Güzelyalı  plajları doldu

Güzelyalı’da buluna plajlar dolmaya başladı. Suyunun temizliği ve şehir merkezine yakın olması nedeniyle vatandaşlar buraya akın ediyor.

310
Güzelyalı  plajları doldu

 
Çanakkale’ye gelen yerli ve yabancı binlerce turist, suyunun temiz olması ve sağladığı birçok imkan ile Güzelyalı Belediye Halk Plajı  tercih ediyor.  Ayrıca plajın hemen yanında bulunana piknik alanı tatilciler alternatif sunuyor. Artan sıcaklıklarla birlikte Çanakkaleliler Güzelyalı Belediye Halk Plajına akın ederek, kendilerini Çanakkale Boğazı’nın serin sularına bırakıyor. Oturma alanları, mangal yerleri, yeşil alanları ve çay bahçesiyle denize girmek isteyenlere değiş imkanlar sağlıyor. Hem piknik yapılabilecek hem de denize girilebilecek bir tesise dönüş olan Güzelyalı Belediye Halk Plajı ve piknik alanı güvenlik görevlisi, WC alanları, çocuk oyun alanlarını da içinde barındırıyor. Güzelyalı Halk Plajı’nda ise engelli vatandaşların da rahatlıkla kullanabileceği; çocuk oyun alanları, kafeterya alanı, tuvalet ve duş alanları ile plaj yer alıyor.
17 MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR VAR 
 Çanakkale’de 17 adet mavi bayraklı plaj bulunduğunu açıklayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü denetimlerin ise yapıldığını vurguladı. Yapılan açıklamada, “ İlimizde; 17 adet Mavi Bayraklı plaj bulunmaktadır. Mavi Bayrak Başvuruları TÜRKÇEV’e yapılmaktadır. Plaja Mavi Bayrak verilebilmesi için yüzme alanından üst üste alınacak 20 numunenin yüzme suyu kalitesi analiz standartları ve şartlarına uyması gerekmektedir. uygun olması halinde izleme noktasına alınan ve Türk Çevre eğitim Vakfı tarafından belirlenen 33 kriteri sağlayan plajlara Türkçev tarafından Mavi Bayrak verilmektedir. Türkçev’e yapılan başvuru Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze iletilir. 09/01/2006 Tarih ve 26048 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği kapsamında oluşturulan yüzme suyu komisyonu tarafından plajın yüzme alanı olarak kabul edilebilmesi için yerinde inceleme yapılarak rapor hazırlanır. Plajın fiziksel koşullarının uygun olması halinde, yüzme suyu izleme noktası kapsamına alınır ve yüzme suyu örnekleri Sağlık Müdürlüğü tarafından yüzme dönemi içerisinde alınır. 09/01/2006 Tarih ve 26048 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği’nin 10. Maddesi kapsamında 09/04/2019 tarihinde düzenlenen Komisyon toplantısında; İlimizde 23 adet Yüzme Suyu İzleme ve 13 adet Mavi Bayraklı Yüzme suyu İzleme noktası olmak üzere 36 farklı noktadan yüzme suyu numunesi alınmasına karar verilmiştir. Numune alımlarına 15.05.2019 tarihinde başlanarak toplam 10 defa numune alınması ve numune alımlarının Eylül ayında sonlandırılması planlanmıştır. Numune alımları tüm ilçelerde aynı anda gerçekleştirilmektedir.  Analiz sonuçları uygun gelmeyen ve analiz sonuçlarına göre profilleri bir alt sınıfa düşen plajların komisyon tarafından tespit edilerek gerekli inceleme ve denetimlerin yapılmaktadır” denildi.
İlimizde bulunan Mavi Bayraklı Plajlar şöyle: Ayvacık Behramkale Köyü, Assos Eden Gardens Hotel, Ayvacık Behramkale Köyü Club Albena, Ayvacık Behramkale Köyü Assos Eden Beach Hotel, Ayvacık Behramkale Köyü Assos Park Hotel, Ayvacık Behramkale Köyü Assos Nazlıhan Hotel, Ayvacık Küçükkuyu Palace Hotel Olive Odore, Ayvacık Küçükkuyu Club Hotel Gültur, Ayvacık Küçükkuyu Küçükkuyu Belediyesi Mıhlı Halk Plajı, Ayvacık Küçükkuyu Ilıca Plajı, Karabiga Belediyesi Halk Plajı, Ezine Geyikli Geyikli Belediyesi Halk Plajı, Gelibolu Merkez Hamzakoy Plajı, Gökçeada Aydıncık Surf Eğitim Okulu Plajı, Merkez Dardanel Çanakkale Belediyesi Mega Beach Halk Plajı, Çanakkale Belediyesi Güzelyalı Halk Plajı, Merkez Kepez Belediyesi Halk Plajı, Merkez Barbaros Mah. Çanakkale Belediyesi Barış Plajı
 
Nazif Cemhan Şen
 
 
 
 
 


Etiketler; #plaj
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.