyle görünüyor. Onun için biz her zaman haklının yanında olduğumuzu burada da gösterdik. Göstermeye de devam edeceğiz. İnşallah bu ülkeyi beraber kurtaracağız. Bu demokrasi handikabından hep beraber kurtaracağız. Onun için bugün ki ziyareti ben çok önemsiyorum. Kendilerine teşekkür ediyorum. İl başkanımıza ve genel başkanlarımıza da bu konuda izin verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Biz her zaman kendileriyle görüşüyoruz. Her zaman iyi çalışıyoruz. Ama bu demokrasiyi sizlerin de desteğiyle aşacağız. Şimdiye kadar da aşmışızdır. Müslüman alemi hiç bir zaman için çökmeden kalkmayı öğrenmemiştir. Biz şimdi şuanda çöküyoruz ve çöktükten sonrada sıçramaya geçeceğiz inşallah. Biz buna inanıyoruz ve iman ediyoruz” şeklinde konuştu.

FESTİVALİN İPTALİNE NEDEN OLAN KONULARIN İRDELENMESİ DEĞERLENDİRİLMESİ LAZIM
Troya festivalinin ekonomik nedenlerden iptal olduğu konusu hakkında konuşan CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, “Troya festivali Türkiye de ki en eski festivallerden bir tanesidir. Biliyorsunuz yine 15 Temmuz darbe girişiminde de yapılmamıştı. Bu senede yapılamıyor . O dönemde Türkiye ciddi bir krizden geçmişti. Şimdide çok ciddi büyük bir ekonomik krizden geçiyor. Bugün Türkiye maalesef ekonomik olarak iflas etmiş durumda, işsizlik çok hatsa faya çıkmış durumda, 8 milyonun üzerinde işsiz yurttaşımız var. İnsanlar iş bulamadıkları için intihar ediyorlar. Kendilerini yakıyorlar. Atanamayan binlerce öğretmen adaylarımız var. Kamu görevlisi olarak atanmayı bekleyen insanlarımız var. Çanakkale de bu ekonomik krizden en yüksek düzeyde payını alan kentlerden bir tanesi Çanakkale belediyesidir. Troya festivalini yaptığı zaman en iyi şekilde yapıyor. Ama inşaat sektöründe ki ekonomik kriz Çanakkale’yi de çok etkiledi. Belediyeyi de çok etkiledi. Belediyenin gelirlerinde çok ciddi düşüşler oldu. Şuanda çok acil yapılması gereken işleri yapabiliyorlar. Dolayısıyla Çanakkale belediyesi de bu sene yani geçmiş dönemde olduğu gibi festivale ara vermeyi uygun gördü. Bu meclis de konuşuldu .Biz kendi içimizde de konuştuk. Esas sorgulanması gereken ertelenmesine Türkiye bu yıl ekonomik kriz yaşıyor. Bugün dünyanın en güzel ülkesinde yaşıyoruz. Çok bereketli topraklarımız var ama maalesef her şeyi dışarıdan ithal eder duruma geldik bunların sorgulanması lazım. Festivalin iptaline neden olan konuların irdelenmesi değerlendirilmesi lazım diye düşünüyorum” diye açıklama yaptı.
ÇANAKKALE’NİN O GEÇMİŞİNE ÇOK UYGUN OLMAZDI
Küçük bir bütçe ile yapıla bilinir mi sorusuna cevap veren CHP İl Başkanı Güneşhan, “Göstermelik yapmaktansa, Türkiye’nin yaşadığı içinde ki gerçeği daha gündeme oturtturabilmek için yapmamak daha doğru olacaktır. Yani yapılabilirdi. 3 tane panelist getirilirdi. Panelistlerle söyleşi yapılabilirdi. Küçük bir konser verilebilirdi. Ama Çanakkale’nin tarihine Çanakkale’nin o geçmişine çok uygun olmazdı. Bence dediğim gibi Türkiye hangi noktaya geldi bunun bir değerlendirilmesini yapmak lazım. Ve ben sunuda şöyleyim daha da kötüye gidiyoruz. Ve bu iktidarında bu ekonomik sorunların üstesinden gelebileceğine ben kesinlikle inanmıyorum. Kimse de inanmıyor. Bunun da en somut örneğini 23 Haziran da İstanbul seçimleri ortaya koydu. Sadece ekonomiyi kötü yönetmiyorlar. Hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler, sağlıktır, eğitimdir gibi birçok alanlarda Türkiye şuanda iflas etme noktasına bitme noktasına gelmiştir. Dediğim gibi yoksa yapılır. Yapılmaz diye bir şey yok. Yine Çanakkale belediyesinin sosyal, kültürel programları devam ediyor. Biliyorsunuz şuan da korolar festivali devam ediyor. İşte aylık yapılması gereken etkinlikler yapılıyor” diye açıklamalarda bulundu.
ÇANAKKALE’ DE SON 17 SENEDE 12 TANE FABRİKA SATILDI VE KAPATILDI
Saadet Partisi Çanakkale İl Başkanı Süleyman Saçıkara , “Troya festivali ile ilgili biz dört sene önce bir açıklama yapmıştık ve ilerde yarın bir gün ekmek alacak paramız olmayacak diye bir basında konuşmuştuk. Niye böyle söyledik Çanakkale’miz de son 17 senede 12 tane fabrika satıldı ve kapatıldı. Şimdi kim bize krizde yardımcı olacak. Fabrikalar en azından ufak tefek tıkırdayacaktı ki biz krizden çıkıp Troya festivalini yapacaktık. Niye şimdi gittik oraya AVM yaptık. AVM’lerden ne kadar para geliyor bize sünger gibi sömürüyorlar. Paralarımız yurt dışına kaçıyor. Bizim elimizde para kalmıyor. Bu ekonomik sorunu bunlar çözemezler. Niye biliyor musunuz? Ekmek var ,un var ,su var ama maya yok maya yani bir şeyi yapmak için maya olması lazım. Burada fabrikalarımız çalışıyor olsaydı en azından bu krizi çok çabuk atlatırdık. Troya festivalini de istediğimiz gibi yapardık ama şuanda bu krizin derinleşerek gittiğini görüyoruz. Ve ileride çok büyük facialar geleceğini de görüyoruz ama inşallah biz yanılırız. İnşallah Troya festivalinin bir sonraki sene yapılmasını temenni ediyoruz ama birkaç sene daha yapılamayacağını görüyoruz biz çünkü ekonomik kriz gittikçe derinleşiyor. Bu nedir modern köle, insanlar modern köleleştiriliyor. Asgari ücretle insanları mahkum ediyorlar” dedi

Damla Şener  Okdaş
 


Etiketler; #günden
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.