Çocuk işçiler için farkındalık çalışması

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’ne farkındalık yaratmak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından yürüyüş yapıldı.

169
Çocuk işçiler için farkındalık çalışmasıAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü kapsamından etkinlik düzenlendi. İlk olarak kurum tarafından Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda stant açılarak konu hakkında bilgilendirme yapıldı. Daha sonra Çarşı Caddesi’nden Morabbin Parkı’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi.
Konu hakkında konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Gündüz Bağcı, “Çalışan çocuklar gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin sorunudur. Çocukların büyük bir bölümü düşük ücretlerle, ihmal ve istismar içeren güç koşullarda ve uygun olmayan işlerde çalışmaktadırlar. Nedenleri ne olursa olsun çocukların çalışma hayatında yer almaları, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz olarak etkileyebilmekte, fiziksel gelişme sürecini henüz tamamlamamış olan çocukların çalışma hayatında karşılaştıkları riskler de çalışma süreleri ve çalışma şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 12 Haziran 2002'de, çocuk emeğine ve onu ortadan kaldırmak için gerekli çabalara dikkat çekmek amacıyla bugünü Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü ilan etti. Türkiye'nin imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine göre, 18 yaşını doldurmamış her birey çocuktur. 4857 Sayılı iş Kanunu Madde 71, 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılmasının yasak olduğunu belirtir. Ayrıca, 15 yaşını tamamlamış ancak 18 yaşını tamamlamamış genç işçilerin çalışmasına izin verilecek işler ile 14 yaşını aynı zamanda ilköğretimini tamamlamış çocukların çalıştırılabilecekleri hafif işler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenir. Buradan yola çıkılarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, çocukları ait görmek en büyük arzumuz ve bu yönde çalışmalar yapmaya devam etmekteyiz. Henüz gelişimini tamamlamamış olan çocuklarımızın çalışma hayatında olmasına karşıyız ve tüm Türkiye'yi de bize katılmaya davet ediyoruz. Ve büyük bir sesle buradan haykırıyoruz. Çocukların sömürülmesine ve çocuk işçiliğine hayır.” İfadelerini kullandı.

Muzaffer Cirtel
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.